Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wstęga przecięta - blok oddany

Podziel się
Oceń

Zaprojektowany przez gorliczanina, Leszka Hyndę, zbudowany przez Gorlicką firmę, „Alfa”, nowoczesny blok operacyjny gorlickiego szpitala został dziś uroczyście otwarty.Uroczystość w mającym 111 letnią tradycję Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach zgromadziła liczne i zacne grono. Na zaproszenie słusznie dumnego z tej inwestycji dyrektora Mariana Świerza stawili się przedstawiciele lokalnych samorządów, starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz, zastępca burmistrza Gorlic Janusz Fugiel oraz wiecestarosta powiatu jasielskiego Franciszek Miśkowicz.

 

 




Nie zabrakło przedstawicieli gmin powiatu gorlickiego, można było zobaczyć panią wójt gminy Sękowa Małgorzatę Małuch, burmistrza Biecza Urszulę Niemiec, wójta gminy Gorlice Ryszarda Guzika.

Jednym z honorowych gości był marszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda.

Licznie stawili się parlamentarzyści kończącej się już kadencji polskiego parlamentu. Byli również kandydaci do poselskich ław, którzy wystartują w zbliżających się wyborach, między innymi radny powiatowy Rafał Kukla. Obok niego miejsca wśród gości zajęła spora grupa radnych reprezentujących rady gmin, powiatu i miasta.

Nie zabrakło również pracowników szpitala.

Na początku tego uroczystego spotkania długoletni pracownik dyrektor szpitala pan Franciszek Rachel przedstawił zebranym jego ponad stuletnią historię.

Starosta Mirosław Wędrychowicz nie kryjąc dumy wręczał zasłużonym w tej inwestycji skromne pamiątkowe upominki.

Dla zebranych, z krótkim koncertem wystąpił w repertuarze „medycznym” działający przy GCK Chór Kameralny – „Belfersingers”. Po koncercie wykonawcy i inwestorzy zgodnie przecięli wstęgę, kapłani pobłogosławili i poświęcili nowy obiekt i wszyscy zebrani udali się na wycieczkę po zakamarkach nowej dumy naszego szpitala.

W ciągu dwóch lat powstał najnowocześniejszy blok operacyjny o standardach europejskich. Tworzą go cztery sale operacyjne, sala wybudzeniowa, sterylizatornia i centralna dezynfektornia. Do tego zakupiony został najnowszej generacji sprzęt medyczny (451sztuk). Pozwoli to na wykonywanie w gorlickim szpitalu specjalistycznych zabiegów i operacji.

Całkowity koszt budowy bloku to 16,6 miliona złotych. Zarząd i Rada Powiatu Gorlickiego przekazały na ten cel 6 mln zł, a pozostała kwota 9,6 mln zł to pieniądze unijne pozyskane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Milion złotych pochodził ze środków własnych szpitala.


Gdy w czerwcu 2009 roku ruszała budowa, a w zasadzie przebudowa i adaptacja istniejących pomieszczeń szpitalnej pralni, było wielu sceptycznie nastawionych do tej inwestycji. Dziś wszyscy wątpiący w powodzenie tego zadania mogli się naocznie przekonać, że w małych Gorlicach mogą powstawać rzeczy wielkie. Była pralnia zmieniła się no do poznania, dobudowano do „starych” budynków ciąg korytarzy łączących nowy blok operacyjny z budynkiem głównym szpitala.

Wszystkie oddziały szpitala posiadają również nowe całkowicie niezależne połączenie z blokiem operacyjnym. Jest to nowoczesna, przeszklona winda zewnętrzna która kosztowała 860 tysięcy złotych.

Centralny blok Operacyjny jest położony na jednym poziomie ze szpitalnym Oddziałem ratunkowym i centralną Sterylizatornią, czyli znajduje się na tzw. „gorącej platformie” i zapewnia szybką komunikację poziomą (preferencje WHO).

Personel wchodzący w skład zespołów operacyjnych będzie posługiwał się aparaturą medyczną na ergonomicznych kolumnach- anestezjologicznej i chirurgicznej, a nowoczesne ledowe lampy operacyjne zapewnią komfort pracy poprzez możliwość doboru koloru światła, jego natężenia i obszaru oświetlenia. W zabiegach operacyjnych będzie można używać diatermii chirurgicznej gdzie cięcie tkanek odbywa się w osłonie argonowej. Do dezynfekcji sal operacyjnych stosowany będzie system VHP, to innowacyjna technologia opracowana na potrzeby armii USA, od niedawna możliwa do wykorzystania w medycynie.

Budowa bloku operacyjnego pozwoliła również na zakup nowego agregatu prądotwórczego (koszt 250 tyś. Zł). Nowy agregat zastąpił ten stary, oparty jeszcze o silnik czołgu z okresu II wojny światowej.


(lek)

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi - Filia w Jaśle - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - ZAPISZ się do 28 lipca i zyskaj 10% zniżki na I rok studiów
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486