Dzięki temu 28 maja (sobota) odbył się Zjazd Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Gorlicach z roczników 1948-1969. Przyjechało wielu gości. Większość spotkała się po raz pierwszy od czasu ukończenia liceum. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10-tej mszą św. w Bazylice Mniejszej NNMP w Gorlicach. Następnie absolwenci oraz zaproszeni przez nich goście przy akompaniamencie orkiestry dętej Stowarzyszenia Miłośników Muzyki I. J. Skowrońskiego przemaszerowali ulicami Gorlic pod budynek Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach przy ul. Niepodległości 5. To tam właśnie w latach 1950 – 1969 mieściła się siedziba Liceum Pedagogicznego oraz Szkoły Ćwiczeń. Stąd też na budynku ZSZ odsłonięta została tablica upamiętniająca ten fakt, na której widnieje napis „Uczyli szukać nowych nieodkrytych dróg”. Tablica została sfinansowana przez Zarząd Powiatu Gorlickiego.
Następnie uczestnicy zjazdu udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się część oficjalna połączona z okolicznościowymi referatami, wystąpieniami gości oraz występami artystycznymi.
Absolwenci z poszczególnych roczników mieli okazję do spotkań w klasach, do tego by po latach zasiąść ponownie w szkolnych ławach i wspominać to co minione oraz dzielić się tym co teraz przezywają. Złożyli także kwiaty i zapalili zniczy na grobach zmarłych profesorów.
Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali unikatowe wydawnictwo „Liceum Pedagogiczne w Gorlicach” opracowane przez absolwentkę liceum Zofię Sowa, a sfinansowane także przez powiat.
Blisko 100. stronicowa książka, która w początkowej fazie miała być tylko broszurą przypominającą, że była taka szkoła, zawiera oczywiście wykaz wszystkich absolwentów oraz nazwiska dyrektorów i kadry pedagogicznej liceum. Przybliża historyczny rozwój oświaty na tle rozwoju Gorlic oraz początki Liceum Pedagogicznego w Gorlicach, które powstało w 1946 roku staraniem dr Stanisława Zabierowskiego – dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach.
Znacznie wcześniej, bo w 1936 roku zaczęła się historia budynku, który powstał dla potrzeb szkoły podstawowej i gimnazjum pedagogicznego. Budynek został oddany do użytku w 1938 roku i ze względu na mury z czerwonej cegły nazywany był „czerwoną szkołą”. Od 1950 roku trzykondygnacyjny budynek przeznaczony był dla potrzeb kształcenia nauczycieli, a na jego parterze mieściła się tzw. szkoła ćwiczeń, czyli szkoła podstawowa, gdzie przyszli nauczyciele przechodzili swój chrzest bojowy.
„Czas spędzony w gorlickim Liceum Pedagogicznym dla każdego z nas był jednym z najpiękniejszych okresów życia. - pisze w swoim wspomnieniu o szkole Danuta Potok.
Liceum Pedagogiczne słynęło z wysokiego poziomu nauczania i dyscypliny może dlatego inny absolwent Ryszard Bury (matura 1960 r.) dodaje wierszem z humorem:
„Choć nigdy nie byłem uczniowskim prymusem,
Ty okaż swą miłość z wysoka.
Za mękę w Gorlicach daj trójkę z minusem,
I nie patrz, że byłem ... z Sanoka”.
Te i wiele innych ciekawych informacji można znaleźć w wydanej publikacji, która lada dzień dostępna będzie w bibliotekach.
Już w sobotę można za to spotkać swoich dawnych, ulubionych „belfrów” podczas przemarszu przez Gorlice.
Napisz komentarz
Komentarze