Warto pielęgnować i wspierać talenty młodych osób, które odnoszą już swoje pierwsze sukcesy. Na premierze sztuki PODZIAŁ, która odbyła się 27 maja w Zakopanem na V Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was” spektakl został nagrodzony, a wychowankowie MDK'u (Monika Bubniak, Ola Rzepka i Dariusz Mosoń) zostali docenieni przez profesjonalne jury Indywidualnymi Wyróżnieniami Aktorskimi. W piątek mieli okazję zaprezentować się lokalnej publiczności.
Ludzkie życie składa się z ciągłych wyborów, którym zwykle towarzyszą emocjonalne i moralne dylematy. Bezustanna walka z własnym sumieniem, moralnością i ambicją to kanwa opowieści PODZIAŁ. Czy zaślepieni materialnymi dobrami i zyskiem jesteśmy w stanie zagłuszyć głos sumienia? Czy w imię źle rozumianego rozsądku jesteśmy w stanie popełnić zbrodnię? Rozterki towarzyszące podobnym pytaniom w sposób bardzo ekspresyjny i profesjonalny przedstawiła zgromadzonym młodzież z MDK.
Spektakl powstał na podstawie powieści Paulo Coelho „Demon i panna Prym”. Scenariusz opracowała Monika Bubniak, która w spektaklu zagrała Demona Zła. W spektaklu wystąpili również: Wiesław Chruściel jako Ksiądz, Mateusz Kawa jako Burmistrz, Kinga Joniec jako żona Burmistrza, Idalia Kołak jako Marta, Kinga Markowicz jako właścicielka hotelu, Dariusz Mosoń jako tajemniczy Pielgrzym, Aleksandra Rzepka jako stara Berta, Rafał Stabach jako właściciel ziemski, Urszula Załęska jako Dobro, Jakub Krężel i Kinga Popielarz jako obywatele miasta.
Pewnego dnia do małego miasteczka przybywa tajemniczy nieznajomy i składa mieszkańcom bardzo kontrowersyjną propozycję. Jeżeli w ciągu kilku dni dokonają morderstwa ofiaruje im sztaby złota. Jego obecność sprawia, że prowadzący dotąd spokojne i uczciwe życie ludzie, muszą wybrać pomiędzy Dobrem i Złem targani sprzecznymi emocjami. Jak skończyła się ta historia? Wiedzą Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić Gorlickie Centrum Kultury w piątkowy wieczór.
O dekoracje zadbał Wojciech Haberek, (plastyk, instruktor MDK), muzyka Paweł Górski, efekty dźwiękowe Tadeusz Łuczejko i Andrzej Łabowski, światło Wojciech Wójcik, Radek Kiwacz.
Pozostaje żałować, że tego typu spektakle i imprezy odbywają się w Gorlicach tak rzadko. Przy odpowiedniej promocji i wsparciu takie inicjatywy mogły by przecież wejść na stałe do kulturalnego kalendarza miasta.
(rb)
Napisz komentarz
Komentarze