Obydwie strony zapewniają nas że planowana forma funkcjonowania szpitali miałaby wzmocnić dotychczasowe zaplecze medyczne placówek oraz utrzymać standardy na wysokim poziomie.
Boimy się, że zmiany przyjęte przez Sejm RP spowodują ograniczenia w poziomie finansowania usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co więcej, dalsza działalność placówek szpitalnych w obecnym kształcie organizacyjnym, w świetle nowego prawa, może spowodować konieczność redukcji części oddziałów, by utrzymać stabilność finansową szpitali. Dlatego chcemy zapewnić publiczny charakter Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach i Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, a także wzmocnić świadczone przez nie usługi medyczne. Dalsza działalność placówek szpitalnych w obecnym kształcie organizacyjnym, w świetle nowego prawa, może spowodować konieczność redukcji części oddziałów, by utrzymać jego stabilność – tak skomentował zaistniałą sytuację dla Gazety Gorlickiej Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala. Oczywiście na taki stan rzeczy Powiat Gorlicki nie może sobie pozwolić dlatego też wspólnie z Powiatem Jasielskim podjął się on prac mających na celu utrzymanie standardów leczenia po wprowadzeniu ustawy.
- Podjęliśmy wspólne prace z powiatem gorlickim, które miałyby na celu opracowanie takiej formuły funkcjonowania opieki zdrowotnej na terenie obydwu powiatów, która nie tylko pozwoliłaby utrzymać dotychczasowe standardy, ale poprzez połączenie naszych potencjałów wzmocniłaby opiekę zdrowotną. Miałoby to formę publicznej spółki samorządowej. Jest to jeden z wariantów, nad którym trwają prace – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. W podobnym tonie wypowiada się również dyrektor Jasielskiego szpitala uważając że połączenie obydwu placówek to dobry pomysł.
- Mając na uwadze przyszłość i obecną sytuację jednostek służby zdrowia, z wejściem w życie ustawy o lecznictwie jest to dla nas korzystne – zaznacza Zbigniew Betlej dyrektor jasielskiego szpitala. Obala także twierdzenie oponentów, jakoby połączenie obydwu placówek wiązało się z likwidacją niektórych oddziałów. - Z naszej strony nie widzimy zagrożenia. Nie mam obaw, co do tego, że Gorlice nas wchłoną – wyjaśnia dyrektor. I podkreśla, że połączenie tych dwóch szpitali daje duży potencjał finansowy i organizacyjny. Podobnego zdania jest również personel szpitala w Jaśle w tym dyrektor ds. lecznictwa. Według Starosty Jasielskiego: Sytuacja obydwu szpitali jest bardzo podobna. Stąd pomysł na wspólne szukanie najlepszego wyjścia, w tym również połączenia placówek. Nie ma mowy o likwidacji jakiegokolwiek oddziału. Połączenie dawałoby możliwość synergii, np. my mamy dwóch specjalistów chirurgów onkologów, w Gorlicach mają czterech, czyli razem jest sześciu. Można wówczas starać się o wyższe kontrakty. Te prace będą trwały dotąd, dopóki nie odpowiemy sobie na wszystkie pytania, czy ta forma jest lepsza czy gorsza. To Rada podejmie decyzję czy ta forma jest dobra dla powiatu jasielskiego.
Ustawa o działalności leczniczej, która obowiązuje od 1 lipca br. wymusza jednak na samorządach podjęcie radykalnych kroków. – Ta ustawa idzie w kierunku zmuszenia samorządów do przekształcenia w spółkę. Te samorządy, które nie będą w stanie wytrzymać finansowo problemów szpitalnych, będą zmuszone do komercjalizacji, czyli sprzedawania przynajmniej części akcji. My chcemy przeciwdziałać teraz. Chcemy, żeby te szpitale były samorządowe w 100%, bez żadnej wyprzedaży na zewnątrz – wyjaśnia Tadeusz Górczyk, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego.
Jak dowiedzieliśmy się od Starostwa Powiatowego w Gorlicach połączenie obydwu szpitali odbędzie się przez powołaną do życia spółkę do której samorządy aportem mają wnieść majątek szpitali. Zabieg ten znacząco ułatwi pertraktowanie z NFZ w sprawie kontraktów gdyż opieką medyczną tejże spółki będzie objęte około 250 tysięcy ludzi. - Ważne jest, żeby nie zniszczyć dotychczasowego dorobku szpitali, nie stracić najlepszych specjalistów i pracowników medycznych, nie pozwolić na utratę wpływu samorządów na kształt i sposób funkcjonowania placówek. Istotne, by pacjenci mogli nadal, bez większych zmian, leczyć się we własnych szpitalach, a nie szukać pomocy medycznej w innych miastach. To są podstawowe cele, które postawiono przed zespołami roboczymi - dodaje Krzysztof Augustyn, sekretarz Powiatu Gorlickiego, członek zespołu roboczego.
Połączenie obu szpitali powinno wyjść tylko na dobre gorlickim pacjentom, uzyskają oni bowiem dostęp do specjalistów z Jasła bez konieczności jeżdżenia do nich. Jak mówi Szymon Niemiec dyrektor ds. lecznictwa w Jasielskim szpitalu - Nie widzę nic złego w tym, żeby lekarze z Gorlic przyjeżdżali np. operować do Jasła czy odwrotnie. Poza tym Jasło specjalizuje się w innych dziedzinach niż Gorlice, więc na tym połączeniu skorzystają obydwie placówki. Co więcej połączenie takie z punktu widzenia finansowego będzie tańsze. Jedna dyrekcja, jeden zarząd mniejsze koszty a ponadto większa baza świadczeń oraz lekarzy, zwiastują poprawę jakości usług w gorlickim szpitalu.
Warto dodać że to nie jedyne wspólne działanie powiatu gorlickiego i jasielskiego. Godnym uwagi projektem jest również budowa drogi łączącej autostradę A4 na węźle tarnowskim z drogą krajową nr 28 pomiędzy miejscowościami Biecz – Skołyszyn. Dzięki tej drodze Gorlice i Jasło zyskałyby w końcu niemalże ekspresowe połączenie z Krakowem, Tarnowem czy też Wrocławiem bez konieczności korzystania z lokalnych dróg.
(hard)
Czy już wkrótce specjaliści z Jasielskiego szpitala będą leczyć również w Gorlicach?
Jak zapewniają obydwie strony połączenie nie wiąże się z likwidacją któregokolwiek ze szpitali wręcz przeciwnie.
Napisz komentarz
Komentarze