Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Dwa wernisaże w Dworze Karwacjanów

Podziel się
Oceń

Upalny wieczór 26. Sierpnia 2011r. minął w Galewii BWA pod znakiem podwójnej wystawy wybranych dzieł Pani Aliny Zachariasz – Kuciakowskiej oraz zestawu prac zapowiadanych wcześniej artystów – Małgorzaty Twardzik – Wilk, Petro Feldesziego, Józefa Blecka, Miroslava Buchera (niestety nieobecy w czasie wernisażu) oraz Siesgieja Gałaja – uczestników pleneru „Karpacki pejzaż”.

Po 10 latach od ostatniej indywidualnej wystawy, Alina Zachariasz – Kuciakowska została bardzo ciepło przyjęta przez zgromadzonych uczestników spotkania. Jak sama Autorka przyznała, prace jej – zajmujące główną salę, im. Ks. Bronisława Świeykowskiego – mogą czasem nastręczać trudności interpretacyjnych. Nie przeszkodziło to jednak licznie zgromadzonym docenić, choćby wystawianych po raz pierwszy,barwnych pasteli, nawiązujących do znanych terenów bieckich. Zdecydowaną większość zaprezentowanych przez Artystkę dzieł stanowiły monochromatyczne rysunki i linoryty, pochodzące z różnych okresów twórczości.

Drugą część wernisażu stanowiły zupełnie odmienne obrazy, będące wynikiem Międzynarodowej Wymiany Kulturalnej Polska-Ukraina-Słowacja-Węgry. Zgromadzone w Sali im. Prof. Włodzimierza Kunza, obrazy zachwycały kolorystyką, fakturą i umiejętnością spojrzenia na zwyczajne dla nas elementy krajobrazu okiem przybysza- widzącego to samo, lecz nie tak samo.

Wernisaż rozpoczął się oficjalnie o godz. 18.00 tradycyjnym powitaniem zebranych gości oraz krótkimi wystąpieniami Artystów: Aliny Zachariasz – Kuciakowskiej, która wystawę prac zadedykowała swym Rodzicom oraz Józefa Blecka reprezentującego zagranicznych gości, dziękującego za możliwość współpracy ze znakomitymi twórcami – tak polskimi, jak zagranicznymi.

Potwierdzeniem sukcesu tego wernisażu była publiczność – goście zagraniczni, przedstawiciele artystycznych środowisk akademickich, lokalnych władz i licznie przybyli Gorliczanie: ci starsi, ale i Ci zupełnie młodzi .

Wystawy „pomiędzy czernią a bielą. o przemijaniu” Aliny Zachariasz Kuciakowskiej i „Karpacki pejzaż” Małgorzaty Twardzik – Wilk, Petro Feldesziego, Józefa Blecka, Miroslava Buchera oraz Siesgieja Gałaja można oglądać w galerii sztuki do 29. Sierpnia 2011r. Poniżej słów kilka o autorach.

Małgorzata Twardzik–Wilk (Polska) ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Mariana Stelmasika. Od 1992 roku  bierze udział w plenerach i wystawach malarskich zarówno w kraju jak i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Mieszka i pracuje w Krośnie.

Jozef Blecka, (Ukraina) ur. w 1953r. w mieście Hust na Ukrainie,  jest  absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu we Władywostoku.  Sztuką zajmuje się od   1965r,  a swe  pierwsze doświadczenia artystyczne zdobywał w intarsji i snycerce. Malarstwa uczył się w pracowni Jana Paszke, a następnie u profesorów Czaplina, Wernihorowa i Petera Feldeszi. Od 1974 r. brał  udział w wielu międzynarodowych sympozjach, plenerach, konferencjach i seminariach,  na Węgrzech, w Czechosłowacji i Jugosławii.  W roku 1983  założył Galerię Sztuki Współczesnej "Horyzont" w mieście Hust. Od 1991 r. jest organizatorem i uczestnikiem licznych międzynarodowych przedsięwzięć plenerowych a w 1995 r. wspólnie z grupą kijowskich artystów założył twórcze stowarzyszenie "Art Project News". Jozef Blecka jest inicjatorem powołania Stowarzyszenia Galerii Sztuki Ukrainy. W 1996 r. jako twórca i współorganizator międzynarodowego projektu twórczego "Szczyty Karpat" brał udział w wystawach w Kijowie, Iwanofrankowsku, Huście, Użgorodzie, Czerniowcach, Winogradowie, Jaremczach, Kołomyi i Lwowie. Jego prace znajdują się w zbiorach firm i prywatnych kolekcjonerów na Ukrainie, w USA, Izraelu, Kanadzie, Niemczech, Jugosławii, Rumunii, Słowacji, Szkocji, Japonii, a także w Polsce.

