Sobota była dniem pod hasłem Odnawialne źródła energii u nas i doświadczenia naszych przyjaciół z Toskanii. Do Łużnej przyjechały reprezentacje przedszkoli i szkół podstawowych naszego powiatu, by rywalizować o miano Eko-Szkoły 2011. Najmłodsi przedstawiali zabawki wykonane własnoręcznie z materiałów odpadowych oraz prezentowali krótkie programy artystyczne. Rywalizację wygrał zespół uczniów z Woli Łużańskiej. Wójt Gminy Łużna wręczył również nagrody i wyróżnienia najlepszym uczniom i nauczycielom reprezentującym gminę w konkursach naukowych i sportowych.
Na wszystkich chętnych czekały wystawy zorganizowane w szkole: wystawa Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach - „Olejem skalnym zwana” oraz wystawa astronomiczna. Poza tym na szkolnym stadionie prezentował się Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, który opowiadał o zwyczajach średniowiecznych, ubierał najmłodszych w ciężkie metalowe zbroje i uczył władania mieczem i strzelania z łuku. Do dyspozycji była również darmowa strzelnica, symulator jazdy wyścigowej oraz bardzo ciekawe stoisko z konstrukcjami rowerowymi, które tylko z pozoru wydawały się łatwe w prowadzeniu.
Bardzo ciekawym elementem pierwszego dnia były starty rakiet, które własnoręcznie wykonali uczniowie biorący udział w Warsztatach budowy rakiet pod kierunkiem członków Polskiego Towarzystwa Rakietowego.
Międzyczasie na scenie prezentowały się zespoły: BEZ NAZWY, The Dollars Brothers, Doors to Heaven, DJ Sanchez.
Sobota w Łużnej:
Niedzielę na pikniku wypełniły prezentacje plenerowe. i koncerty. Nie lada gratką dla zwiedzających był łazik marsjański Magma 2, który przyjechał do nas z Politechniki białostockiej. Wspomniany pojazd zwyciężył w tym roku w bardzo prestiżowych międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA pokonując wiele innych ekip wspieranych przez NASA. Olbrzymi sukces polskiego robota był w dużej mierze zasługą dużej pomysłowości jego konstruktorów. Po raz pierwszy bowiem w historii zawodów URC, pojawił się łazik wyposażony w tzw. heksakoptery, które umożliwiły dodatkową obserwację terenu z powietrza i zwiększyły szanse MAGMY2 na zwycięstwo.
Roboty rządziły w Łużnej przez cały dzień. Zorganizowano nawet zawody robotów w sumo a także wyścigi. Gwiazdą tej części pikniku naukowego był robot Lemo, wyróżniony, jako jeden z trzech najlepszych pomysłów w finale „Kapitalnego Pomysłu” telewizji TVN. Dzieci bawiły się z robotami świetnie a one odpowiadały im komputerowymi dźwiękami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska prezentujące proste, a zarazem bardzo ciekawe doświadczenia. Można było się przekonać czy mąka jest palna, jak działają naczynia połączone, w jaki sposób skupić energię słoneczną aby wzniecić ogień.
Uczestnicy pikniku mieli okazję uczestniczyć w wykładach i prezentacjach z udziałem profesorów krakowskich uczelni wyższych. Krzysztof Socha, znalazca największego meteorytu – Morasko, zaprezentował wystawę kosmicznych kamieni, a chemicy z Politechniki Krakowskiej dali pokaz klasycznych doświadczeń chemicznych w skali makro. Pojawiły się wulkany i „węże faraona”.
Nie zapomniano też o najmłodszych. Dla nich przygotowano prawdziwy zabawowy raj. Dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, karuzele, tam szalały nasze pociechy.
Po ogromnej porcji nauki jaką zaserwowali organizatorzy widzom, przyszedł czas na relaks. W roli gwiazdy wieczoru wystąpił Zbigniew Wodecki, który oczarował publiczność wirtuozerską grą na trąbce i skrzypcach, a także świetnym głosem, który mimo upływu lat nie zmienia się. Wokalista bawił publiczność anegdotami i tryskał dobrym humorem. Tylko czasem nostalgiczne wspomnienia przeszłości, przytaczane postacie, daty, mogły zdradzać jego ponad sześćdziesięcioletni wiek. Pojawiły się znane melodie z repertuaru artysty, nie obyło się bez najbardziej znanego utworu "Pszczółki Mai" , tym razem w ciekawej i zaskakującej aranżacji. Świetny występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami i długo nie pozwalała opuścić sceny Wodeckiemu.
Występ Zbigniewa Wodeckiego mimo, iż był gwoździem programu, tak naprawdę rozpoczął wyśmienitą zabawę.
Po krakowskim artyście mielismy okazje zapoznac sie z rzeszowskim brzmieniem. Na scenie pojawił się zespół „JUPA”, który gra dla nas już od 10 lat. Na swoim koncie mają wiele sukcesów, a pierwszym z nich było niewątpliwie nagranie hymnu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Dobrym być”. Koncertowali wspólnie z Eweliną Flintą, Anitą Lipnicką, Małgorzatą Ostrowską oraz z zespołami Big Cyc i VIR. W tym roku pojawił się ich kolejny singiel pt. „Słucham Radia Wieczorem”. Muzycy pokazali kawał dobrej, chwilami mocno brzmiącej muzyki, która wpadała w ucho niejednemu uczestnikowi imprezy. Od początku znaleźli się wśród publiczności chętni do zabawy przed sceną, z którymi zespół miał bardzo dobry kontakt.
By dać odpocząć uszom, a nacieszyć oko, przeszliśmy obok sceny, by podziwiać niepowtarzalny jak zawsze występ Grupy Teatralnej SHADE. Młodzi ludzie, pełni pasji pokazali wszystkim obecnym niezwykłe widowisko tańcząc z ogniem w rytm muzyki.
Jako ostatni wystąpił zespół Jorrgus, znany wszystkim z telewizji ITV Disco Polo Live, ze swoimi starszymi jak i nowymi przebojami, „Ja chcę mieć żonę” i „Mama Ci mówiła”. Wokalno- taneczna formacja rozgrzała widownię, która wspólnie z nimi zakończyła II Pogórzańskie Atrakcje Naukowe ok. godz. 22.
Patronat honorowy nad II Pogórzańskimi Atrakcjami Naukowymi w Łużnej sprawowali rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
(rb, tes, kao)
Napisz komentarz
Komentarze