Mamy za sobą pierwszą – październikową – edycję kursu TZA prowadzoną przez Instytut Amity: p. Jacka Morawskiego, p. Ewę Morawską i p. Zbigniewa Potempę. Podczas czterodniowego trzydziestodwugodzinnego kursu, uczestniczki pracowały pod okiem wykwalifikowanych trenerów nad zagadnieniami związanymi z: komunikowaniem się (nieagresywne, odważne), treningiem umiejętności prospołecznych, kontroli złości, podejmowania decyzji moralnych. Znaczące stało się nabycie umiejętności rozwiązania sytuacji agresywnej, czy też ćwiczenie udzielania informacji zwrotnych. Duży nacisk kładziony był na wyrobienie umiejętności podejmowania decyzji moralnych; ich następstwa (konsekwencje), dylematy, a także motywy podejmowanych decyzji ze zwróceniem uwagi na pojawiający się afekt. Uczestnicy odstają od Instytutu specjalistyczne materiały, które wykorzystywane są zarówno podczas zajęć, jak i mają służyć wzbogaceniu i ukierunkowaniu własnej praktyki.
Wypowiedź jednej z uczestniczek po zakończeniu kursu: - Jestem bardzo zadowolona. Kadra świetna, kompetentna, dużo ćwiczeń na konkretnych sytuacjach, mnóstwo wskazówek do dalszej pracy. Myślę, że każdy (nie tylko nauczyciel) powinien przejść takie szkolenie! Naprawdę warto!
Równocześnie przez trzy kolejne soboty października trwały trzygodzinne spotkania w ramach warsztatów biblioterapii. Beneficjenci mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych zgodnie z zasadami zajęć biblioterapeutycznych przez p. Barbarę Małarzewską. Ich tematyką – ponieważ były to pierwsze z trzech spotkań – była rola biblioterapii oraz budowa warsztatu biblioterapeutycznego, w tym m.in. funkcje książki, cele / zadania / rodzaje biblioterapii, odbiorcy (z naciskiem na dzieci i osoby chore). Prowadząca zwróciła uwagę na bajkoterapię, poświęcając część czasu omówieniu na konkretnych przykładach bajki relaksacyjnej, psychoedukacyjnej oraz psychoterapeutycznej. Większość z uczestników projektu wykazała duże zainteresowanie warsztatami, podczas których zdobyła wiedzę i informacje niezbędne do wykorzystania podczas codziennej pracy zawodowej, jak również w domu – dla dzieci, wnuków czy osoby chorej (np. po wylewie).
Początkiem listopada (3-6.11) odbędzie się kolejna edycja kursu TZA dla kolejnej z grup, w soboty kontynuowane będą warsztaty biblioterapii.
Projekt kończy się w grudniu, wtedy to uczestnicy, którzy wywiążą się z zobowiązań wynikających z umowy szkoleniowej, otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające uzyskane kwalifikacje.
Miejmy nadzieję, że te i kolejne osoby – oprócz zdobycia wartościowych kwalifikacji nabędą umiejętności przydatne w codziennym życiu – tak ważne z punktu widzenia funkcjonowania w biegnącym wciąż do przodu świecie.
Projekt prowadzony jest przez Gabinet Terapii Pedagogicznej "ECHO, który mieści się w Gorlicach przy ul. 3 Maja 10. O szczegółach można dowiedzieć się pod nr tel. 502-469-633.
Napisz komentarz
Komentarze