Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Powiat zabiera głos

Podziel się
Oceń

Zarząd Powiatu Gorlickiego w odpowiedzi na medialne relacje z konferencji prasowej Burmistrza Gorlic Witolda Kochana zamieszczone na portalach internetowych oraz w prasie przedstawia swoje stanowisko wobec zawartych tam informacji. Sprawa dotyczy konferencji prasowej Burmistrza Witolda Kochana w temacie zakupu dworca PKS (przeczytaj). Informacja ta dotarła przed południem na skrzynkę portalu haloGORLICE - [email protected]
Zarząd Powiatu Gorlickiego stoi na stanowisku, że w Gorlicach powinien znajdować się dworzec autobusowy, jako miejsce obsługi podróżnych zarówno tych z powiatu gorlickiego jak i spoza jego terytorium. Powinien być jeden centralny punkt, do którego podjeżdżać będą autobusy i busy realizujące kursy lokalne, regionalne a nawet międzynarodowe. Od kilkudziesięciu lat takim miejscem był dawny dworzec PKS, który obecnie należy do firmy Veolia Transport. Aktualnie Veolia, jako wieczysty użytkownik działki na której położony jest dworzec, wystawiła ten teren do sprzedaży i zaprosiła potencjalnych nabywców do rokowań.

Według Zarządu Powiatu w tym momencie istotą sprawy jest doprowadzenie do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gorlic właśnie w rejonie dworca, aby teren ten o łącznej powierzchni 62 arów otrzymał funkcję dworca, a nie jak jest to obecnie - przeznaczony był na usługi komercyjne. Taka sugestia, propozycja do rozważenia została skierowana do Rady Miasta i Burmistrza Gorlic.

Zobacz pismo Zarządu Powiatu Gorlickiego z 11.08.2011 r. do Burmistrza Gorlic Witolda Kochana

Przypomnijmy, że wystawiona do sprzedaży działka Veoli ma powierzchnię 32 arów. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch działek o powierzchni 21 arów i 14 arów należących do 2 różnych prywatnych właścicieli. Cały ten teren tworzył wcześniej obszar dworca PKS.

Rada Miasta Gorlice 29 września 2005 roku podjęła uchwałę dokonując zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obejmującego powierzchnię 62 arów w tym w.w działki i przeznaczyła go na cele komercyjne.

Uchwała w paragrafie 2 zawiera zapis:

Obowiązują następujące zasady zagospodarowania terenów:

  1. Przeznaczenie podstawowe terenu – usługi komercyjne związane z handlem i gastronomią.

  2. Przeznaczenie dopuszczalne terenu – dworzec autobusowy.

  3. Istniejące budynki utrzymuje się, z możliwością przebudowy, rozbudowy i nadbudowy na zasadach określonych w przepisach odrębnych...”

Uchwała ta zmieniła więc w sposób istotny uchwałę Rady Miasta Gorlice z 9 grudnia 2004 r., w której widniał zapis:

Tereny lokalizacji usług celu publicznego, utrzymuje się na następujących zasadach:

1. Podstawowe przeznaczenie terenu – dworzec autobusowy utrzymuje się z obowiązkiem przekształcenia funkcji pozostałych obiektów na usługi realizujące cele publiczne...”

Przy takich zapisach, zgodnie z aktualnymi możliwościami Planu Zagospodarowania Przestrzennego, inwestor który zakupi teren od Veoli przeznaczy go pod komercję i z mapy Gorlic zniknie całkowicie dworzec autobusowy.

W związku z tym Zarząd Powiatu Gorlickiego zasugerował Radzie Miasta Gorlice potrzebę pilnej zmiany zapisów w Planie, polegających na przeznaczeniu w.w terenów pod dworzec autobusowy z ewentualnym dopuszczeniem usług komercyjnych związanych z handlem i gastronomią. O tym także i w tym właśnie ważnym społecznie kontekście mówił Starosta Mirosław Wędrychowicz w swojej wypowiedzi dla rtvg z dnia 8.08.2011 roku w materiale „Gorlicki dworzec na sprzedaż”.

Zobacz stenopis zapisu wypowiedzi Starosty Mirosława Wędrychowicza

Sprawa dworca autobusowego w Gorlicach, zanim pojawiła się w mediach, była tematem rozmowy z Burmistrzem Gorlic. Starosta Mirosław Wędrychowicz i wicestarosta Karol Górski 4 sierpnia o godz. 13.45 spotkali się z burmistrzem Gorlic oraz pracownikami merytorycznymi Urzędu Miasta i omówili kwestię związaną z planowaną inwestycja budowy składowiska odpadów organicznych, jak również sprawę dworca autobusów w kontekście korekty Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub możliwości ewentualnego zakupu terenu dworca przez samorządy.

Ponadto pismem z dnia 11 sierpnia 2011 roku (zobacz wyżej) skierowanym do Burmistrza Gorlic Zarząd Powiatu Gorlickiego zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany zapisów planu zagospodarowania przestrzennego oraz rozważenie możliwości zakupu działki od Veoli wraz z budynkiem dworca przy finansowym wsparciu jednostek samorządu powiatu, w tym także samorządu powiatowego. Nigdy nie sugerowano nawet, aby zakupu dokonało samo miasto Gorlice.

Starosta Mirosław Wędrychowicz zwraca uwagę, iż prośby Zarządu Powiatu nie miały absolutnie charakteru pouczania, narzucania czy dyktowania Burmistrzowi jakie decyzje ma podjąć. Były propozycją w zakresie możliwości podjęcia działań dotyczących rozwiązania sprawy transportu publicznego. Samorząd ma prawo zgłaszać wnioski. Takie prawo ma także każdy obywatel powiatu gorlickiego. Stąd dziwi oburzenie Pana Burmistrza na uprzejmą prośbę ze strony Zarządu Powiatu skierowaną do niego w tej kwestii.

Zarząd Powiatu wyjaśnia ponadto, iż zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą o transporcie drogowym powiat nie jest organizatorem przewozów regularnych osób. Według zapisów ustawy będzie mógł to robić na swoim obszarze ale dopiero od 2017 roku. W obecnych uwarunkowaniach prawnych jego rola ograniczona jest do wydawania zezwoleń na wykonywanie takich przewozów i kontrolowania prawidłowości ich wykonywania.

Reasumując, Zarząd Powiatu Gorlickiego podkreśla, że najważniejszą sprawą w tym momencie jest doprowadzenie do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, aby zabezpieczyć sprawy transportowe pasażerów, w tym przede wszystkim mieszkańców powiatu gorlickiego. Sprawa własności dworca i działki jest sprawą wtórną, ale winna być przeanalizowana przez samorządy lokalne pod kątem możliwości wspólnego sfinansowania zakupu tego terenu od firmy Veoli.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”