Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Nagrodzeni w Szymbarskim Kasztelu

Podziel się
Oceń

14 października,  w piątek w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” odbyło się uroczyste  otwarcie wystawy SERCEM I DŁUTEM - ukazującej  dorobek twórczy Pracowni Lutniczej rodziny Mardułów z Zakopanego. Wieczór uświetnił występ  zespołu Camerata, inaugurujący cykl  koncertów odbywających się ramach  dorocznej  Gorlickiej Jesieni Muzycznej.

 

 

Podczas uroczystego wernisażu  Burmistrz Gorlic Witold Kochan wręczył Alicji i Stanisławowi Mardułom odznaczenie Ministra Kultury - MedalZasłużony Kulturze Gloria Artis”.  Takie  samo odznaczenie z rąk Marszałka Małopolski Stanisława Sorysa otrzymał Zdzisław Tohl, Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach.

W swym krótkim wystąpieniu Marszałek  Sorys stwierdził, że plany  rozwoju gospodarki Województwa Małopolskiego po 2014 roku przewidują szczególne wsparcie działań dla rzecz upowszechniania turystyki zorientowanej na zwiedzanie obiektów kultury. W tym kontekście wyraził wielkie uznanie dla starań na rzecz odrestaurowania szymbarskiego kasztelu, jak również podkreślił znaczenie wielokulturowego aspektu działalności Muzeum, w tym imprez takich, jak np.  Święto Łosiańskich Maziarzy.

Na koniec zgromadzeni goście usłyszeli  Kwartet smyczkowy F-dur Maurice Ravela, wykonaniu:  Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka i  Roman Hoffmann – wiolonczela.

***

Pracownia Mardułów jest najstarszą profesjonalną pracownią lutniczą w Małopolsce.

Została założona została już w 1928 roku przez   Franciszka Mardułę, który w późniejszym okresie był nauczycielem lutnictwa w zakopiańskim Liceum Plastycznym i   nowotarskim Technikum Lutniczym.

Stanisław Marduła – syn Franciszka, ur. 29 listopada 1952 roku,  ukończył  studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu. W roku 1977 rozpoczął pracę w pracowni swego ojca.  W 1979 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Lutników. W latach 1982 – 89 organizował  w Zakopanem ogólnopolskie  plenery lutnicze, w których udział brali najwybitniejsi polscy artyści lutnicy (min Antoni Krupa, Andrzej Łapa, Józef Bartoszek, Włodzimierz Kamiński, malarz Tadeusz Brzozowski).

Wraz z Ojcem i żoną Alicją, która w 1990 roku zostaje członkiem Związku  Polskich Artystów Lutników uczestniczy w wielu największych konkursach lutniczych odnosząc znaczne w sukcesy.

W 1982 roku w Cremonie uzyskał VI miejsce w kategorii wiolonczel jako pierwszy artysta lutnik nie będący z pochodzenia Włochem, a w 1983 w Kassel otrzymuje 10-tą  lokatę za dźwięk w kategorii wiolonczel i XI miejsce w generalnej klasyfikacji.

Od 1980 roku Stanisław Marduła jest nauczycielem artystycznych przedmiotów lutniczych w zakopiańskim Zespole Szkół Plastycznych, i prowadzi zajęcia z technologii, podstaw projektowania specjalizacji artystycznej. W roku 2000 uzyskał stopień doktora  sztuki,  a w latach następnych zostaje Rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami. Od 1990 roku w rodzinnej pracowni rozpoczyna pracę jego żona - Alicja Hołoga–Marduła,  która zajmuje się głównie konserwacją instrumentów. Z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach i wystawach lutniczych. Od roku 1992 jest nauczycielką przedmiotów artystycznych w zakopiańskim Zespole Szkół Plastycznych,  a od roku 2007 pełni funkcję wicedyrektora szkoły.

W latach 90 - tych rozpoczyna badania nad konstrukcją i formą mebli podhalańskich,  korzystając z ogromnego doświadczenia teścia Franciszka. Badania te zostały uwieńczone stopniem doktora w zakresie meblarstwa, a jej rozprawa doktorska prezentująca wymienione  zagadnienia,  jest do tej pory jedyną publikacją z tej dziedziny.

Opracowanie Paweł Nowicki

fot: gorlice.art.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.