Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Burmistrz konsultuje z prezesami

Podziel się
Oceń

Podczas konsultacji prowadzonych z prezesami gorlickich spółdzielni mieszkaniowych Burmistrz Gorlic przedstawił efekty dotychczasowych działań podjętych w celu zminimalizowania skutków ewentualnych klęsk żywiołowych. Spotkanie Burmistrza Gorlic z prezesami gorlickich spółdzielni mieszkaniowych odbyło się już po raz drugi w tym roku. Spotkania te mają mieć charakter cykliczny, a jednym z głównych obszarów dyskusji pozostaje zabezpieczenie gorlickich osiedli mieszkaniowych przed następstwami zagrożenia powodziowego. Burmistrz Witold Kochan poinformował, że w Urzędzie Miejskim w Gorlicach trwa postępowanie o zamówienie publiczne na opracowanie koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta Gorlice.

W celu kompleksowego rozwiązania problemów z utrzymaniem bezpieczeństwa podczas powodzi, gorlicki samorząd zdecydował się na działania, które mogą w niedalekiej przyszłości doprowadzić do zminimalizowania ewentualnych strat ponoszonych na skutek wystąpienia gwałtownych opadów deszczu. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest właśnie opracowanie koncepcji zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta Gorlice.

W przygotowywanej koncepcji powinna znaleźć się ocena istniejących urządzeń wodnych przeciwpowodziowych i przedstawione rozwiązania w zakresie zauważonych nieprawidłowości wynikających z ich złego stanu  technicznego bądź nieprawidłowej lokalizacji. Powinny zostać również tutaj uwzględnione rozwiązania zapobiegające powodziom, harmonogram koniecznych do wykonania robót, oszacowanie kosztów.


Powstające opracowanie będzie pochodną wniosków i  opinii które, zostały zgłoszone po ubiegłorocznej powodzi, propozycji i uzgodnień z zarządcami cieków, szczegółowych wizji w terenie oraz planowanych przedsięwzięć RZGW i Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Wśród szczegółowych wniosków do ewentualnego uwzględnienia w opracowaniu znalazły się m.in.: podniesienie terenu od kładki dla pieszych na rzece Ropa przy ul. Mickiewicza wzdłuż ogródków działkowych, podniesienie lewego wału Ropy na odcinku od placu targowego do mostu na ul. Parkowej, zabezpieczenie posesji nad Stróżowianką i garaży przy ul. Słowackiego, likwidacja progu wodnego na rzece Sękówka  przy obiektach sportowych OSiR, zabezpieczenie obiektów sportowych OSiR wraz z terenami Parku Miejskiego, zabezpieczenie koryta Ropy przy

ul. Brzechwy, regulacja i podniesienie wałów na potoku Stróżowianka na odcinku od ul. Stróżowskiej do wysokości progu wodnego w rejonie sklepu Biedronka, regulacja koryta cieków wodnych: Warneńczyka, Długosza, Okulickiego, Wiosennej, Gajowa, Letnia, Zakole, Zielona, Kochanowskiego i Blich, regulacja koryta potoków Muchówka, Figa i Moszczanka, zabezpieczenie terenu SM „Osiedle Młodych” i terenu SM „Małopolska ” od strony potoku Stróżowianka, zabezpieczenie terenu SM „Osiedle Krasińskiego” i terenu SM „Osiedle Mariampol” od strony Ropy, zabezpieczenie terenu  „Osiedla Zawodzie” w rejonie ul. Kościuszki (od ul. Brzechwy do ul. Mickiewicza), zabezpieczenie posesji przy ul. Dolnej od strony rzeki Sękówka.
Generalnie opracowaniem będą objęte rejony rzeki Ropy, Sękówki, Moszczanki, Muchówki, Figi, Stróżowianki wraz z lokalnymi ciekami wodnymi. Termin realizacji wykonania koncepcji ustalony został na koniec września.

W Urzędzie Miejskim w Gorlicach trwają również prace nad przygotowaniem powołanego w grudniu 2010 roku Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego do sprawnego funkcjonowania podczas zagrożenia powodziowego. W strukturze Zespołu wyodrębniono pięć grup: planowania cywilnego, monitorowania, prowadzenia logistycznego, opieki zdrowotnej oraz grupę operacji i organizacji działań. W składzie tej ostatniej,  której podstawowym zadaniem będzie obserwacja zagrożonych rejonów oraz nadzór nad akcją ratowniczą prowadzoną w pięciu rejonach, wejdą przedstawiciele poszczególnych osiedli.

Odnosząc się do wniosków formułowanych przez prezesów spółdzielni mieszkaniowych w trakcie spotkania, które odbyło się w lutym 2011 roku, Burmistrz zwrócił uwagę na następujące zagadnienia:
W związku z przypadkami braku łączności podczas ubiegłorocznej powodzi rozważana jest możliwość zakupu i wdrożenia Systemu Ostrzegania SMS dla potrzeb kontaktu z mieszkańcami Gorlic, jak również pomiędzy sztabem kryzysowym a zarządami spółdzielni. Rozważany jest także zakup dodatkowych radiotelefonów w celu komunikacji wewnątrz Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Bardzo istotną informacją dla mieszkańców Osiedla Młodych jest deklaracja Burmistrza o opracowaniu w 2011 roku dokumentacji projektowej dla wykonania rozdziału kanalizacji ogólnospławnej przy ulicach Konopnickiej i Asnyka. Burmistrz zadeklarował równocześnie, iż w projekcie przyszłorocznego budżetu Miasta uwzględnione zostaną środki na sfinansowanie tej inwestycji.
Ponadto, Urząd Miejski pozytywnie zaopiniował wniosek spółdzielni Osiedle Młodych o dostarczanie piasku „luzem” na teren osiedla, gdzie zorganizowane grupy mieszkańców będą zabezpieczały budynki. Dodatkowy punkt składowania piasku, z którego będzie można korzystać w sytuacji zagrożenia powodziowego, wyznaczony został na  terenie MPGK przy ul. 11 Listopada.
Wniosek SM „Krasińskiego” dotyczył możliwości podwyższenia wału przy Ropie w obrębie mostu przy ul. Rzeźniczej. Urząd Miejski wystąpił w tej sprawie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Jeszcze w tym roku natomiast zostaną wykonane zabezpieczające przed powodzią prace przy podniesieniu wałów w kilku miejscach przy potoku Stróżowianka. W bieżącym roku mają również ruszyć roboty przy wykonaniu rozdziału kanalizacji ogólnospławnej w rejonie ulic Krakowska – Słoneczna.
Podczas ubiegłotygodniowego spotkania pojawiły się kolejne postulaty kierowane do władz samorządowych ze strony spółdzielni mieszkaniowych.
Prezes SM „Mariampol” wnioskował o rozwiązanie sprawy związanej z wpięciem cieku wodnego do kanalizacji deszczowej, co stanowi główny powód zalewania w okresie nagłych opadów osiedla przy ulicy Ściegiennego.
Prezesi SM „Osiedle Młodych” wnioskowali o bieżące usuwanie z potoku Stróżowianka powalonych drzew, korzeni itp., proponując by zlecać to zadanie firmom dysponującym odpowiednim sprzętem. Burmistrz Witold Kochan zadeklarował organizację spotkania z dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz prezesami SM „Osiedle Młodych” w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w związku z budową kładki nad Ropą prowadzącą do ulicy Kwiatowej.
Podczas spotkania rozmawiano również m.in. o zabezpieczeniu przez Miasto środków finansowych na wykonanie placów zabaw przy ul. Ściegiennego, Chopina i Słonecznej.

www.gorlice.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.