Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Kultura jest jedna

Podziel się
Oceń

Dnia 16 kwietnia w szymbarskim kasztelu odbyło się niezwykłe spotkanie artystów,  naukowców i pracowników instytucji kultury. „Z okazji podwójnych jubileuszy XX-lecia działalności twórczej Grupy Artystycznej „Na Drabinie” oraz XX-lecia ogólnopolskiego kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów  wraz z redakcją czasopisma oraz Instytutem Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizowały  konferencję naukową pt. "Kultura jest jedna". Impreza ta,  zrealizowana pod honorowym patronatem  Marszałków Województw: Podkarpackiego i Małopolskiego stała się forum wymiany poglądów na temat znaczenia i roli placówek kulturalnych w dzisiejszych warunkach oraz   roli państwa w ich finansowaniu.

 

Zebrani szukali odpowiedzi  na pytanie: czy mecenat w dziedzinie kultury w naszym kraju, realizowany jest zgodnie z zasadami określonej polityki? czy podobnie jak w gospodarce rządzi tu „niewidzialna ręka rynku” lub może wolna konkurencja poszczególnych lobbies? jak zareaguje prowincja, tradycyjne źródło naszej kulturowej tożsamości wobec wyzwań globalizacji i europejskiej unifikacji? czy wobec szczupłości środków stać nas jako kraj na forsowanie budowy tzw. centrów kulturowych kosztem wykluczenia całej reszty?

O tych problemach rozmawiali  uczestnicy spotkania podczas dyskusji panelowej, której moderatorem był  prof. Zenon Ożóg z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Udział w niej wzięli: dr hab. Łukasz Konieczko - prorektor ds. Studenckich ASP w Krakowie; prof. Artur Mordka – Międzywydziałowy Instytut Filozofii UR; dr Magdalena Rabizo-Birek – krytyk sztuki, redaktor naczelna kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”; dr Jan Wolski – Instytut Filologii Polskiej UR/ Fraza; dr Janusz Pasterski - Instytut Filologii Polskiej UR/ Fraza; mgr Tomasz Kisiel – Wydział Sztuki UR/PLSP Jarosław; dr Joanna Orlik – Dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie; Mariusz Kargul – pisarz, dziennikarz; Olgerd Dziechciarz – poeta, prozaik, felietonista, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; dr Krystyna Walc – przewodnicząca Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego "Fraza" i Towarzystwa Naukowego w Rzeszowie, UR; mgr Paweł Nowicki z Gorlic.”

***

Chociaż Internet otwiera dziś przed nami nowe perspektywy (zgodnie z teorią globalnej wioski), trafne zdaje się przekonanie, że  wartości istotne  dla naszej kultury realizują się tylko w bezpośrednich relacjach  międzyludzkich. Spotkanie twarzą w twarz, gra emocji, żywa wymiana poglądów - po prostu  rozmowa, w której istotą  rolę   odgrywają głos i spojrzenie, wydają się  nieredukowalnym wymiarem autentycznej komunikacji międzyludzkiej. Mówi się że rozmowa jest „miejscem stawania się sensu”. Jest to problem dobrze znany z tradycji filozofii dialogu.

Z psychologii wiemy, że najbogatszym i najsilniej oddziaływującym źródłem informacji jest dla nas drugi człowiek. Wiedza wyniesiona ze szkoły tkwi w nas zawsze przefiltrowana i  jak gdyby w aureoli osobowości nauczyciela.   Nawet najgenialniejszy tekst domaga się komentarza, który z kolei  możliwy jest tylko w  pewnej przestrzeni komunikacji w przestrzeni rozmowy. Zatem nic nie jest w stanie zastąpić nam tradycyjnych spotkań, lekcji, sympozjonów. Nawet z potocznego doświadczenia wiemy,  że to, co w rozmowie naprawdę istotne, ujawnia się  nieraz pośrednio, poprzez przemilczenie lub jako oczywistość ukrytych założeń. Wśród historyków filozofii istnieje pogląd, zgodnie z którym,  w ateńskiej akademii  mówiło się o wielu innych sprawach niż te, które Platon „oficjalnie” zawarł w swych dialogach. Pismo jako gotowy wytwór zawsze stanowiło pewną namiastkę, a w każdym razie fenomen różny od  faktyczności  doświadczenia spotkania ucznia z nauczycielem - mistrzem. Uczymy się, czytamy ale po to, by kiedyś o tym porozmawiać, by jakoś zadziałać  w myśl wcześniej wystudiowanej teorii. Warto w tym miejscu przypomnieć Milczenie C.K. Norwida lub partie platońskiego Fajdrosa…

Paweł Nowicki


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12