Zajęcia w części praktycznej odbywały się w CKPiU w Gorlicach i związane były z głównym zadaniem projektu, czyli zbudowaniem instalacji do przerobu zużytego oleju roślinnego na biopaliwo oraz jego doświadczalnym wyprodukowaniem. Gromadząc zużyty olej roślinny młodzież zdobywała informacje na temat utylizacji tego oleju i wpływu na środowisko, a obecność przedstawicieli lokalnych mediów pozwoliła na propagowanie tematyki ochrony środowiska w społeczności lokalnej.
Podczas kolejnych wizyt w Szwecji, Słowenii i Turcji uczestnicy projektu kontynuowali rozpoczęte działania związane z budową instalacji i produkcją biopaliwa. Dodatkowo młodzież miała możliwość poznania innych rozwiązań technologicznych związanych z pozyskaniem energii przyjaznych środowisku oraz zapoznawała się z prawnymi aspektami poszukiwania i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Ponadto uczestnicy poznawali historię, kulturę i zwyczaje krajów partnerskich, a także rozwijali znajomość języka angielskiego poprzez jego ćwiczenie przy okazji kontaktów z obcokrajowcami. Ostatnie spotkanie w ramach projektu odbyło się w Uddevalla w Szwecji, gdzie podsumowano realizowane działania.
Niezaprzeczalnym efektem projektu jest konkretna wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte przez jego realizatorów. Uczestnicy zapoznali się z procesem przetwarzania zużytego oleju roślinnego na biopaliwo. Mało tego sami wyprodukowali 20 litrów takiego biopaliwa. Wcześniej jednak zaznajomili się z różnymi działaniami niezbędnymi w procesie budowy instalacji przemysłowej. Chodziło o: projektowanie, cięcie metalu, spawanie, obróbkę skrawaniem, działanie prostych obwodów elektrycznych, sterowanie komputerowe procesu, programowanie komputerów. Efektem tego było zbudowanie nowoczesnej, sterowanej komputerowo instalacji do przetwarzania zużytego oleju roślinnego na biopaliwo. Sprawdzając wyprodukowany przez siebie produkt dokonali udanej próby wykorzystania wyprodukowanego biopaliwa do napędu wózka widłowego. Z całą pewnością projekt sprzyjał zwiększeniu świadomości potrzeby ochrony środowiska i ponownego wykorzystania odpadów zarówno wśród młodzieży szkolnej jak i społeczności lokalnej. Ponadto podczas wizyt uczestnicy poznawali ludzi, historię i kulturę krajów partnerskich i nawiązywali z nimi trwałe kontakty oraz ćwiczyli praktyczne użycie języka angielskiego poprzez rozmowy zarówno osobiste jak i te prowadzone za pośrednictwem Internetu.
Koordynatorem projektu był nauczyciel ZST Marek Potempa.
Ewa Żarnowska
źródło: powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze