Powiatowe uroczystości 93 rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się 11 listopada 2011 roku w Gorlicach. Tradycyjnie rozpocznie je msza św. w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10-tej w bazylice mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. Mszę św. i całą uroczystość uświetni Orkiestra Dęta „Glinik” Stowarzyszenia Miłośników Muzyki im. prof. Jana Skowrońskiego. Tuż przed mszą św. z okolicznościowym koncertem wystąpi młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach.
Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na ul. 3 Maja, gdzie pod tablicą poświęconą Aleksandrowi hr. Skrzyńskiemu odbędzie się część artystyczno-widowiskowa.
Przede wszystkim spotkamy się tam z historyczną postacią, bardzo ważną dla Ziemi Gorlickiej, dawnej Galicji i Polski Władysławem Długoszem. W tej roli wystąpi aktor Paweł Okraska znany m.in. z roli Michała Łagody w serialu „M jak miłość”, a także Filipa z filmu Krzysztofa Zanussiego „Życie, jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.
Paweł Okraska odczyta rezolucję ,,O Wolnej, Niepodległej i Zjednoczonej Polsce, z dostępem do morza", której twórcami byli m.in. Włodzimierz Tetmajer i Władysław Długosz. Rezolucja była uchwalona 16 maja 1917 roku przez Koło Polskie w parlamencie wiedeńskim, którego obaj byli posłami. Następnie 28 maja 1917 r. rezolucja została uchwalona przez Koło Sejmowe w Krakowie. O wadze rezolucji Wincenty Witos tak mówił „ nie była wynikiem wybujałej fantazji i egzaltacji, lecz wypływała z duszy i serca całego narodu polskiego, który to podyktował".
Na ulicy 3 Maja będziemy także mogli podziwiać innych aktorów, którzy wystąpili w głośnym ostatnio filmie „1920 Bitwa Warszawska”. Będą to jeźdźcy i konie z 8 Pułku Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Swoją bazę mają w Jaśle ale niektórzy mieszkają w powiecie gorlickim.
Ponadto zobaczymy Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”, która zrobiła prawdziwą furorę podczas tegorocznej Cepeliady na krakowskim rynku.
W części artystycznej wystąpią wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury. Z całą pewnością gorlicka promenada stanie się miejscem ciekawego widowiska patriotycznego.
To jeszcze nie koniec. Około godz. 12-tej cały korowód wraz z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, przejdzie na Wzgórze Korczak pod pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, gdzie starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz wygłosi okolicznościowe przemówienie oraz odbędzie się apel pamięci, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, a kompania honorowa Policji odda salwę honorową.
Na to najważniejsze święto patriotyczne Zarząd Powiatu Gorlickiego postanowił zakupić biało-czerwone chorągiewki, które będą rozdawane przed mszą na placu kościelnym.
W imieniu Rady i Zarządu Powiatu Gorlickiego oraz organizatorów serdecznie zapraszamy mieszkańców Gorlic i Ziemi Gorlickiej, przyjdźcie całymi rodzinami, zabierzcie dzieci i pokażmy wspólnie jak ważna jest dla nas wolna Polska.
Ewa Żarnowska
fot: krakow.pl
Napisz komentarz
Komentarze