Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Gorlice na starych pocztówkach

Podziel się
Oceń

Muzeum Regionalne PTTK zaprasza na wystawę „Gorlice na starych pocztówkach – za zbioru Leszka Wojtasiewicza”. Wystawę można oglądać od 27 kwietnia.„Gorlice na starych pocztówkach” z kolekcji Leszka Wojtasiewicza, to szczególna atrakcja przygotowana przez Muzeum PTTK na Dni Gorlic. Wystawę będzie można oglądać w gorlickim Muzeum (ul. Wąska 7) do 19 sierpnia. Przy okazji Dni Gorlic zapraszamy również na dni otwarte Muzeum PTTK – w dniach 1 - 3 maja w godz. 10.00 – 17.00


Kolekcja prezentowana w Muzeum Regionalnym PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach jest efektem  prawie dwudziestoletniej pasji kolekcjonerskiej Leszka Wojtasiewicza - zawiera 320 pocztówek od roku 1898 do lat II Wojny Światowej. Wystawa ułożona jest chronologicznie z podziałem na 4 okresy: okres do I Wojny Światowej, lata I Wojny Światowej, okres międzywojenny, lata II Wojny Światowej.

Wszystkie pocztówki są krótko opisane, tak aby przybliżyć zwiedzającym wystawę fakty i informacje, które są zawarte na stronie rewersowej kartki.  
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej niecodziennej wystawy!
***
Od ostatnich trzech dekad XIX w. trwa epoka pocztówek. W 1869 r. została wprowadzona do użytku na terenie Monarchii Austro-Węgierskiej pierwsza karta korespondencyjna według pomysłu prof. Emanuela Herrmanna. Był to mały kartonik o wymiarach 122 x 85 mm z wydrukowanym znaczkiem z podobizną Franciszka Józefa o nominale 2 krajcarów ( opłata za list wynosiła wówczas od 3 do 15 krajcarów) oraz napisem „Correspondenz – Karte” umieszczonym nad godłem Austrii. Całość otoczona była ozdobnym obramowaniem. Ta strona pocztówki przeznaczona była wyłącznie na adres, druga zaś na korespondencję. Jednak dopiero w 1871 r. wprowadzono na niej dodatkowy napis w języku polskim „karta korespondencyjna”.
Tak ukształtowane pocztówki stawały się z każdym rokiem coraz bardziej atrakcyjne i poszukiwane. Pod koniec XIX wieku były to już prawdziwe dzieła sztuki malarskiej i fotograficznej. Nowa forma korespondencji rozpowszechniała się bardzo szybko. W 1872 r. stosowano ją już w większości państw europejskich, a w latach późniejszych pocztówki dotarły do najbardziej odległych zakątków świata.
Pierwsza gorlicka pocztówka ukazała się w 1898 r. Jest to trochę nietypowa kartka bo pokazuje kopalnię nafty w Ropicy Ruskiej koło Gorlic, ale   nad widokiem kopalni wydrukowany jest dodatkowy tekst „Pozdrowienie z Gorlic”.
Pocztówek z tego okresu spotyka się sporo, są jednak dość monotematyczne, gdyż zazwyczaj przedstawiają rynek miejski w różnych ujęciach, główne ulice, ważniejsze obiekty użyteczności publicznej, park. Kartki drukowane były w Wiedniu, Krakowie, Lwowie lub Gorlicach. Pocztówki wydawane były przez instytucje i firmy prywatne Chaim Kleingut, Alekxander Lecker, Zygmunt Turowicz, Składnica i Sklep Kółka Rolniczego w Gorlicach, Księgarnia Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Nauczycieli w Gorlicach.
Często kartki wydawane były w różnych odmianach kolorystycznych i z różnymi podpisami.  Niestety nie ma materiałów źródłowych podających w jakich nakładach były te kartki wydawane. Można domniemywać sądząc po ilości ludzi zamieszkujących Gorlice, że nie były to nakłady większe niż 100 –300 egzemplarzy. Spotyka się dziś kartki z tego okresu , które są dość popularne jak i pocztówki ukazujące się na giełdach czy aukcjach bardzo  rzadko.
