Jego realizację zainicjował Powiat Gorlicki. Było to wielkie wyzwanie, bo obejmowało biblioteki z blisko 100 miejscowości rozsianych po całym województwie małopolskim w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim, miechowskim i olkuskim. W ramach projektu zakupiono 272 jednostki sprzętu komputerowego, w tym 104 zestawy komputerowe. Oprócz tego, 144 licencje stanowiskowe na program SOWA2. Projekt o wartości 1,4 mln zł jest w 75 % finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Cały projekt rozpoczął się bardzo niewinnie od prośby dyrektorek bibliotek z Gorlic i Biecza o wsparcie w zakupie komputerów – wspomina starosta Mirosław Wędrychowicz. Ta myśl została znacznie rozwinięta i po kilku miesiącach powstał projekt obejmujący nie tylko powiat gorlicki ale także biblioteki z całej Małopolski. Nasz pomysł spotkał się z zainteresowaniem ze strony czterech powiatów i 33 bibliotek, a łącznie z filiami to w projekcie bierze udział 85 bibliotek. Jest to jedyny taki projekt w skali województwa, w którym bierze udział aż tylu partnerów. Teraz zasadniczą część projektu mamy już wykonaną. Biblioteki zostały wyposażone w sprzęt i oprogramowanie. Co dla nas bardzo ważne, nasz wniosek o płatność został przez Urząd Marszałkowski zaopiniowany pozytywnie – podkreśla starosta. 10 listopada spodziewamy się drugiej transzy pieniędzy unijnych. Jak ją rozliczymy, składamy wniosek końcowy i aż się wierzyć nie chce ale zbliżamy się do końca projektu. Dla wielu bibliotek to prawdziwy skok na bardzo głęboką wodę i autentyczny krok w przyszłość.
Beneficjentem projektu jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu, chociaż my nadal sprawujemy pieczę nad organizacyjną stroną projektu i wspieramy panią dyrektor Elżbietę Knapik – mówi starosta.
Głównym celem projektu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych do zarządzania zbiorami bibliotecznymi – mówi Daniel Markowicz koordynator projektu ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach. W naszym powiecie z projektu skorzysta 10 bibliotek wraz z filiami w następujących miejscowościach: Biecz, Binarowa, Głęboka, Libusza, Rożnowice, Bobowa, Siedliska, Wilczyska, Dominikowice, Kobylanka, Szymbark, Zagórzany, Gorlice, Lipinki, Kryg, Wójtowa, Łużna, Szalowa, Wola Łużańska, Moszczenica, Staszkówka, Ropa, Łosie, Sękowa, Uście Gorlickie, Gładyszów, Śnietnica, Wysowa. W Małopolsce licząc z filiami będzie to 85 bibliotek, co stanowi 43,3% ogółu tego typu placówek w powiatach objętych projektem.
Projekt powoli dobiega końca ale jego uczestnicy i nie tylko, już się pytają, czy będziemy myśleć o dalszym etapie np.o pełnej digitalizacji zasobów, aby czytelnik mógł np. wypożyczyć e-booka. Być może narodzi się więc kolejny projekt i podejrzewam, że byłoby nim zainteresowanych grubo ponad 100 bibliotek w Małopolsce – dodaje z uśmiechem Daniel Markowicz.
Ewa Żarnowska
fot: Daniel Markowicz
Napisz komentarz
Komentarze