W sobotę, 3 września, na dziedzińcu gorlickiego sądu, gdzie w 1914 roku rozstrzelano ks. Maksyma, sprawowany był akatyst ku czci świętego, któremu przewodniczył bp gorlicki Paisjusz wraz z duchowieństwem.
W przeddzień święta, 5 września w gorlickiej cerkwi celebrowano całonocne czuwanie, któremu przewodniczył bp gorlicki Paisjusz w asyście licznie zebranego duchowieństwa. W nabożeństwie uczestniczyła liczna rzesza wiernych, w tym uczestnicy pielgrzymki z Podlasia. Podczas wsenocznoho śpiewały dwa chóry: chór „Irmos” pod dyrekcją matuszki Marianny Jarej oraz chór duchowieństwa dekanatu nowosądeckiego, którym dyrygował lektor Jarosław Grycz.
W świąteczny dzień sprawowano dwie Liturgie. Pierwszą z nich, z myślą o osobach które tego dnia musiały pójść do pracy, o godz. 6 rano celebrowali księża: Roman Dubec – proboszcz parafii, Piotr Pupczyk z Krynicy-Zdroju, Andrzej Grycz z Kunkowej i Dariusz Bojczyk z Rzeszowa. Śpiewał chór parafialny pod kierunkiem lektora Jarosława Grycza. Świątynia pomimo wczesnej pory wypełniła się wiernymi.
Główną Liturgię, już tradycyjnie, poprzedził śpiewany przed relikwiarzem akatyst do św. Maksyma.
Przed godziną 10. u progu cerkwi św. Trójcy przywitano przybyłych na święto arcypasterzy w osobach: arcybiskupa Adama – ordynariusza diecezji przemysko-nowosądeckiej, abpa michałowskiego i koszyckiego Jerzego – Słowacja, abpa chutskiego i winogrodzieńskiego Marka – Zakarpacie, Ukraina, bpa Gorlickiego Paisjusza i bpa komarneńskiego Tichona – Słowacja. Arcypasterzom podczas liturgii asystowało licznie zgromadzone duchowieństwo. Cerkiew wypełniona została wiernymi zarówno z Łemkowszczyzny jak i liczną grupą pielgrzymów z Podlasia, na czele z ks. Jerzym Charytoniukiem, oraz ze Słowacji. Świąteczną homilię wygłosił przybyły z Zakarpacia arcybiskup Marek, który w piękny sposób podkreślił znaczenie tego święta dla wiernych. Uroczystą Liturgię zakończyła procesja wokół cerkwi, podczas której niesiono relikwie św. kapłana-męczennika Maksyma.
Główną Liturgię śpiewem upiększał chór „Irmos” pod dyrekcją Marianny Jarej.
Nabożeństwo swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i organizacji społecznych. Wśród nich byli m.in. burmistrz Gorlic Witold Kochan i starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz.
Uroczystości były rejestrowane przez Regionalną Telewizję Gorlicką oraz Polskie Radio. Retransmisja nabożeństw w Gorlicach będzie emitowana 2 października na II Programie Polskiego Radia o godz. 8.00.
Jarosław Grycz
fot: Mikołaj Grycz
Napisz komentarz
Komentarze