Wiesław Fusek Urodził się 27 kwietnia 1912 roku w Bieczu. Uczęszczał do gorlickiego gimnazjum i jako młodzieniec był silnie zaangażowany w działalność ówczesnego harcerstwa. Po maturze rozpoczął studia farmaceutyczne na Uniwersytecie w Poznaniu. W 1938 roku rozpoczął służbę wojskową w Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Krakowie. Po klęsce we wrześniu 1939 roku przedostał się na Węgry, a potem do Francji, gdzie formowała się polska armia. W 1940 roku wraz z Samodzielną Brygadą Strzelców Karpackich jako członek służby sanitarnej przeszedł cały szlak bojowy od Syrii poprzez Tobruk, Egipt i Włochy. Za swe zasługi podczas wojny został uhonorowany licznymi odznaczeniami. Posiadał między innymi Croce al Merito di guerra (czyli „Zasłużony w wojnie”), Gwiazdę Afryki, Gwiazdę za lata 1939 – 1945. Medal za Obronę, War Medal of gen. Eisenhower, odznaczenie Weteran Armii Brytyjskiej, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal za wojnę obronną 1939, Krzyż Czynu Bojowego oraz australijski medal imienny „Tobruk Siege”. Przedmiotem największej dumy był dla niego Złoty Krzyż Virtuti Militari.
Swe doświadczenia wojenne opisał w książce Przez Piaski Pustyń. Po wojnie Wiesław Fusek przez wiele lat pracował jako farmaceuta i starzy mieszkańcy pamiętają go jako kierownika apteki przy ulicy 3 maja w Gorlicach.
Wiesław Fusek był również wybitnym artystą. Zaczął malować już w czasie swej wojennej wędrówki. Wiele szkiców i rysunków stworzył pod wpływem pejzażu krajów, do których rzucił go los - głównie Włoch i Afryki. Jednak nie wszystkie prace zdołał przywieźć ze sobą do Polski. Tematem który często powracał w malarstwie Wiesława Fuska był Biecz z jego niezwykłą architekturą. Obrazy Fuska posiadają niepowtarzalny klimat i siłę wyrazu. Jego prace doczekały się wielu wystaw, a wiele spośród nich odnaleźć można dziś na poczesnych miejscach w domach prywatnych oraz instytucjach.
8 września odbył się pogrzeb, w którym pożegnaliśmy wybitego farmaceutę artystę i patriotę. W kwietniu przyszłego roku Wiesław Fusek ukończyłby 100 lat.
Paweł Nowicki
Tekst na stronie w oparciu materiał napisany dla Regionalnej Telewizji Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze