Glimar - nowe otwarcie?
Rafineria Glimar w Gorlicach po raz kolejny zmieniła właściciela. Nowy właściciel – kanadyjska spółka Hudson Oil Corporation – zamierza ponownie uruchomić nieczynne od ponad trzech lat instalacje.
Po ogłoszeniu upadłości zakład pod koniec 2008 roku znalazł się w rękach firmy Drogbud, która zamierzała uruchomić tam produkcję asfaltów na swoje potrzeby. Najwyraźniej przeliczyła się jednak z siłami i ostatecznie Glimar został w czerwcu odkupiony przez Hudson Oil, której prezesem jest Wojciech Janowski, członek Krajowej Izby Gospodarczej oraz konsul honorowy w Monako a wiceprezesem właśnie został związany z "imperium" Romana Karkosika (grupa Boryszew, Impexmetal, telefonia "W Rodzinie", przez pewien czas "Matizol" Gorlice) Arkadiusz Krężel będacy równocześnie przewodniczącym rady nadzorczej Impexmetalu i członekiem rady nadzorczej Boryszew SA..
- 01.08.2011 14:17 (aktualizacja 19.08.2023 07:40)
- Cieszymy się bardzo zarówno ze względu na możliwość ponownego uruchomienia rafinerii i zwiększenia zatrudnienia w Gorlicach, ale również ze względu na technologiczne możliwości zakładu – mówił po finalizacji przejęcia Wojciech Janowski.
Kwota za jaką Hudson Oil kupił Glimar nie została ujawniona. Wiadomo jednak, że Drogbud kupił zakład od Lotosu za milion złotych, czyli znacznie poniżej rynkowej wartości, która była wyceniana na kilkaset milionów złotych.
Kluczowym aktywem rafinerii jest niedokończony jeszcze hydrokompleks, służący do wytwarzania m.in. nafty, rozpuszczalników, olejów bazowych oraz gotowych olejów specjalnych dla przemysłu i motoryzacji. Hudson Oil chciałby przy jego wykorzystaniu w procesie gazyfikacji produkować w Gorlicach paliwa syntetyczne.
Rafineria Glimar powstała w 1885 roku i jest jedną z najstarszych na świecie. Obecnie ma możliwość przerobienia prawie 3,5 tys. baryłek ropy dziennie. Nowy inwestor rafinerii, to mająca siedzibę w liczącym 160 tysięcy mieszkańców mieście Oakville, leżącym w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Halton. Przeglądając stronę internetową tego inwestora można ze zdziwieniem stwierdzić, że głównym składnikiem, jeśli nie jedynym, majątku tej kanadyjskiej korporacji jest 15 kilometrów wewnętrznego sytemu połączeń kolejowych oraz 64 hektary, jak to określono, "terenów przemysłowych w Gorlicach, Poland". Obydwa składniki to majątek gorlickiej rafinerii oczywiście. Z danych jakie można znaleźć na temat Hudson Oil Corporation Ltd wynika, że firma ta w obecnej chwili koncentruje się na zakupie "aktywów energetycznych" po niżej ich wartości, a następnie poprzez działania restrukturyzacyjne na podniesieniu ich wartości, co nie tłumaczy się jako działanie mające na celu rozłożenie majątku na kilka składowych, a następnie zbycie ich z dużym zyskiem.
Prezesem i dyrektorem generalnym Hudson Oil jest Stefan Garus, w przeszłości związany między innymi z PKN "ORLEN" jak również Index Copernicus SA, był też prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Dyrekcji Eksploatacji Cystern Sp z o.o.. Wymieniany w czasie przesłuchań komisji "orlenowskiej" parlamentu.
(lek)
źródło: wnp.pl, własne
Napisz komentarz
Komentarze