{jcomments on}
Sytuacją taką jest m. in. zaistnienie przestępstwa, w związku z którym możliwe i dopuszczalne jest przekroczenie granicy przez Policję państwa, na terenie którego doszło do zdarzenia i prowadzenie pościgu transgranicznego na terenie państwa sąsiadującego do chwili przejęcia go przez Policję miejscową, lub też zatrzymania sprawców i przekazania ich funkcjonariuszom Policji miejscowej. Projekt wypełni tą lukę i pozwoli na sprawdzenie możliwości wspólnych działań policyjnych w warunkach szkoleniowych. Przyczyni się do wypracowania metod i form współdziałania Policji oraz innych służb w sytuacji prowadzenia działań pościgowo-blokadowych, w tym pościgu transgranicznego, przejęcia takiego pościgu oraz zatrzymania osób, z którymi był prowadzony.
Możliwość wystąpienia sytuacji, w której będzie konieczność prowadzenia takiego pościgu transgranicznego jest bardzo prawdopodobna z uwagi na szeroki katalog przestępstw zezwalających na prowadzenie takiego pościgu określony zarówno Konwencją Wykonawczą do Układu z Schengen jak i umową dwustronną zawartą pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Słowacką. Przeprowadzenie opisanego ćwiczenia znacząco wpłynie na podniesienie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych policjantów przygranicznych jednostek Policji szczebla podstawowego w zakresie prawidłowego zachowania się na terenie sąsiedniego państwa w czasie prowadzenia opisanych działań.
Proponowane szkolenie z pewnością przyczyni się do podniesienia stopnia profesjonalizmu działań Policji obu państw i wpłynie na usprawnienie późniejszych procedur ekstradycyjnych i karnych. W konsekwencji szkolenie winno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na terenie przygranicznym i podnieść skuteczność zatrzymywania w bezpośrednim pościgu sprawców przestępstw, przy których pościg transgraniczny jest dopuszczalny oraz by przekroczenie granicy przez sprawcę nie zwiększało jego możliwości uniknięcia zatrzymania oraz poniesienia konsekwencji za dokonane czyny zabronione.
Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach realizuje projekt pn. 'Polsko-słowackie ćwiczenie dowódczo-sztabowe' w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013.
27 czerwca 2011 roku podpisana została umowa o dofinansowanie mikroprojektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pomiędzy Związkiem Euroregion 'Tatry' a Komendą Powiatową Policji w Gorlicach.
Głównymi celami projektu są:
1. Wypracowanie metod i form współdziałania Policji oraz innych służb w sytuacji prowadzenia działań pościgowo-blokadowych.
2. Stworzenie sieci współpracy poprzez działania edukacyjne.
3. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców na pograniczu polsko-słowackim.
Finał realizacji przedsięwzięcia planowany jest na drugą połowę września 2011 roku.
mł. asp. Grzegorz Szczepanek
www.gorlice.policja.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze