Wiedza na temat Unii Europejskiej, jaką okazali młodzi ludzie, zrobiła wrażenie na europosłance i nie ukrywała, że odpowiedź na niektóre pytania była dla niej nie lada wyzwaniem. Uczniowie pytali o politykę prorodzinną, najważniejsze dokonania Polski po wstąpieniu do Unii, naszą największą porażkę we wspólnocie oraz co, dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej, zyskali młodzi ludzie. Najczęściej zadawane pytanie, co było największym zaskoczeniem dla Róży Thun, dotyczyło energii odnawialnej i wydobycia gazu łupkowego.
Posłanka opowiadała o naszym kraju jako o „wyspie optymizmu”, którą powoli się stajemy. – Polska zmierza do celu małymi krokami, ale właśnie te kroki doprowadzą nas do sukcesu. Wszystko zależy od was, od młodych ludzi. Tylko wy możecie sprawić, aby nam wszystkim żyło się lepiej – mówiła Posłanka
Na koniec debaty Thun otrzymała bukiet róż, z życzeniami, aby w naszym kraju było więcej osób, które tak jak pani europoseł pamiętają, skąd wywodzą się ich korzenie.
Następnie Róża Thun w Muzeum PTTK wysłuchała prezentacji dotyczącej Bitwy pod Gorlicami i zadeklarowała, że na pewno pojawi się na uroczystych obchodach jej 100 – lecia.
Podczas konferencji prasowej, w której Róży Thun towarzyszyli burmistrz Witold Kochan oraz Jan Kuk, dyrektor Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Razem” w Gorlicach, posłanka opowiadała o zbliżającej się kampanii wyborczej. – PO nie będzie wykorzystywać ludzkiego nieszczęścia do prowadzenia kampanii - deklarowała w imieniu swojej partii. Przypomniała o Forum Rynku Wewnętrznego, które odbędzie się w Małopolsce już w październiku.
Na koniec Róża Thun spotkała się ze słuchaczami Uniwersytetu Złotego Wieku. Opowiadała o prezydencji Polski w Unii Europejskiej oraz naszej roli we Wspólnocie.
– Musimy przede wszystkim wiedzieć, kim jesteśmy, aby móc się otworzyć na innych – zakończyła swoje przemówienie Róża Thun, podkreślając, że jeszcze wiele razy zjawi się w magicznym miejscu, jakim jest ta część południowej Polski.
(PKK)
Napisz komentarz
Komentarze