To jedna z ostatnich szans na pozyskanie środków z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 13. Szkoda byłoby nie wykorzystać okazji do pozyskania pieniędzy właśnie na podniesienie potencjału naszego miasta poprzez poszerzenie oferty dla inwestorów.
Zasadniczym elementem przewidywanych prac jest skomunikowanie części strefy gospodarczej (po prawej stronie ul. Bieckiej, przy rzece Ropie) z drogą krajową.
Główne cele projektu:
1) Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej miasta przez powiększenie obszaru istniejącej Strefy Aktywności Gospodarczej oraz wyposażenie ją w nowy układ drogowy i infrastrukturę komunalną.
2) Zwiększenie napływu inwestycji.
3) Stworzenie warunków do powstania nowych miejsc pracy oraz nowych rodzajów działalności gospodarczej, zmniejszenie niekorzystnych skutków likwidacji istniejących zakładów w mieście.
Na ocenę wniosku Urząd Marszałkowski potrzebuje około 3 miesięcy. Jeśli zostanie on pozytywnie oceniony, wówczas rozpoczęcia i zakończenia inwestycji można spodziewać się w 2012 roku.
Dzięki realizacji projektu zakłada się docelową liczbę nowych zakładów pracy w strefie na poziomie 5 firm, które powinny stworzyć ok. 300 - 350 nowych miejsc pracy.
Dla uzyskania pełnej funkcjonalności inwestycyjnej terenu, pozwalającej na lokalizację zakładów przemysłowych, przewiduje się kompleksowe uzbrojenie terenu w wewnętrzny układ drogowy oraz jego połączenie z drogą krajową nr 28 i wyposażenie SAG we wszystkie niezbędne media, poprzez budowę:
1. kompletnego układ dróg wewnętrznych wraz z czterema włączeniami do drogi krajowej nr 28
2. wewnętrznej sieci energetycznej
3. wewnętrznej sieci kanalizacji sanitarnej
4. wewnętrznej sieci wodociągowej
5. sieci kanałów teletechnicznych
6. sieci kanałów technicznych dla rozprowadzenia gazu
Po zakończeniu prowadzonych obecnie prac budowlanych w ramach I części projektu (zakończenie prac przewidywane jest na koniec 2012 r.) oraz po zrealizowaniu wnioskowanego projektu oznaczonego jako etap II, cały obszar SAG o łącznej powierzchni 59,39 ha będzie posiadać pełne uzbrojenie w sieć drogową, wodno-kanalizacyjną oraz energetyczną, a także przygotowane kanały teletechniczne do rozprowadzenia sieci gazowej, telefonicznej i internetowej.
W ramach projektu przewidziano wybudowanie m.in.:
- jezdni (o szerokości 4 i 6 m) o łącznej długości 999 metrów
- jednostronnego chodnika (o szerokości 1,5 i 2 m.) o łącznej długości 450 metrów
- poboczy (o szerokości 0,5 m i 0,75 m) o łącznej długości 745 metrów
- kanalizacji opadowej o łącznej długości 456 m,
- wodociągu i kanalizacji sanitarnej o długości 280 m,
- sieci energetycznej, w tym: przeniesienie stacji TRAFO oraz ułożenie 300 m kabla energetycznego,
- oświetlenia ulicznego o długości sieci 150 m z wykorzystaniem 4 słupów oświetleniowych.
Koszt projektowanych prac ocenia się na 4.659.000, przy czym wkład własny Miasta wyniósłby 931.800 (20%).
źródło:www.gorlice.pl
Napisz komentarz
Komentarze