Problemem, jak to bywa, były środki finansowe potrzebne na realizację tego zamysłu – mówi starosta. Nawiązałem więc kontakt z Dyrektorem Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesorem Wiktorem Jędrzejcem. 20 czerwca br. przekazaliśmy mu zgromadzone przez Daniela Markowicza materiały dotyczące historii kościółka w Libuszy, który jak wynika z dokumentów, został wybudowany na początku XVI wieku, a konsekrowany w 1513 roku. Danielowi Markowiczowi udało się do opisów wnętrza kościoła, dołączyć bogata bibliografię oraz rysunki m.in. Stanisława Wyspiańskiego obrazujących różne detale, zdjęcia, a nawet film TVP z 82 roku, który pokazuje wnętrze kościoła i znajdujące się w nim malowidła. Co istotne film jest w wersji kolorowej, więc stanowić może ważne i w zasadzie jedyne, źródło informacji o wystroju i kolorystyce dawnego kościoła. Temat bardzo zainteresował Pana Dyrektora i zadeklarował, że przeznaczy pewną pulę pieniędzy dla ASP w Krakowie z ukierunkowaniem na wykonanie polichromii w kościele w Libuszy – mówi M. Wędrychowicz.
W połowie lipca odbyliśmy także spotkanie z rektorem ASP prof. Adamem Wsiołkowskim oraz wykładowcami tej uczelni. Wyrazili oni żywe zainteresowanie tematem. Akademia, po otrzymaniu dodatkowych środków finansowych z Ministerstwa Kultury w ramach kształcenia studentów chętnie podejmie się wykonania polichromii w libuskim kościele. Studenci pod czujnym profesorskim okiem, zgromadzą dokumentację niezbędną do rekonstrukcji polichromii, następnie przygotują podłoże, czyli drewno do tego typu malowideł, zgromadzą odpowiednie materiały, by w końcu przystąpić do prac malarskich. Jestem przekonany, że uda się to dzieło wykonać i kościół chociaż w części odzyska swój poprzedni blask, stając się na powrót przykładem kunsztu dawnych mistrzów ludowych oraz niewątpliwą atrakcją turystyczną – kończy starosta.
Na takie rozwiązanie z nadzieją oczekuje także orędownik odbudowy kościoła ks. Wiesław Bodzioch z Libuszy, który trudne dzieło budowy, zapoczątkowane przez prof. Mariana Korneckiego, prowadzi już od siedemnastu lat.
Ewa Żarnowska
www.powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze