Lekcję rozpoczął film reklamowy „Nie zaśmiecaj swojego sumienia – spalanie”. Następnie młodzież podjęła dyskusję związaną z filmem i nakierowaną na sferę związaną z marketingiem i reklamą w obszarze filmów edukacyjnych. Uczniowie opracowali także hasło przewodnie swojej lekcji – Kochasz? Nie truj! Za pomocą tablicy interaktywnej zapoznali się z plakatem promującym akcję prowadzoną przez Starostwo oraz Fundację Arka „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”. Zagrożenia wynikające ze spalania śmieci przybliżyła naczelnik Maria Puścizna - Syc.
Kolejnym etapem była praca w grupach, swoista burza mózgów, podkreślona muzyką „Requiem dla snu” w celu zasugerowania uczniom stanu zagrożenia. Każda z grup przedstawiła efekty swojej pracy, a jedna z prezentacji została przedstawiona w ramach podsumowania lekcji.
Obecny na zajęciach starosta Mirosław Wędrychowicz podkreślił znaczenie młodzieży edukacji społecznej m.in. właśnie w zakresie ograniczenia tak szkodliwego pyłu PM10 powstającego głównie w wyniku spalania różnych odpadów w domowych piecach. Zachęcał, aby zwracali uwagę dorosłym na ogromne zagrożenia i tylko pozorne oszczędności. Zasugerował, że młodzież powinna także występować do parlamentarzystów o tworzenie ustaw sprzyjających korzystaniu z ekologicznych paliw jak przede wszystkim gaz – obecnie niedostępny dla wielu rodzin ze względu na zbyt wysoką cenę. Starosta dziękował dyrektor Grażynie Mazur i nauczycielce prowadzącej zajęcia Agnieszce Barszcz oraz młodzieży za bardzo atrakcyjną formę przekazu, za aktywność i wykorzystanie różnych nowoczesnych, multimedialnych form prezentacji tematu.
Zajęcia miały na celu uczulenie uczniów na szkodliwość spalania śmieci w domowych piecach. Umożliwiły im uzyskanie wiedzy na temat przyczyn tego zjawiska oraz istniejącej alternatywy. Poznali także jakie substancje wydzielają się podczas spalania śmieci, jak bardzo są one szkodliwe dla człowieka i jakie są sankcje prawne wobec osób spalających śmieci.
Młodzież wyposażona w wiedzę z zapałem postanowiła wpływać na swoje otoczenie, zwłaszcza to najbliższe – rodzinne i sąsiedzkie. Być może po tej lekcji niektórzy z nich zadali pytanie: Mamo, tato co mam zrobić byś mnie nie truł?
Ewa Żarnowska
fot: Ewa Żarnowska
Napisz komentarz
Komentarze