Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w osiemdziesiątą rocznicę śmierci Aleksandra Skrzyńskiego

Podziel się
Oceń

W dniu 10 września przy zbiegu ulic Jagiełły i 3 maja odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej w osiemdziesiątą rocznicę śmierci Aleksandra hr. Skrzyńskiego. Zebranych przywitał Andrzej Orchel, zaś aktu odsłonięcia dokonali dr Józef Kozioł - były wicepremiera rządu, Mirosław Wędrychowicz - Starosta Powiatu Gorlickiego i  Witold Kochan - Burmistrz Gorlic. Tablica wykonana przez  wybitnego  artystę, Dyrektora Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” Zdzisława Tohla usytuowana jest w narożnej ścianie budynku dawnego Liceum Medycznego. Życiorys Aleksandra hr. Skrzyńskiego odczytał Dyrektor Zespołu Szkół nr 6, Sławomir Kowalski. Głos zabrali Starosta  Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Witold Kochan, zaś list od Senatora RP Janusza Sepioła odczytał zgromadzonym Zdzisław Tohl. Poświęcenia tablicy dokonał ks. prałat Stanisław Górski.

 

 

Aleksander Józef hr. Skrzyński h. Zaremba urodzony 19 III 1882 w Zagórzanach, syn Adama Skrzyńskiego i Oktawii z domu Tarnowskiej. Studiował prawo na uniwersytecie w Wiedniu i Krakowie. Po rodzicach odziedziczył ogromne posiadłości głównie w Zagórzanach i Libuszy.

W roku 1908 wstąpił do służby jako praktykant konceptowy w Namiestnictwie we Lwowie, a w 1909 został przeniesiony do starostwa w Gorlicach. W 1909 r. przeszedł do dyplomacji austrowęgierskiej, jako attache w ambasadzie przy Watykanie. Po mianowaniu 1912 r. na szambelana na dworze ces. Franciszka Jozefa I został przeniesiony do poselstwa w Hadze, a następnie do ambasady w Berlinie, a później do Paryża. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do armii austrowęgierskiej, jako zwykły żołnierz. W trakcie służby u boku gen. Tadeusza Rozwadowskiego awansował do stopnia podporucznika. Brał udział w przełamaniu frontu pod Gorlicami w maju 1915 roku. Po odzyskaniu niepodległości prze Polskę objął, jako poseł RP placówkę w Bukareszcie w 1919 r. i kierował nią przez 3 lata. W grudniu 1922 roku został powołany przez premiera W. Sikorskiego na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Po ustąpieniu z urzędu (16 V1923) spędził kilka miesięcy w Anglii. 6 IV1924 roku został nominowany stałym delegatem pełnomocnym Rządu Polskiego przy Lidze Narodów, a 27 VII 1924 r. został ponownie powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych RP w rządzie Władysława Grabskiego.

Po upadku rządu Grabskiego, Skrzyński w dniu 20 XI 1925 roku utworzył nowy Rząd, którego został premierem, równocześnie zachował tekę ministra spraw zagranicznych. Poparcia udzieliły mu: endecja, chadecja, Narodowa Partia Robotnicza, polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” i PPS.

Gabinet Skrzyńskiego przetrwał do 5 V 1926 roku, kiedy to cały podał się do dymisji. Po przewrocie majowym Skrzyński nie wrócił już do pracy w dyplomacji, pomimo że Piłsudski przewidywał go na stanowisko ministra spraw zagranicznych. W roku 1928 Aleksander Skrzyński założył firmę Przemysł Drzewny Dr Al. Skrzyńskiego w Gorlicach (obecny GPPD „Forest”). Ponadto pod jego nazwiskiem funkcjonowały Zarząd dóbr Dr Al. Skrzyńskiego, Zarząd Lasów Dr Al. Skrzyńskiego i Główny Zarząd Dóbr i Zakładów Przemysłowych Dr Al. Skrzyńskiego. Był ponadto prezesem Rady Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce oraz wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Międzynarodowych i Krajowych Zawodów Konnych w Polsce.

Zginął 25 IX 1931 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Został pochowany 1. X. 1931 roku w kaplicy w Kobylance. Po ukończeniu budowy mauzoleum w Zagórzanach (1932), ciało Aleksandra Skrzyńskiego, jak i jego ojca Adama Skrzyńskiego zostały do niego przeniesione” [1]

 

Opracował Paweł Nowicki

 


[1] „Polski Słownik Biograficzny, Henryk Korczyk, zeszyt 158, Warszawa - Kraków 1998,       „Złota Księga Szlachty Polskiej” Teodor Żychliński, Poznań 1998


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12