Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nowa energia Vis Nova

Podziel się
Oceń

W Bad Dueben oficjalnie ruszyła Vis Nova. Bad Dueben to miejscowość w Niemczech. Vis Nova to międzynarodowy projekt dotyczący prawidłowego wykorzystania energii poprzez zastosowanie nowoczesnego systemu zarządzania nią. Powiat gorlicki jest jedynym z trzech partnerem ze strony polskiej. Pozostali reprezentują 5 wiejskich regionów w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Całkowita wartość projektu wynosi niebagatelną kwotę 300 tys. euro.

Vis Nova oznacza dosłownie „nową siłę”, „nową moc” – mówi inspektor wydziału rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach Daniel Markowicz, a zarazem koordynator projektu.

Dla nas ta „nowa siła” oznaczać będzie efektywne i innowacyjne zarządzanie energią. Niektórzy partnerzy projektu postawili na pozyskiwanie energii z biomasy, wiatru, słońca. My pragniemy zwrócić się ku nowoczesnym technologiom w zarządzaniu energią poprzez sprawdzenie i wykazanie, jak nawet niskobudżetowe inwestycje mogą się szybko zwrócić i mieć wpływ na spadek zużycia energii.


Projektem „Vis Nova” wchodzimy w inteligentne technologie energetyczne – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. To bardzo nowatorski projekt, który ma nie tylko służyć oszczędności energii, ale także nowoczesnemu systemowi zarządzania nią. Chcemy ten system odnieść w pierwszej kolejności do naszych szkół ponadgimnazjalnych. Do programu pilotażowego wybrana została  nasza szkoła, czyli Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach (Górka). Przy współpracy ekspertów z AGH i Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć Energie Cites wykonane będą analizy energetyczne. Pokażą one jakie działania należy podjąć, aby energia była wykorzystywana w sposób jak najbardziej celowy i kontrolowany. W konsekwencji taki nowoczesny system zarządzania prowadził będzie do spadku zużycia energii, a więc także kosztów utrzymania obiektu. Co istotne, modelowe rozwiązanie opracowane dla tej szkoły będziemy mogli w przyszłości zastosować także w innych obiektach – dodaje starosta.

Projekt w naszym powiecie będzie realizowany przez rok. Na zadania inwestycyjne będziemy mogli przeznaczyć około 400 tys. zł. Pozwoli to m.in. na:
- montaż lamp oświetleniowych energooszczędnych oraz czujników natężenia światła do sterowania oświetleniem
- montaż opraw oświetleniowych wzdłuż okien na oddzielnym wyłączniku światła
- opomiarowanie pionów energetycznych i stały monitoring oświetlenia
- oświetlenie awaryjne, ewakuacyjne i zapasowe budynku spełniające warunki Intensywnego Systemu Ewakuacji
- instalacja czujników temperatury
- wykonanie instalacji alarmowej i p.poż.
- inteligentny centralny system zarządzania energią wraz z centrum sterowania.
Przewidujemy także – dodaje starosta – że powstanie modelowa klasopracownia, w której uczniowie będą mogli, dysponując dostępem do systemu zarządzania energią, uczyć się w sposób praktyczny, jak efektywnie dysponować energią elektryczną czy cieplną.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania partnerów projektu. Pierwsze miało miejsce w lipcu br.  w Lipsku. Miało charakter  zapoznawczy i służyło opracowaniu planu pracy na najbliższe miesiące, czyli kto za co odpowiada i co ma robić – mówi Daniel Markowicz.

ilka dni temu byliśmy na drugim spotkaniu w niemieckiej miejscowości Bad Dueben. Było to oficjalne otwarcie projektu. Złożyliśmy także wizytę w elektrowni na biomasę, gdzie spalane są odpadki kukurydzy, zbóż, a nawet nawóz świński. Elektrownię wybudowano w 2006 r. z udziałem 80% środków unijnych i szybko okazało się, że produkuje za dużo prądu i ciepła jak na potrzeby własne i okolicznych domów. W pobliżu nie było żadnych instytucji publicznych (szpitale, szkoły), które mogłyby i chciały odebrać nadwyżkę energii. Wpadli jednak na pomysł hodowli szczególnego gatunku ryb – suma afrykańskiego – opowiada Daniel Markowicz. Sum wymaga ciepłej przepływającej wody (25-30 stopni), więc był to pomysł jak znalazł dla zakładu posiadającego nadwyżkę energii. Narybek sprowadzają z Holandii i po kilku tygodniach mają gotowe, dochodzące do 2 kg sumy. Co piątek otwierają sklep, gdzie można kupić całe ryby, filety, bądź też wędzone na łagodnie lub ostro. Produkują również konserwy rybne. Większość jednak produkcji idzie od razu do zakontraktowanych sieci spożywczych i restauracji. Przyznają otwarcie, że za jakieś 15-20 lat całość zakładu i inwestycji się zwróci. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to więc może trochę dyskusyjne, jednak np. ze względów społecznych bardziej opłaca się tworzyć nowe miejsca pracy, uczyć ludzi nowych technologii, niż pozwalać żeby siedzieli bezczynnie i wypłacać im zasiłek.

Z całą pewnością Vis Nova to bardzo nowatorski projekt  realizowany w ramach programu Europa Centralna. Partnerem Wiodącym jest Aufbauwerk Region Leipzig GmbH, Niemcy - dyrektor Silvana Rückert.

Pozostali partnerzy to: Powiat Gorlicki, Okręg Północnej Saksonii, Niemcy, Centrum Rozwoju Gospodarczego Okręgu Schwäbisch Hall, Niemcy, Okręg Schwäbisch-Hall, Niemcy, Centrum Doskonalenia Energii Odnawialnych, Wydajności Energetycznej i Środowiska (CERE), Austria, Stowarzyszenie Rozwoju Mikroregionu Tullnerfeld West, Austria, Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Obszaru Południowo-Naddunajskiego, Węgry, Miasto Szekszárd, Węgry, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć “Energie Cités” (PNEC), Kraków, AGH, Kraków, Korporacja Rozwoju Gospodarczego Okręgu Północnej Saksonii, Niemcy.

Ze strony powiatu gorlickiego zespół projektu  tworzą: Daniel Markowicz – koordynator, Katarzyna Olejarz – menadżer finansowy, Marta Orlewska – informacja i promocja, Jacek Mazur – analityka, plany oszczędności energii, strategie energetyczne, Iwona Macior – księgowość.    

Umowę o dofinansowanie Partner Wiodący podpisał 14 czerwca 2011 roku. Kwalifikowalność wydatków obowiązuje od 1 maja 2011 r.

źródło: www.powiatgorlicki.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama