Wydawać by się mogło, że taki stan rzeczy spowoduje, iż niepełnosprawni mieszkańcy Gorlic załamią ręce i rezygnując ze swoich praw oraz marzeń zamkną się w czterech ścianach własnych domów, ciesząc się wyłącznie z wizyt odwiedzających je osób.
Na szczęście nic bardziej mylnego!!!.
Dzięki wytrwałości samych chorych oraz ludzi dobrej woli powstają w Gorlicach organizacje społeczne, które małymi kroczkami starają się przywrócić osoby niepełnosprawne społeczeństwu. Pomagają w zdobywaniu środków na leczenie, ułatwiają wizyty u lekarzy i specjalistów spoza Gorlic. Niosą niejednokrotnie pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i innych.
Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie PATRONUS Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ich Bliskich Ze Szczególnym Uwzględnieniem Osób Chorych Na Stwardnienie Rozsiane, które rozpoczęło swoją działalność w 2009 roku. Grupa ta poczyna sobie na naszym lokalnym podwórku coraz śmielej, a jej liczebność to około 60 członków. Tylko w 2011 r. zorganizowała kilka akcji oraz wydarzeń, które w ostatecznym zamierzeniu miały pomóc osobom niepełnosprawnym w leczeniu, oraz aktywności społecznej i kulturalnej. Stowarzyszenie to opłaciło niepełnosprawnym członkom serię zabiegów i masaży rehabilitacyjnych w których wzięło udział 16 osób. W lipcu i sierpniu wszystkim chętnym członkom opłaciło karnety wstępu na krytą pływalnię, gdzie chętne osoby niepełnosprawne miały możliwość korzystania z ćwiczeń w wodzie pod okiem rehabilitanta. Wspólnie ze Stowarzyszeniem KLIKA z Krakowa w czerwcu zorganizowało wycieczkę do Krynicy Zdrój, a we wrześniu do Tarnowskiego Teatru im Ludwika Solskiego. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli również czynnie w ostatnich wyborach do parlamentu, będąc członkami komisji wyborczych.
Całkiem niedawno, 29 września PATRONUS zorganizował spotkanie dla różnych grup i organizacji, które działają na polu pomocy osobom niepełnosprawnym. Spotkanie to pod nazwą „Jesień z Patronusem i jego przyjaciółmi” odbyło się na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza i oprócz gospodarzy wzięli w nim również udział przedstawiciele i mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z ul. Michalusa i Klimkówki, a także członkowie Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere”. Uczestnicy imprezy mięli możliwość poczęstowania się grillowanymi kiełbaskami oraz zabawić się w rytm muzyki granej przez zespół złożony z muzyków z gorlickiego MDK.
Najnowszą, ale zarazem cykliczną, gdyż jest to już czarta edycja, inicjatywą Stowarzyszenia jest zorganizowanie dla niepełnosprawnych członków, wyjazdów na kriokomory do Krynicy. Wyjazdy te odbywają się dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz sponsorom którzy opłacili i współfinansowali środki transportu.
Drugą grupą, która również bardzo aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku jest Gorlickie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej „ Succurrere”, które powstało w 2003 r. Stowarzyszenie to organizuje w ciągu roku wiele akcji skierowanych nie tylko do osób chorych i starszych, ale również do osób zajmujących się zawodowo osobami wymagającymi pomocy. Stowarzyszenie organizowało szkolenia m.in. Dyrektorów DPS z województwa Małopolskiego (2004r. i 2005r.), szkolenie kadr pomocy społecznej z terenu powiatu gorlickiego we współpracy z PCPR-Gorlice, Komendą Powiatową Policji. W ramach Stowarzyszenia działa Gorlickie Centrum Wolontariatu, z którego inicjatywy m.in. odbywa się dwa razy do roku zbiórka żywności w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Bank Żywności w Krakowie. Wolontariusze Stowarzyszenia uczestniczą także w zajęciach wyrównawczych dla dzieci i młodzieży w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Razem w Gorlicach. Organizacja ta wraz z Gorlickim Centrum Kultury od 2006 r. organizuje „Przegląd Palm Wielkanocnych i Stołu Wielkanocnego”. Stowarzyszenie może poszczycić się organizowaniem Rajdów dla osób niepełnosprawnych, biorą w nich udział mieszkańcy DPS w Gorlicach, Klimkówce, Sękowej, uczestnicy WTZ w Gorlicach i Dominikowicach, Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach, oraz dzieci i młodzież ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Szymbarku i Kobylance, a także Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Caritas w Gorlicach. Relację z ostatniego rajdu można przeczytać tutaj.
Osoba niepełnosprawna mieszkająca w Powiecie Gorlickim ma wybór. Dzięki działaniom organizacji pozarządowych i pożytku publicznego nie musi spędzać całego czasu uwięziona we własnym domu. Nie musi i nie powinna wstydzić się swojej choroby i niepełnosprawności. Może wyjść z domu, o własnych siłach lub przy pomocy wolontariuszy i wspólnie z grupą ludzi o podobnych problemach walczyć z chorobami oraz organizować sobie czas radości i zabawy.
Stasgor
Napisz komentarz
Komentarze