Celem projektu „Daj im szansę” było zwiększenie możliwości edukacyjnych i aktywizacja 32 (11 dziewcząt i 21 chłopców) uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi z Ośrodka w Kobylance. Umożliwił on uczniom niepełnosprawnym odkrywanie i praktyczne wykorzystanie swoich możliwości. Pozwolił na lepsze wzajemne poznanie się uczniów przez wspólne rozwijanie zainteresowań.
W ramach projektu organizowane były różnorodne zajęcia rozwijające uzdolnienia w ramach „Klubu Młodego Fotografa” oraz w grupie „Małego artysty”.
Uczniowie, pod okiem instruktora, zapoznawali się z obsługą aparatu cyfrowego, kamery, laptopa. Nauczyli się wykonywać zdjęcia w studio i w plenerze oraz zgrywać zdjęcia z aparatu do komputera i je obrabiać. Dorobek „Klubu Młodego Fotografa” zostanie zaprezentowany w formie wystawy w Ośrodku, na stronie internetowej Klubu oraz w formie prezentacji multimedialnej.
W ramach zajęć "Małego artysty" rozwijane były zainteresowania uczniów, umiejętności społeczne tj. przestrzeganie zasad, współpraca w grupie, wyobraźnia - poprzez korzystanie z technik plastycznych takich jak: techniki rysunkowe, malarskie, przestrzenne (lepienie z masy solnej, papierowej, papieroplastyka, collage, płaskorzeźba), techniki łączone (pergamano, quilting, fringing, teabag, holding), bibułkarstwo. W efekcie powstały: kartki okolicznościowe, płaskorzeźby, kompozycje kwiatowe, obrazy na płótnie. Te prace także zostaną wyeksponowane podczas wystaw organizowanych w szkole i w środowisku lokalnym.
Niezwykle atrakcyjnym elementem projektu były wyjazdy edukacyjno-rekreacyjne do Muzeum Pszczelarstwa przy Gospodarstwie Pasiecznym "Sądecki Bartnik" w Stróżach i przez Skamieniałe Miasto - Ciężkowice - Kąśna Dolna. Uczniowie byli obserwatorami przyrody, obiektów, zjawisk i sytuacji. Zdobędą informacje na temat otaczającego świata oraz ciekawe doświadczenia. Nowa wiedza rozwijała wyobraźnię i wzbogacała osobowość. Wycieczki to także ciekawe doznania wzrokowe, słuchowe i smakowe, aktywny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz tak ważne dla tych dzieci kształcenie orientacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej;
Dzięki projektowi „Daj mi szansę” 32-osobowa grupa dzieci zdobyła wiedzę i nowe umiejętności, które będą podstawą do podniesienia ich efektów w nauce oraz pomocne w codziennym życiu. Trwałą pozostałością projektu będzie także Klub Młodego Fotografa, 2 wystawy prac: fotograficzna i plastyczna oraz prezentacja multimedialna na temat realizowanych działań dostępna na stronie internetowej szkoły.
Dorobek wypracowany podczas realizacji projektu został zaprezentowany szerszej publiczności na wystawie prac zorganizowanej podczas Dni Otwartych w SOS-W w Kobylance 31 maja br.
Ewa Żarnowska
www.powiatgorlicki.pl
fot: Grzegorz Rybczyk
Napisz komentarz
Komentarze