O zdarzeniu powiadomiono stronę polską, co skutkowało wdrożeniem przewidzianych w takich sytuacjach procedur. Pościg wjechał na terytorium RP stając się pościgiem transgranicznym. W miejscowości Gładyszów uciekający przestępcy rozdzielili się. Jeden pojazd kierował się w stronę Magury Małastowskiej i Gorlic, drugi zmienił kierunek pojechał w kierunku Wysowej. W miejscowości Sękowa polscy policjanci utworzyli posterunek blokadowy, na którym wspólnie ze słowackimi kolegami zatrzymali sprawców. Drugi pojazd dotarł do miejscowości Wysowa. Tam przestępcy wtargnęli do prywatnego domu biorąc zakładników.
Budynek został otoczony, teren zabezpieczony, a na miejsce wezwano policyjnych negocjatorów. W czasie gdy trwały negocjacje na miejsce wezwano policyjnych antyterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie. Negocjacje pozwoliły na uwolnienie jednego zakładnika, jednak w związku z brakiem perspektyw rozwiązania sytuacji metodami negocjacji podjęto decyzję o siłowym rozwiązaniu.
Policjanci SPAP w Krakowie przeprowadzili szturm na zajęty budynek, w wyniku którego zatrzymali sprawców i uwolnili pozostałych zakładników.
Ćwiczenie, które się odbyło, jest już kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez gorlicką Policję wspólnie z odpowiednikiem słowackim - Policją z Bardejova. Było ono kolejnym etapem zacieśniania współpracy międzynarodowej Policji obu państw, co wymiernie przekłada się na poziom tej współpracy w codziennej służbie oraz poczucie bezpieczeństwa obywateli terenów przygranicznych. Zdołano także dopracować procedury oraz sprawdzić ich funkcjonowanie w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
mł. asp. Grzegorz Szczepanek
Napisz komentarz
Komentarze