Basket nad Ropą

Choć od pierwszego meczu minęło już 12 dni to na naszym portalu po raz pierwszy pojawia się koszykówka w gorlickim wydaniu. W obecnym sezonie 2011/2012 do rozgrywek zgłoszono 3 sekcje męskiej koszykówki: w rozgrywkach młodzików, juniorów oraz seniorów, którzy walczą o wejście do II ligi. Niestety koszykówka w damskim wydaniu, która ma tak bogate tradycje i sukcesy w ekstraklasie,  w tym roku nie jest reprezentowana przez żadną z sekcji. Kilku zawodników, znanych z gorlickich parkietów,  gra w tym roku poza Gorlicami (Wojciech Rykała i Andrzej Peciak zasilili zespół Limblachu Limanowa)   Do oglądania i kibicowania koszykarzom zachęcamy już jutro i w niedzielę. Jutro, w sobotę, zapraszamy do hali Miejskiego Zespołu Szkół  nr  4, gdzie o godz. 10.00 zagrają młodzicy a o 13.30 juniorzy.  W niedzielę 23.10.2011 o godz. 16.00 w hali bieckiego zespołu szkół wystąpią zawodnicy MKS Gorlice, którzy w walce o II ligę zmierzą się z AZS-em Kielce. Zapraszamy do przeczytania relacji z meczy, które do tej pory się odbyły.

MKS Gorlice – KS Niwa Oświęcim 59:68 (5:20, 20:12, 21:11, 13:25)

MKS: Rak 17, Gacoń 14, Łukaszyk 7, Foltyn M. 7, Foltyn J. 5, Put 5, Hałgas 4, Damasiewicz, Pastuszak, Książek (kpt), trener: Jacek Książek
Niwa: Lisik 20, Bibrzycki (kpt) 15, Klapa 14, Wrzałek 7, Tokarz 4, Keller 3, Kajor 3, Gonszcz 2, Mika, Kawczak, Ignaczak, trener: Mariusz Jezierski

Mecz rozpoczął się od bardzo mocnego uderzenia zespołu z Oświęcimia, który znokautował gorliczan w pierwszej kwarcie rzucając 20 pkt a tracąc tylko 5. Świetnie dysponowani zawodnicy Niwy – Kamil Klapa i Tomasz Lisik, rozmontowali skutecznie obronę MKS-u. Druga kwarta była już o wiele bardziej wyrównana a w jej końcówce udało się nawet gorliczanom zniwelować przewagę do 7 pkt. Trzecia kwarta miała niesamowity przebieg. Tym razem rolę egzekutora zagrali gorliczanie. Bardzo liczne faule oświęcimian i celnie wykonywane rzuty wolne, wzorowa gra MKS-u w obronie spowodowały, że prowadząca do tej pory bezsprzecznie Niwa, pierwsze punkty drugiej połowy zdobyła dopiero w 8 min (!) kwarty a straciła ich 21 . Po trzeciej kwarcie wynik na tablicy 46:43 dla gospodarzy, zwiastował zaciętą walkę w finałowej odsłonie.  Do 7 min walka toczyła się kosz za kosz (57:58). Niestety od tego momentu punkty i to głównie z rzutów wolnych po naszych faulach zdobywali już tylko gracze z Oświęcimia.  Szkoda, że nie udało powtórzyć  się dyspozycji z trzeciej kwarty. W drużynie gospodarzy na wyróżnienie zasłużyli Hubert Rak, zdobywca 17 pkt (3*3 pkt) oraz Marek Gacoń – 14 pkt  (2*3 pkt). Najlepszym strzelcem całego meczu został Tomasz Lisik z Oświęcimia – 20 pkt.

MKS Gorlice – UKS Regis Wieliczka 47:69 (12:18, 11:14, 14:17, 10:20)

MKS: Gacoń 19, Piska 6, Nowacki 5,  Rak 4, Hałgas 4, Pastuszak 3, Foltyn M. 3, Put 2, Damasiewicz 1, Foltyn J, Łukaszyk, trener: Marek Gacoń
Regis: Gorgoń 14, Palonek 14, Pobocha 12, Kania 7, Gąska 7, Sporysz 6, Gumulski 4, Cisek 3, Grabka 2, Zawiślan, Batko,
trener: Michał Sorota

W tym spotkaniu tylko na początku MKS prowadził równorzędną walkę, by w 7 min oddać prowadzenie i nie odzyskać go już do końca meczu. Wszystkie kwarty zdecydowanie wygrał zespół z Wieliczki nie pozostawiając gorliczanom złudzeń, kto jest lepszy w starciu drużyn, mających aspiracje II – ligowe.  Na bardzo dobrym poziomie w MKS Gorlice zagrał jego kapitan Marek Gacoń,  zdobywca 19 pkt, który w pojedynkę nie mógł jednak sam wygrać tego meczu.

Po dwóch porażkach drużyna MKS Gorlice zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, w której oprócz drużyn z Oświęcimia i Wieliczki, rywalizują zespoły Korony Kraków, Cracovii Kraków oraz Akademików z Kielc. Ci ostatni będą niedzielnymi przeciwnikami gorlickich koszykarzy. Początek meczu godz. 16.00 niedziela 23.10.2011 – Biecz.