Współcześnie – dzięki innowacyjnym technologiom i zastosowaniu zautomatyzowanych maszyn proces obróbki jest znacznie bardziej szybszy i precyzyjny – koszta produkcji z kolei niższe. Obrabiarki typu CNC okazały się istną rewolucją w branży przemysłowej. Rodzi się pytanie – w jaki sposób one działają?
Obrabiarka CNC – definicja
Obrabiarka CNC, innymi słowy obrabiarka sterowana numerycznie jest urządzeniem przetwarzającym dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsywnej na ruchy robocze. Słowem – obrabiarki umożliwiają zastąpienie pracy ludzi z uwzględnieniem większej wydajności, wyższego bezpieczeństwa, a także znacznie większej precyzji przy minimalnym nakładzie czasu oraz kosztów. Niewielu wie, iż obrabiarki obecne są w branży przemysłowej od blisko 70 lat. To właśnie one walnie przyczyniły się do rozwoju owej gałęzi przemysłu.
Współcześnie są obecne w zakładach metalowych oraz ciężkim przemyśle produkcyjnym.
Charakterystyka oraz działanie urządzeń CNC
Dzięki obrabiarkom sterowanym numerycznie możliwe jest przetworzenie danych cyfrowych na ruch o określonych parametrach. W skład elementów maszyn CNC wchodzi nośnik danych, przetwornik danych oraz napędy. Nośnik danych jest urządzeniem wejściowym. Zawiera on informacje sterujące w formie dyskietek, kart, a nawet taśm. Przetwornik z kolei jak sama nazwa mówi służy przetworzeniu tych danych na ruch. Ważą rolę odrywają falowniki, które dostępne są w sklepie Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/85-automatyka/falowniki
Sterujące sygnały kierują osiami przesuwu oraz wrzeciona. Owe przemieszczenia są mierzone, a następnie wracają do przetwornika dzięki czemu możliwa jest zmiana układu na osiach – X,Y oraz Z, a co za tym idzie – wykonywanie kolejnych ruchów urządzenia. Pierwsze obrabiarki były obecne już w latach 40. Ich rozwój był w dużej mierze uwarunkowany rozwojem technologicznym innych dziedzin. Obecnie kody sterujące obrabiarek typu CNC są kreowane w programach graficznych do modelowania 3D.
Napisz komentarz
Komentarze