Projekt realizowany był przez 2 lata. Rozpoczął się od spotkania wszystkich partnerów w Padwie we Włoszech. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili m.in. park La Fenice oraz spotkali się z naukowcami instytutu Consorzio RFX realizującymi europejski program syntezy (badanie procesu syntezy jako alternatywnego źródła energii). Odwiedzili także muzeum antropologii w Padwie i bazylikę św. Antoniego oraz zobaczyli Wenecję, jako przykład miasta narażonego na konsekwencje rosnącego poziomu morza wywołanego efektem cieplarnianym.
Kolejnym ważnym zadaniem projektu jakie stanęło przed jego uczestnikami były prace nad systemem nadążnych ogniw słonecznych, umożliwiającym produkcję energii z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. W efekcie zbudowali panel umożliwiający wyprodukowanie ponad 200 W energii.
Uczniowie prowadzili także badania ankietowe na temat stosunku społeczności lokalnej wobec zagadnień środowiska naturalnego. Jak wynika z ankiet, aby stać się bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu powinniśmy: częściej rozmawiać o problemach środowiska naturalnego, inwestować długoterminowo w odnawialne źródła energii, ograniczyć zużycie energii poprzez wyłączanie nieużywanych urządzeń oraz mniejsze zużycie ciepłej wody, ograniczyć zużycie wody poprzez zainstalowanie urządzeń oszczędzających wodę takich jak ekonomiczne spłuczki oraz kurki, a także segregować i przetwarzać odpady.
Następnym etapem była wizyta w Karditsie w Grecji, gdzie m.in. zaprezentowane zostało wytworzone urządzenie. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć rezerwat przyrody Plasteiras Lake
Uczestnicy projektu nawiązali także kontakty z kontakty z firmami oferującymi polikrystaliczne panele fotowoltaiczne.
Trzecie spotkanie odbyło się w Gorlicach. W jego trakcie młodzież zaprezentowała przedstawienie w j. angielskim "Nieekologiczny czerwony kapturek ", obrazujące nieekologiczne praktyki i ich konsekwencje. Odbyła także wycieczki dydaktyczne do: zapory i elektrowni wodnej w Niedzicy i na Solinie, farm wiatrowych oraz geotermii podhalańskiej. Uczniowie byli także w Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Państwowym w Oświęcimiu, Muzeum Farmacji w Bieczu i Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Rozstrzygnięte zostały konkursy na plakat „Praktyki rozsądnego gospodarowania wodą" oraz prezentację multimedialną w tym temacie.
Ostatnie spotkania miały miejsce w Vise w Portugalii, gdzie młodzież mogła zobaczyć funkcjonowanie elektrowni wiatrakowej oraz w Nikozji na Cyprze, gdzie nastąpiło podsumowanie i zakończenie projektu.
Wymiernym sukcesem projektu dla ZS nr 1 w Gorlicach jest powstanie w technikum nowego profilu nauczania „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Materialnie szkoła zyskała panele słoneczne o mocy 960 W, które posłużą do budowy nadążnej elektrowni słonecznej, jako profesjonalnej pomocy dydaktycznej. Powstała także wirtualna książka, czyli strona www o projekcie i jego osiągnięciach.
Program Comenius – projekt „Słońce, wiatr i woda – przyszłość ludzkości”
Projekt miał szeroki zakres kulturowy i społeczny w Europie ze względu na różnorodność krajów partnerskich. Głównymi tematami tego projektu były: obecna sytuacja środowiska, odnawialna i nieodnawialna energii, słońce (wykorzystanie energii słonecznej, złożenie samochodu słonecznego, itp.), woda (deficyt wody / zanieczyszczenia / oszczędzanie wody, skonstruowanie urządzenia do produkcji wody z powietrza atmosferycznego za pomocą OŹE), wiatr (wykorzystanie energii wiatru). Do głównych działań należały: dzielenie się przez uczniów z krajów uczestniczących w projekcie wynikami badań dotyczącymi obecnego stanu środowiska, skonstruowanie urządzenia do produkcji wody z powietrza atmosferycznego za pomocą OŹE oraz przygotowanie broszur i plakatów promujących projekt.
Ewa Żarnowska
źródło: powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze