Narzędziem oceny poziomu rozwoju gmin jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.
Spośród 179 ocenianych gmin wyłoniono "dwudziestkę". Zwyciężyła Krynica. Gorlice uplasowały się na wysokim 15 miejscu, a należy zaznaczyć że ranking opracowywany był na podstawie danych za 2010 rok. Z pełnymi danymi można zapoznać się TU.
Drugim punktem spotkania burmistrza z dziennikarzami była informacja dotycząca podsumowania odbywającego się na przełomie maja i czerwca Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich i odbywającego się w jego ramach XVII Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Głównym organizatorem turnieju na terenie województwa małopolskiego było Małopolskie Towarzystwo Krzewienia kultury fizycznej a patronował mu marszałek Marek Sowa. W końcowej klasyfikacji turnieju, Miasto Gorlice zajęło 1 miejsce pośród 14 gmin małopolski liczących od 15 do 40 tysięcy mieszkańców. Na końcowy wynik złożyły się: liczba osób startujących w poszczególnych konkurencjach, liczba uczestników testu Coopere oraz wysokość środków w budżecie miasta przeznaczanych na sport i rekreacje.
W piątek 30 września w hali sportowej w Szczurowej odbyła się uroczysta gala połączona z wręczeniem wyróżnień zespołowych i indywidualnych uczestnikom XVII Sportowego Turnieju Miast i Gmin. W imieniu mieszkańców Gorlic nagrodę odebrał zastępca burmistrza Gorlic Janusz Fugiel.
Ostatnim punktem konferencji było przedstawienie wyników społecznych konsultacji dotyczących sposobu i formy przyszłego zagospodarowania terenów nad rzeką Ropa pomiędzy ulicami Legionów, Mickiewicza, Ogrodowa i Parkowa.
W ankiecie która za pośrednictwem lokalnych mediów dotarła do mieszkańców udział wzięło 78 respondentów. Byli to w większości mieszkańcy Gorlic (82%), mężczyźni (58%) czynni zawodowo (59%) w wieku 26-45 lat.
Z analizy przesłanych do Urzędu Miasta ankiet wynika, że większość respondentów postrzega ten teren jako zaniedbany ale też pojawiały się liczne głosy, że jest to teren spacerów i rekreacji. W opinii większości ankietowanych rzeka Ropa dzieli miasto a teren którego dotyczyła ankieta jest niewłaściwie zagospodarowany. Wśród najczęściej wymienianych obiektów, które mogłyby się pojawić na tym terenie znajdują się kawiarnie, parkingi oraz budynki przeznaczone pod działalność handlowa oraz biurową.
Cześć osób podzieliła się autorskimi pomysłami na zagospodarowanie terenów po placach targowych. W śród propozycji znalazły się m.in.: ogrody, park, plaża czy tez wybieg dla psów. Postulowano również by powstała tam siłownia na świeżym powietrzu, trasy dla narciarstwa biegowego ale też zadaszona scena albo galeria handlowa.
Sugestie mieszkańców zostały przekazane architektom i planistom którzy będą tworzyć koncepcje zagospodarowania tego terenu.
(BP)
Napisz komentarz
Komentarze