W ramach projektu w zakresie promocji chodzi o stworzenie spójnego systemu promocji subregionu gorlicko-nowosądeckiego poprzez:
- analizę potencjału turystycznego, inwentaryzację ofert i atrakcji turystycznych,
- analizę czynników zewnętrznych (uwarunkowania polityczne, ekonomiczne, społeczne, techniczne, środowiskowe, aspekty prawne),
- analizę czynników wewnętrznych (analiza możliwości, jakości, łańcucha powiązań, analiza zadowolenia turystów z oferty),
- wyodrębnienie wiodących marek lokalnych,
- stworzenie zintegrowanej strategii i określenie kierunków działań,
- wykreowanie wizji rozwoju turystyki subregionu, określenie produktów turystycznych,
- przygotowanie biznes planu Platformy turystycznej subregionu (nieformalnej organizacji zrzeszającej podmioty działające w branży turystycznej).
Ponadto projekt obejmuje:
- Dotacje na rozwój działalności gospodarczej w wysokości od 50 tys do 150 tys dla ok. 50 osób na obszarach wiejskich, szkolenia i doradztwo dla MŚP i rolników w zakresie oprawy konkurencyjności gospodarstw rolnych w subregionie poprzez rozwój alternatywnych źródeł pozyskiwania dochodów na obszarach wiejskich, w tym agroturystyki;
- Przeprowadzenie inwentaryzacji produktów lokalnych i stworzenie bazy danych o producentach aspirujących do stworzenia sieci lokalnych produktów tradycyjnych;
- Opracowanie oraz uruchomienie Wirtualnej Mapy Produktów Lokalnych wraz z serwisem informacyjnym dla rolników oraz innych osób zainteresowanych wytworzeniem oraz sprzedażą produktów regionalnych
- Organizację wizyt studyjnych w Szwajcarii
- Modernizację Centru Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego oraz różnego typu kursy.
- Otwarty Szlak Architektury Drewnianej – po raz czwarty od maja do września dzięki MOT udostępnionych do zwiedzania jest 15 kościołów i cerkwi drewnianych, a od 12-28 czerwca odbędzie się V cykl koncertów „Muzyka zaklęta w drewnie” w kościołach w Sękowej, Binarowej i cerkwi w Kwiatoniu.
- Certyfikacja karczm regionalnych Małopolski – objęte nią zostaną także zakłady gastronomiczne w powiecie gorlickim, a wpisane do „Księgi jakości” znajdą się na promowanej przez MOT Małopolskiej Trasie Smakoszy.
- Krajowe targi turystyczne – MOT weźmie udział i zapromuje powiat gorlicki na targach w Łodzi, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.
- Zagraniczne targi turystyczne w ramach projektu „Prezentacja oferty Województwa Małopolskiego na zagranicznych targach turystycznych” - budżet projektu 1.921.528 zł, co pozwoli na udział w 32 imprezach targowych w 16 krajach europejskich gdzie prezentowane będą materiały dotyczące Ziemi Gorlickiej. MOT zorganizuje ównież 16 podróży po Małopolsce, w tym także do powiatu gorlickiego, dla dziennikarzy i touroperatorów z 16 krajów europejskich.
Jak widać MOT gwarantuje bardzo szeroką promocję powiatu gorlickiego w kraju i poza jego granicami. Wejście w strukturę organizacji pozwoli na pełne korzystanie z dobrodziejstw różnego typu projektów realizowanych przez MOT oraz stałą obecność powiatu gorlickiego we wszystkich materiałach informacyjno-promocyjnych opracowywanych i kolportowanych przez MOT.
Małopolska Organizacja Turystyczna powstała w 2001 roku i jest organizacją non-profit. Zrzesza 112 członków wśród których znajdują się samorządy: wojewódzki, powiatowe i gminne oraz biura turystyki, fundacje, stowarzyszenia, uczelnie wyższe, hotele, a także inne podmioty związane z turystyką. MOT działa w zakresie promocji walorów turystycznych Małopolski oraz poszczególnych jej regionów w Polsce oraz poza jej granicami, przyczyniając się do wzrostu liczby turystów.
Ewa Żarnowska{jcomments on}
fot: Sławomir Tokarski
Napisz komentarz
Komentarze