- Skończyło się na karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat i 400 złotych grzywny - powiedział naszemu portalowi Prokuratur Rejonowy w Gorlicach, Tadeusz Cebo. - Wyrok w tej sprawie wydał w tym roku Sąd Rejonowy w Gorlicach.
Zadzwoniliśmy do policji w Gorlicach, żeby dowiedzieć się, czy mieszkańcy Gorlic i powiatu gorlickiego mają "problem z alkoholem". Okazuje się, że podobnych przypadków nie było mało.
- W 2010 roku w powiecie gorlickim odnotowaliśmy 33 przypadki pijanych nieletnich. Dwie z tych osób trafiły do izby wytrzeźwień, pozostali zostali oddani pod opiekę rodziców - powiedział rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, mł. asp. Grzegorz Szczepanek.
W minionym roku policja z Gorlic odnotowała łącznie 470 osób, które musiały wytrzeźwieć w policyjnej izbie zatrzymań, albo w szpitalu. W przypadku nieletnich zatrucie alkoholem jest o tyle niebezpieczne, że zagraża bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu. Wystąpiło ono u wspomnianej już nastolatki z Gorlic.
- Sprawa 15-latki z Gorlic nie zmieniła naszego sposobu działania - mówi Piotr Gajda z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającej w Urzędzie Miasta w Gorlicach. - Cały czas realizujemy programy profilaktyczne w szkołach, uświadamiamy młodym ludziom negatywny wpływ alkoholu na ich organizmy - dodaje Piotr Gajda.
Dyrektor placówki, w której kształci się piętnastolatka uważa, że uczniowie tej szkoły nie mają problemu alkoholowego, a zdarzenie z ubiegłego roku było jedynie incydentem. - W naszej szkole nie ma takiego problemu. Uczennica, która miała 5 promili alkoholu we krwi została objęta specjalistyczną opieką - co tydzień rozmawiał z nią psycholog i pedagog, co dało pożądane efekty.
Specjaliści z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gorlicach i pedagodzy ze wspomnianej szkoły na bieżąco realizują dwa programy, które mają pomóc uczniom w uniknięciu styczności z alkoholem: ''Trzy Koła'' i ''Spójrz Inaczej''.
- Realizowane są również zajęcia integracyjne i warsztaty związane z problematyką używek. Kontrolujemy też sklepy monopolowe, by sprawdzić, czy nie prowadzi się tam sprzedaży alkoholu osobom nieletnim - zakończył Piotr Gajda z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
(MB)
Napisz komentarz
Komentarze