Miroslav Bucher (Słowacja),  ur. w 1950 r. w latach 1965–1969 studiował w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Brnie na Wydziale Malarstwa Monumentalnego w Architekturze u prof. Coufala. Następnie, do roku 1992 studiował w Koszycach.   Uprawia ceramikę artystyczną, grafikę;  zajmował się również aranżacją wystaw.  Był współautorem ekspozycji muzealnych w Koszycach, Bratysławie  a także w Moskwie. Obecnie uprawia malarstwo pejzażowe. Od 1992 roku mieszka  w Lipanach (w okręgu Sabinov), gdzie pracuje jako pedagog w Podstawowej Szkole Sztuk Plastycznych. Swoje prace wystawiał na Słowacji, w Polsce i Czechach. W roku 2009  zaprezentował indywidualną wystawę w Szariskiej Galerii w słowackim Presovie. Miroslav Bucher był uczestnikiem wystaw zbiorowych środowiska artystycznego Słowacji - we Włoszech, w Polsce, Czechach, Macedonii, Francji, Węgrzech, Słowenii, Turcji i Niemczech. Mieszka i tworzy w Lipanach.

Petro Feldeszi (Węgry) ur. w Mukaczewie na Zakarpaciu od lat zajmuje się  grafiką. Jest Absolwentem Wydziału Malarstwa Dekoracyjnego w Użgorodzie (1963 r.). Studiował u prof. Kondratowicza, prof. Petki, prof. Balla, prof. Szepa, prof. Miedwieckiego. Od 1988 r. jest członkiem Ukraińskiego Związku Artystów Plastyków.  Jest laureatem regionalnej nagrody im. Bokszaja i Erdeni w dziedzinie sztuk przedstawiających (1999 r.). Uczestniczył w wystawach zbiorowych okręgu Ukraińskiego Związku Artystów Plastyków (1976 r.), ogólnokrajowych na Ukrainie (1977 r.), oraz krajów Związku Radzieckiego (1978 r.). Petro Feldeszi jest uczestnikiem a także organizatorem wielu międzynarodowych plenerów i sympozjów artystycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Ukraińskiego Związku Artystów Plastyków, Ministerstwa Kultury i Sztuki Ukrainy. W roku 2000 artysta na stałe zamieszkał  w Budapeszcie. Jego wystawy indywidualne -  1994 -   Mukaczew, 1995 -   Użgorod, 1997 – Kopenhaga i  2000 - Budapeszt.

Siergiej Gałaj (Ukraina)  ur. w 1971 r. w mieście Hust na Ukrainie. Jest  absolwentem Podkarpackiego Uniwersytetu im. W. Stefanyka w Iwano-Frankowsku, gdzie  w 1993 na Wydziale Grafiki Artystycznej roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem . Po studiach pracował jako nauczyciel rysunku w szkołach średnich. Podejmował pracę jako projektant, scenograf;   był także redaktorem graficznym regionalnej gazety „Czarna Góra” w Winogradzie. Od 1994 r. jest członkiem Ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Twórcy Wierchowiny". Uczestniczył  międzynarodowym  Plenerze Malarskim "Wschód–Zachód" Gorlice 1997).  Jest członkiem  i  założycielem Stowarzyszenia Młodych Artystów "M–art". Od 1996 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Galerii "Horyzont". Jest jednym z inicjatorów i realizatorów międzynarodowego projektu twórczego "Szczyty Karpat" oraz założycielem niedzielnej szkoły sztuki w miastach Hust i Winograd. Uczestniczył  w  plenerach  i wystawach  ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Twórcy Wierchowiny", "Szajan – Jesień 2007". W 1992  uczestniczył w międzynarodowej wystawie twórców "Szczyty Karpat" w Pałacu Sztuki we Lwowie.  Brał  również  udział w licznych  wystawach w kraju i za granicą.

Paweł Nowicki

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi - Filia w Jaśle - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - ZAPISZ się do 28 lipca i zyskaj 10% zniżki na I rok studiów
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia