Likwidacja Miejskiego Zarządu Budynków to przede wszystkim dostosowanie rozwiązań organizacyjnych do przepisów prawa. W obowiązującym stanie prawnym jednostka budżetowa, czyli np. MZB w obecnej formie, nie może realizować zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych. Ustawa o gospodarce komunalnej dopuszcza natomiast sytuację, w której jednostka organizacyjna miasta może świadczyć takie usługi, ale tylko w wypadku, gdy tą jednostką jest towarzystwo budownictwa społecznego. Planowane rozwiązania uporządkują kwestie związane z zarządzaniem zasobem komunalnym, pozwolą również na wdrożenie przejrzystych procedur związanych z przepływami finansowymi między budżetem miasta, najemcami, właścicielami mieszkań i spółką.
Jak zapewniono nas w Urzędzie Miejskim pracownicy Miejskiego Zarządu Budynków w większości znajdą zatrudnienie w spółce, a także w Urzędzie Miejskim oraz w miejskich jednostkach organizacyjnych. Mienie, należności i zobowiązania likwidowanego MZB przejmie Miasto Gorlice.
Ponadto Urzędnicy dodają iż poprawi się jakość świadczonych usług. Zadania będące w kompetencji burmistrza, np. przydziały mieszkań, ustalanie stawek czynszu w mieszkaniach komunalnych i użytkowych będą realizowane bezpośrednio przez Urząd. Pamiętajmy tu również, że forma organizacyjno – prawna spółki prawa handlowego wymusi świadczenie przez GTBS swoich usług, głównie wobec wspólnot w oparciu o zasady konkurencji. Przed spółką otwiera się również możliwość na prowadzenie dodatkowej działalności w tej dziedzinie.
Co ważne działania związane z likwidacją MZB przyniosą efekty w postaci racjonalizacji obciążeń budżetu miasta, finansowej przejrzystości funkcjonowania zarządcy i zgodnego z prawem zarządzania nieruchomościami.
GTBS Sp. z o.o. będzie mieć siedzibę w obecnych pomieszczeniach Miejskiego Zarządu Budynków, czyli na placu Kościelnym. Obsługa mieszkańców, w tym również kasowa, odbywać się będzie właśnie w siedzibie spółki.
A o to kilka zalet systemu zarządzania wspólnotami przez spółkę:
- spółka jako odrębna osoba prawna uprawniona jest do podejmowania wszelkich przewidzianych prawem działań na rzecz realizacji celów statutowych oraz pozyskania dofinansowania prowadzonej działalności,
- spółka nie pokrywa swoich strat z dotacji gminnych, a zysków nie odprowadza do budżetu, koszty pokrywane są z osiąganych przychodów, a zyski przeznaczane na rozwój spółki,
- możliwość nieskrępowanego generowania zysków np. ze świadczonych usług na zewnątrz,
- możliwość pozyskiwania funduszy ze środków zewnętrznych, zaciągania kredytów i pożyczek,
- większa motywacja do działania,
- miasto będzie sprawować nadzór właścicielski, ale poprzez podejmowanie decyzji strategicznych, wytyczanie kierunków działania spółki, bez znaczącej ingerencji w bieżące funkcjonowanie
- szybszy proces decyzyjny
- lepsze zagospodarowanie czasu pracowników.
Ponadto GTBS na pewno będzie musiał się w tym momencie starać o to aby jego oferta była konkurencyjna w stosunku np. do spółdzielni mieszkaniowych. Wspólnoty mieszkaniowe mają prawo wyboru zarządcy i gdy ten nie będzie im odpowiadał w każdej chwili mogą go zmienić.
(bod)
Napisz komentarz
Komentarze