Zbigniew Grzyb urodził się w 1943 roku w Przemyślu. Obecnie mieszka i pracuje w Farmington w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace eksponowane były na wystawach m. in. w Polsce, Włoszech, Turcji, Stanach Zjednoczonych. Znajdują się w zbiorach wielu galerii oraz w prywatnych kolekcjach. http://zgrzyb.com
Malarz tak pisze o swej twórczości:
Gdy maluję, kieruję się instynktem malarskim, ideą bez końcowej wizji obrazu. Kontroluję proces do pewnego punktu, po którym obraz "tworzy się sam.". Gdy uznaję, że każdy element obrazu stanowi całość, przerywam proces tworzenia. Moje malarstwo nie ma żadnej teorii, nie ma politycznego przesłania, kontekstu - istnieje tylko obraz. Linie same w sobie są odzwierciedleniem energii procesu tworzenia.
Zbigniew Grzyb
***
Druga uroczystość odbyła się tego samego dnia, o godzinie 20:00 w gorlickim Dworze Karwacjanów. Tu odbył się Wieczór z muzyką i poezją, podczas którego zebrana publiczność mogła usłyszeć utwory Fryderyka Chopina, oraz wiersze Czesława Miłosza. Przy fortepianie wystąpił Adam Dobrowolski, wiersze recytował Roland Rajzer zaś całość koncertu poprowadziła Irena Załuska.
Adam Dobrowolski ur. 1984 w Krakowie. Rozpoczął swą edukację muzyczną w wieku 6 lat. W Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie uczył się pod kierunkiem prof. I. Rolanowskiej. W 2008r. ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował w klasie fortepianu prof. J. Stompla. Również na tej uczelni ukończył z wyróżnieniem Studia Podyplomowe. Brał udział w wielu kursach wybitnych pedagogów m.in.: Lee Kum Singa, Bronisławy Kawalli, Adama Wodnickiego, Andrzeja Pikula, Kazimierza Brzozowskiego, Aleksjeja Maksymowa. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym G. B. Viotti we Włoszech (Vercelli) w X 2009 oraz w Międzynarodowym Konkursie Bałtyckim (Gdańsk 2010). Obecnie koncertuje w kraju i za granicą, także prowadzi działalność pedagogiczną.
Roland Rajzer ur. 1990 r. w Krakowie. Absolwent Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Współpracuje z Teatrem Ludowym w Krakowie oraz wydawnictwem Rubikon. W Dworze Czeczów w Krakowie uczestniczył w międzynarodowym projekcie „Ogrody Sztuk”. Od roku 2010 studiuje kulturoznawstwo w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie.
Irena Załuska artystka, pedagog związana z XV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, organizatorka warsztatów plastycznych, muzycznych i literackich. Między innymi: 1990 r. - Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Kassel.; 1992 r. - JUGENDHOF DÖRNBERG pod Kassel, DOKUMENTA IX - Światowa Wystawa Sztuki oraz Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne. Lwów - Polsko-ukraińsko-niemieckie Warsztaty Artystyczne. 1993 r. - Jaworki - Udział młodzieży XV LO w ponadregionalnych warsztatach plastycznych 1994 r. - Kraków - Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne w Krakowie i Lanckoronie we współpracy z I LO w Krakowie im. Bartłomieja Nowodworskiego. 1995 r. - Warsztaty plastyczne SPOTKANIA I w Soest w Niemczech (wrzesień). Warsztaty Plastyczne, Liceum Jana Pawła II w Wilnie. 1998 r. - marzec - Międzynarodowe Warsztaty Plastyczne SPOTKANIA III pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i Kuratora Oświaty. Uczestnicy imprezy pochodzili z Niemiec, Irlandii, Szwecji i Polski. Od 2000 roku współpraca z Willą Decjusza "Korespondencja sztuk".
http://xvlo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=12
http://www.youtube.com/watch?v=_GnUEv5Fa6s
http://www.youtube.com/watch?v=qmyp1Fhq2DE
http://www.youtube.com/watch?v=LBJYIAHwxV4
opracował Paweł Nowicki
Napisz komentarz
Komentarze