Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Wydarzyło się w 1915 roku

Podziel się
Oceń

W niedzielne popołudnie 8 maja Sękowa była areną wyjątkowego wydarzenia, które zgromadziło prawdziwe tłumy widzów. Odbyła się tu rekonstrukcja wielkiej bitwy z czasów I wojny światowej, gdy w 1915 roku przetaczała się przez nasze okolice wojenna zawierucha. W rekonstrukcji udział wzięło prawie 100 żołnierzy w mundurach armii austro – węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.  

W składzie armii pruskiej wystąpili rekonstruktorzy z 155 Pruskiego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego i Pierwszy Milicki Pułk Ułanów Pruskich, a w składzie armii rosyjskiej walczył 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i 69 Riazański Pieszy Pułk z Lublina. Armię austro - węgierską reprezentowały 13 Pułk Piechoty z Krakowa, 40 Pułk Piechoty z Rzeszowa,  GRH Artyleria oraz gospodarze  20 Nowosądecki Pułk Piechoty – GRH Gorlice 1915. Na koniach z Stadniny Koni Huculskich Gładyszów wystąpili jeźdźcy z JKS Jaśmin w mundurach armii rosyjskiej oraz przy obsłudze punktu sanitarnego, który zorganizował ks. ppłk. Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem. Na dzisiejsze uroczystości przybył także szwadron Niepołomice w barwach  8 Pułku Ułanów im. Ks. Józefa Poniatowskiego, którym dowodzi ułan Aleksander Pieniążek. Byli także jeźdźcy z grupy jeździeckiej Włodzimierza Kario z Gładyszowa w mundurach kozackich, którzy przedstawili okaz musztry kawaleryjskiej i władania białą bronią.

Przenieśmy się w czasy i atmosferę tamtych dni..... :

Sękowa, cicha, spokojna, malowniczo położona miejscowość u wejścia w jedną z kotlin karpackich, przeżywała swój rozkwit gospodarczy na przełomie XIX i XX stulecia za sprawą przemysłu naftowego. To dzięki eksploatacji ropy naftowej, czarnego - płynnego złota, ludziom zamieszkałym w tej miejscowości zaczęło się coraz lepiej powodzić. W tym czasie w okolicy został wybudowany min. kościół murowany w 1886 r., rafineria, nowa szkoła w 1898 r. czy chociażby pałac  Długosza w Siarach w 1900 r. Określenie „bieda galicyjska” odchodziło tym samym w zapomnienie.

 

Lata I  wojny światowej, a w szczególności okres przypadający od września 1914 r. do maja 1915 r. jak się miało okazać, stał się czasem ciężkiej próby dla Ziemi Gorlickiej. Trudne chwile nie ominęły także i samej Sękowej. Wybuch „Wielkiej Wojny”, jak ją wtedy nazwano, nie zapowiadał tego, że już pierwszej zimy los mieszkańców wsi zapisany zostanie krwawymi zgłoskami.

 

Choć początkowe starcia  pomiędzy wojskami austriackimi, a rosyjskimi miały miejsce daleko, na wschodzie i północy, to w wyniku niepowodzeń austro – węgierskich, wojenna zawierucha dotarła pod Gorlice.  Pierwsze jej zwiastuny pojawiły się w Sękowej dnia 24 IX 1914 r. Wtedy to wycofujące się oddziały 3 Armii austriackiej postanowiły zatrzymać się na linii Sękowa - Gorlice – Staszkówka. Tam na umocnionych pozycjach przeprowadziły przegrupowanie oraz uzupełniały stany osobowe i uzbrojenie. W tym czasie żołnierze budowali rowy strzeleckie. Nękali także ludności cywilną ciągłymi rekwizycjami. Główne siły rosyjskie, znajdowały się wówczas pod Przemyślem. Tylko zagony ich dywizji kawaleryjskich zapuszczały się w tutejsze strony.

 

 

 

 

 

Znaczenie bitwy pod Gorlicami:

 

Bitwa pod Gorlicami była ogromnym sukcesem połaczonych sił a-w i pruskich. Zmusiła ona wojska carski po 6 miesiącach stacjonowania tu do opuszczenia ziemi Gorlickiej. Front pozostawił po sobie ogromne zniszczeniamaterialne  i tragedię ludności cywilnej, która utraciła swój dobytek lub zmuszona została do ucieczki.

 

W bitwie, tylko 2 maja,  zginęło 20 tyś. żołnierzy, 17 tyś. Rosjan dostało się do niewoli. Część z nich została tu do budowy cmentarzy. W powiecie jest ich blisko 90. Często na jednym cmentarzu pochowani są żołnierzy wszystkich walczących stron.

tekst dzięki uprzejmości Pana Marka Podrazy – wiceprezesa Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915

 

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: aaTreść komentarza: Dobrze że udało się to zrobić jeszcze w ramach Polskiego Ładu, bo teraz pod rządami koalicji 13 grudnia piniendzy na nic nie będzie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 12:14Źródło komentarza: Kwiatoń. Zakończyły się prace konserwatorskie w zabytkowej cerkwi [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: Nie, to było wyjechanie poza oś jezdni, choć oczywiście nie wyznaczona jest oś jezdni, ale tak każdy robi, kto jedzie z góry, to już nie wiadomo który przypadek, a że droga jest za wąska, to nie malują osi, bo nie wolno.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: JendrekTreść komentarza: że co ??? Panie @pasy, proszę nie zadawać głupich pytań, wiem że panu to penie nie raz zdarza się jeździć tamtędy całą drogę, ale tam oznakowań poziomych nie może być. Jak by był pan bardziej ogarnięty, a nie wypisywać głupoty, bo to na pewno z tego powodu zdarzył się tam wypadek, bo nie było oznakowania poziomego, a tam nie może jego być bo droga jest za wąska, To nie pierwszy a raczej bliżej setny przypadek, bo przecież nie po to jest kierownica żeby ją kręcić, tylko żeby zawsze jechać prostoData dodania komentarza: 27.11.2024, 11:25Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]Autor komentarza: Więcej informacji wkrótceTreść komentarza: Po jasnego gwinta pokazywać trzy zdjęcia stojącego radiowozu. Jak wygląda każdy wie ,nawet dziecko. Proszę pokazywać zdjęcia uczestniczących pojazdów.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:50Źródło komentarza: Gorlice. Czołowe zderzenie na ul. Korczaka. Są ranni [FOTO]
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”