Stanowisko Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 21.04.2011 r.w sprawie finansowania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej
Analiza realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej wykonywanych przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach, w sferze wynagrodzeń i utrzymania stanowisk pracy, wskazuje na ciągły, znaczący poziom ich niedofinansowania ze strony budżetu państwa sięgający w 2011 r. ponad 70%.
Wbrew zapisom ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o finansach publicznych, wskazującym obowiązek zapewnienia dotacji w wysokości i w sposób umożliwiający pełne, a także terminowe wykonanie zleconych zadań, rzeczywisty poziom przekazywanych powiatowi środków jest wyraźnie niższy od wymaganego zakresem zadań.
W ocenie Rady Powiatu powyższą sytuację należny uznać za niedopuszczalną, gdyż niezależnie od jej niezgodności z obowiązującymi normami prawnymi wymusza ona konieczność częściowego finansowania przez samorząd powiatowy zadań zleconych kosztem zadań własnych.
Wypracowanie racjonalnych rozwiązań w tej sferze winno znaleźć się wśród działań centralnych organów państwowych, podejmowanych przy rzeczywistym udziale przedstawicielstwa samorządów terytorialnych.
Ponadto Rada Powiatu, po zapoznaniu się z informacją dotyczącą realizacji zadań z zakresu geodezji, kartografii i katastru, dostrzega konieczność znacznego zwiększenia środków budżetu państwa na zadania kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków łącznie z aktualizacją klasyfikacji gruntów, celem doprowadzenia powiatowego zasobu danych geodezyjnych i kartograficznych do stanu zgodnego z obowiązującymi standardami. Przeznaczone dotąd środki pozwalają na częściowe jedynie, w skali powiatu, rozwiązanie problemu.
Znacząco ograniczone, wskutek minimalnych środków finansowych działania, nie pozwalają na radykalną poprawę jakości zasobu geodezyjnego, co stwarza utrudnienia dla potencjalnych inwestorów ograniczając zarazem możliwości korzystania z zasobu przez uprawnione służby. Istotnym jest również fakt, że niezgodności stanu ewidencyjnego ze stanem prawnym są źródłem licznych nieporozumień i problemów dla mieszkańców powiatu.
Rada oczekuje od administracji rządowej podjęcia niezwłocznych działań, zmierzających do zabezpieczenia środków finansowych na poziomie 20 mln zł, celem modernizacji zasobu geodezyjnego i kartograficznego w Powiecie Gorlickim w najbliższych latach.
Napisz komentarz
Komentarze