Laureaci konkursu historycznego „Konstytucja 3 Maja - Czasy Stanisławowskie” na wycieczkę do Warszawy wyjechali w nocy 10/11 czerwca 2011 r.. Konkurs ten, zorganizowany przez Barbarę Bartuś Posła na Sejm RP przy współpracy z Miejskim Zespołem Szkół nr 4 oraz Delegaturą Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu oraz z Tomaszem Dykasem Dyrektorem LO w Bieczu, był skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.
Przypomnijmy, iż 10 maja br. do rywalizacji przystąpili uczniowie 49 szkół gimnazjalnych z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego, co stanowiło tegoroczną nowość konkursu, gdyż w ubiegłych latach był on adresowany wyłącznie do gimnazjalistów powiatu gorlickiego.
W dniu 10 maja 2011 r. w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach odbył się kolejny konkurs historyczny „Konstytucja 3 Maja – Czasy Stanisławowskie”, zorganizowany przez Posła na Sejm RP Barbarę Bartuś. Uczestnikami rywalizacji byli uczniowie szkół gimnazjalnych.
I miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Korzennej: Iga Naglak, Paulina Wielgus Rafał Jasiński (211)
II miejsce zajęli uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach: Dawid Buliński, Jakub Krężel, Eliza Kuciakowska (209 pkt)
III miejsce przypadło młodzieży z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach w składzie: Sylwia Pałys, Aneta Ostafin, Martyna Dziedziak (199 pkt)
IV miejsce zajęli uczniowie: Maria Klimek, Maria Kozak, Stanisław Rosiek z Zespołu Szkół w Siedlcach (190 pkt)
V miejsce to drużyna z Zespołu Szkół w Bystrej w składzie: Marcin Tokarz, Joanna Smołkowicz, Kinga Sikora oraz z Gimnazjum w Uściu Gorlickim: Dagmara Durlak, Justyna Lebda, Anna Szmajda (186 pkt).
Bieżąca edycja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dotyczyła tego samego tematu i w poniedziałek 16 maja 2011 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu do konkursu przystąpiło trzynaście szkół.
Pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji drużynowej zajęła, tak jak i w poprzednim roku, drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bieczu (211 punktów).
Młodzież wraz z opiekunami rozpoczęła zwiedzanie stolicy od wizyty w Sejmie i Senacie RP, gdzie laureatów konkursu przyjęła Poseł Barbara Bartuś. Pracownik Kancelarii Sejmu wyjaśnił zebranym zasady obradowania Sejmu oraz historię budynku. Grupa oprowadzana po sejmowych korytarzach przez Barbarę Bartuś miała też możliwość zobaczyć salę kolumnową, miejsce gdzie obraduje sejm i senat. Następnym punktem było zwiedzanie Teatru Narodowego, gdzie pani przewodnik szczegółowo opowiedziała o pracy za kulisami oraz przybliżyła historię tego miejsca.
W tym dniu młodzież wraz z opiekunami udała się również pod Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza i zwiedziła Ogród Saski, a także cmentarz Powązkowski, gdzie w chwili ciszy i modlitwy została uczczona pamięć zmarłych tragicznie w katastrofie Smoleńskiej
W drugim dniu wycieczki laureaci konkursu wraz z opiekunami zwiedzali m.in. Belweder, gdzie przewodnik oprowadził ich po wystawach poświęconych Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz po Sali Orderu Virtuti Militari, Łazienek Królewskich, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum Więzienie Pawiak. Przedostatnim punktem programu był pełen przepychu i wspaniałej historii Zamek Królewskim, a na zakończenie wizyty w Warszawie uczestnicy spacerowali po Starym Mieście. Dla wielu będą to niezapomniane i pełne wrażeń chwile.
Napisz komentarz
Komentarze