Z chwilą wybuchu wojny Gorlice liczyły ok.7000 mieszkańców. Były więc średniej wielkości miasteczkiem zachodniogalicyjskim. O ile lata wojny i trudna sytuacja ekonomiczna wpłynęły w całym kraju na zahamowanie ruchu wydawniczego, to w przypadku Gorlic rzecz miała się całkowicie odwrotnie.  Przyczyną były działania przyfrontowe od jesieni 1914 r. a przede wszystkim  dwudniowa, bardzo krwawa bitwa (2-3 V.1915) znana jako „Operacja Gorlicka”, czy  „Bitwa pod Gorlicami” podczas której,  sprzymierzone wojska niemiecko – austriackie przełamały front rosyjski. Pokłosiem tych walk było zupełne zniszczenie miasta.
Kartki z widokami zniszczonych Gorlic wydawali Austriacy, Niemcy, Spółdzielnie i Towarzystwa działające w mieście oraz osoby prywatne.
Pocztówki z tego okresu można podzielić na 3 grupy:
- kartki ukazujące działania militarne
- kartki  z widokami cmentarzy
- kartki poświęcone zniszczeniom wojennym
Najmniej spotyka się pocztówek  poświęconych działaniom wojennym. Kartki te przeważnie były wydawane przez Austriaków i Niemców. Pewna część pocztówek zwłaszcza wydawanych przez Niemców po 1915 r. poświęcona była walkom określonym jednostkom lub upamiętniała ich szlak bojowy oznaczając Gorlice jako jedno z ważniejszych dla tych jednostek miejsc walki.
Najbardziej obszerną grupę stanowią kartki poświecone zniszczeniom miasta. Pierwsze ukazują się jeszcze w 1915 r. np. Salon Malarzy Polskich w Krakowie i Instytut Grafiki Sztuki Juliusza Kittla w Ostrawie na Morawach.  
Nakładem Księgarni Towarzystwa Wzajemnej  Pomocy Nauczycieli ukazały się pocztówki ze zniszczeniami miasta z napisami w dwóch językach ( polskim i niemieckim ), z których 5% z dochodu ze sprzedaży tychże kartek przeznaczony był na odbudowę miasta lub kościoła. Pocztówki ukazujące zniszczenia miasta wydawane przez Niemców były w różnych odmianach, tzn. że na podstawie jednej kliszy różni wydawcy wykonywali pocztówki.
Okres 20 – lecia międzywojennego to kartki ukazujące już Gorlice odbudowane, nowe budynki, choć wychodzą kartki powracające tematyką do zniszczeń wojennych. Najwięcej widokówek wydaje Składnica Kółek Rolniczych w Gorlicach, Izydor Engelberg, Maria Topolewska. Kartki te nie mają już tak bogatej szaty graficznej jak widokówki z początku wieku.
Pocztówki z okresu II Wojny Światowej są wydawane przede wszystkim przez Księgarnię i Drukarnię Mieszczańską Romana Makowskiego , fotografa Juliana Szlocha i fotografa Pindelskiego.
Kolekcja prezentowana w Muzeum Regionalnym PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach jest efektem  prawie dwudziestoletniej pasji kolekcjonerskiej. Zawiera 320 pocztówek od roku 1898 do lat II Wojny Światowej. Wystawa ułożona jest chronologicznie z podziałem na 4 okresy:
-      okres do I Wojny Światowej
-      lata I Wojny Światowej
-      okres międzywojenny
-      lata II Wojny Światowej
Wszystkie pocztówki są krótko opisane aby przybliżyć zwiedzającym wystawę pewne fakty i informacje, które są zawarte na stronie rewersowej kartki.  

Na podstawie tekstu opracowanego przez autora wystawy Leszka Wojtasiewicza

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12