Wrzucając do pieca plastikowe butelki, stare buty czy ubranie zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo szkodzi na zdrowiu sobie, swoim najbliższym i sąsiadom. Jak podaje Raport Komisji Europejskiej z 2005 roku aż 28 tys. Polaków umiera rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Podczas spalania śmieci powstają bowiem tzw. pył PM10 zawierający tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Zapewne świadomie nikt tych substancji nie podał by sobie czy swojej rodzinie. Musimy mieć jednak świadomość, że tak właśnie się dzieje za każdym razem, gdy wrzucamy do pieca śmieci – mówi naczelnik. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzamy chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny czyli kwaśne deszcze. Zatruwamy w ten sposób wody gruntowe i ziemię. Potem spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Wydobywające się z kominów dymy, zanieczyszczają powietrze, skazując nas na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergię.
Wszyscy musimy sobie uświadomić, że spalanie śmieci daje złudne oszczędności. Płacimy za to najwyższą cenę – płacimy zdrowiem. Stąd konieczność wspólnego działania – edukacji mieszkańców powiatu gorlickiego, aby wzrosła świadomość zagrożeń i skutków palenia śmieci, a skutki są nie tylko zdrowotne. Mogą być także dotkliwe finansowo. Za palenie śmieci w domowych piecach grozi bowiem grzywna w wysokości do 5000 zł! - przestrzega M. Puścizna – Syc.
W ramach naszej akcji zachęcamy do niepalenia śmieciami oraz do ograniczenia ilości odpadów wytwarzanych w naszych gospodarstwach domowych i do ich segregacji. W tym celu robiąc zakupy należy wybierać produkty w opakowaniach wielorazowych. Należy zdawać sobie sprawę, że koło 60% wytwarzanych przez nas odpadów nadaje się do ponownego wykorzystania. Warto więc odzyskiwać cenne surowce wtórne, oszczędzając w ten sposób pieniądze, a przede wszystkim w trosce o zdrowie i środowisko.
Ulotka "Kochasz dzieci nie pal śmieci" do pobrania - plik pdf
Eko-prognoza - Tutaj możesz sprawdzać prognozy zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, w tym także w powiecie gorlickim.
Ewa Żarnowska
Napisz komentarz
Komentarze