Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Gotowe koncepcje na ścieżki

Podziel się
Oceń

Od wielu lat miłośnicy jazdy na rowerach z naszego miasta mówią o konieczności budowy ścieżek rowerowych. Idea budowy ścieżek rowerowo – pieszych nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Na zlecenie Urzędu Miejskiego wykonano koncepcję zadania inwestycyjnego "Ścieżki rowerowo-piesze" na terenie Gorlic. Twórcy koncepcji wytyczyli przebieg poszczególnych tras, sporządzili wykaz właścicieli działek zajętych pod planowane ścieżki, przedstawili koncepcję budowy obiektów inżynierskich na trasach oraz elementów małej architektury, plan odwodnienia i oświetlenia ścieżek; w opracowaniu znalazły się także opinie zarządców cieków wodnych i dróg odnośnie planów budowy ścieżek rekreacyjnych.

Podstawowym założeniem przy wytyczaniu tras, oprócz walorów estetycznych, było zapewnienie maksimum bezpieczeństwa dla ich przyszłych użytkowników.

Twórcy koncepcji przedstawili lokalizację poszczególnych tras:

Trasa A-B rozpoczyna swój bieg przy kładce pieszo-jezdnej na rzece Ropie, na wysokości ulicy Okrzei i prowadzi przez teren byłych ogródków działkowych, równolegle do drogi krajowej nr 28, w stronę ławy wiszącej do Parku Miejskiego. Przy ławie trasa A-B się kończy, a bieg rozpoczynają trasy B-C oraz B-D (wraz z alternatywną trasą B-D’).

Trasa B-C

Po przejściu przez ławę wiszącą przez Ropę ścieżka projektowana jest przez teren Parku Miejskiego po aktualnej ścieżce - alejce asfaltowej, w kierunku obiektów sportowych. Po przekroczeniu Sękówki prowadzi przez były plac targowy przy stadionie, ulicą Sportową do ulicy Sienkiewicza. Tutaj przekracza drogę wojewódzką, i za budynkiem Domu Pomocy Społecznej, lewym brzegiem Sękówki biegnie do granic administracyjnych miasta (poniżej Pałacu Długosza w Siarach, ulica Kochanowskiego).

Trasa B-D

Trasa B-D rozpoczyna swój bieg przy ławie wiszącej do Parku i prowadzona jest lewym brzegiem  Ropy w kierunku dzielnicy Zawodzie, koło obiektów Galerii Parkowej z przejazdem pod drogą krajową nr 28 (most na ulicy Parkowej).

Na tym odcinku zaprojektowano też trasę alternatywną B-D’ (przejście przez drogę krajową nr 28, następnie wzdłuż ekranów dźwiękochłonnych od strony ul. Krasińskiego do ulicy Rzeźniczej i wału przeciwpowodziowego).

Dalej trasa BD prowadzona jest wałem przeciwpowodziowym, pod mostem na ulicy Mickiewicza, w dalszym ciągu lewym brzegiem Ropy, w kierunku Ropicy Polskiej, do granicy administracyjnej miasta.

Trasy poza terenem zurbanizowanym prowadzone są po istniejących naturalnych ciągach pieszych. Przebiegają one przez działki należące do Urzędu Miejskiego w Gorlicach, GDDKiA, RZGW, ZDW w Krakowie oraz do osób prywatnych.

Długości poszczególnych tras wynoszą: A-B : 664 m, B-C: 3564 m, B-D: 2343 m, BD’: 586 m.

Twórcy koncepcji wyróżnili trzy typy konstrukcji nawierzchni. Ich zastosowanie będzie zależne od możliwości finansowych oraz walorów użytkowych proponowanych rozwiązań. Wśród propozycji znalazły się: beton asfaltowy kolory naturalnego o nieciągłym uziarnieniu, kostka betonowa brukowa koloru szarego i nawierzchnia z HanseGrand.

W koncepcji przyjęto szerokość 2,5 metra dla ścieżek dwukierunkowych z ruchem pieszych.

Na trasie AB ścieżka przecina potok Stróżowianka. W tym miejscu powstanie więc kładka o szerokości 4 metrów , zaprojektowana jako konstrukcja łukowa na dźwigarach z drewna klejonego z żelbetową płytą pomostu. Zdecydowano się tu na zastosowanie balustrad stalowych o wysokości 1,5 m, kotwionych w płycie pomostu. Ze względu jednak na przyjętą konstrukcję obiektu oraz względy architektoniczno – estetyczne należy dopuścić możliwość zastosowania balustrady drewnianej.

Wśród elementów małej architektury w koncepcji znalazły się :

- cztery miejsca odpoczynku z zadaszeniem – parkingi, place o wymiarach 10x6,5 m,

- ławki wzdłuż tras, rozstawione co ok. 500 metrów,

- kosze na śmieci wzdłuż ścieżek,

- oświetlenie ścieżek i parkingów rowerowych za pomocą lamp parkowych (ok. 140 sztuk).

Otwartą kwestią pozostaje problem pozyskania środków na budowę ścieżek. Istnieją pewne szanse, by pozyskać fundusze zewnętrzne na ten cel, za wcześnie jednak, by mówić tu o konkretnych źródłach finansowania. Na pewno większe szanse na dofinansowanie mają projekty przygotowywane przez kilka jednostek samorządowych, stąd z nadzieją można oczekiwać na włączenie się do zadania gmin sąsiadujących z Gorlicami. Realna wówczas stanie się wizja poprowadzenia ścieżek nie tylko w granicach samego miasta, ale również mogłyby one prowadzić amatorów odpoczynku na świeżym powietrzu np. do Szymbarku, Sękowej i Biecza.

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”