Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Dobra energia

Podziel się
Oceń

Dziś w Starostwie Powiatowym w Gorlicach miała miejsce uroczystość związana z oficjalnym zakończeniem wielu inwestycji w naszym regionie. Pierwszą z nich okazała się być mała obwodnica Gorlic. Następna to przedsięwzięcie związane z "uzdrawianiem" drogi do Wysowej - wypoczynkowego serca naszego regionu. Całość rozpoczęła uroczysta konferencja w Starostwie Powiatowym, na którą przybył vice marszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, a także firm, które realizowały prace związane z tą wielką inwestycją, na którą uzyskano dofinansowanie w wysokości ponad 100 mln złotych.

 

 

Droga nr 28 z Jasła do Nowego Sącza przez Gorlice niestety pozostaje bez obwodnicy. Gospodarzem spotkania był Starosta Powiatu Gorlickiego - Mirosław Wędrychowicz, który przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Stanisław Sorys - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Leszek Zegzda - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Paweł Śliwa – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Marta Maj Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji i Marek Wieczorek Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Tarnowie, Piotr Szymański - Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWM, Piotr Jasion, przedstawiciel firmy Magnus Media z Krakowa, od którego zaczynają się wszystkie projekty, Marek Gosztyła Dyrektor firmy Eurovia Polska Oddział Ropczyce (Mała obwodnica Gorlice), Andrzej Kuklicz - Prezes Zarządu „GODROM-u” w Gorlicach (modernizacja dróg do uzdrowisk), Bronisław Żarnowski - firma  HAŻBUD Gorlice (nowy most w Rozdzielu), Bogusław Czerwiński – firma  ELSTOP z Nowego Sącza (sygnalizacja świetlna).

W rozwinięciu Starosta Wędrychowicz opowiedział o zrealizowanych inwestycjach. Na pierwszy ogień poszło skrzyżowanie w Zagórzanach, miejsce wielu  kolizji drogowych i nieszczęśliwych wypadków, w których na szczęście nikt nie poniósł większych obrażeń. Starostwo chciało w tym miejscu zbudować rondo, ale badania przeprowadzone przez Zarząd Dróg w Krakowie wykazały, że miejsce nie spełnia kryteriów do realizacji takiego rozwiązania. Ostatecznie zdecydowano się na skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i sygnalizatorami kierunkowymi. W planach jest też budowa chodników przy skrzyżowaniu. Inwestycja ta została sfinansowana z funduszu starostwa i województwa z części po 50%.

Następnie Starosta pokrótce opowiedział o przebiegu tzw. małej obwodnicy Gorlic, która w swym zamiarze ma odciążyć główne skrzyżowanie na Zawodziu. Rozpoczyna się ona właśnie na skrzyżowaniu w Zagórzanach, przebiega przez Kobylankę i łączy się z drogą Gorlice - Dukla. Z tego miejsca możliwe jest też połączenie z drogą Gorlice - Konieczna, łącznikiem biegnącym przez Dominikowice i Sękową. W tym miejscu Mirosław Wędrychowicz wspomniał o dyskusji społecznej i rozwiązaniach sporów z mieszkańcami przy przeprowadzonej budowie. Tu szczególne podziękowania skierował na ręce Andrzeja Wojciechowskiego i Katarzyny Olejarz, osób zajmujących się dokumentacją i rozliczeniami z funduszem rozliczającym inwestycje a także odpowiedzialnym za korespondencję i dialog z mieszkańcami.

Następnym punktem programu było wręczenie specjalnych dyplomów i kwiatów osobom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie. Starosta nie zapomniał też o mediach, którym dziękował za przychylność w relacjonowaniu przebiegu prac.

Następnie głos zabrał przedstawiciel Sejmiku Województwa marszałek Stanisław Sorys. Dziękował za zaproszenie do Gorlic. W swym krótkim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na rolę nowo otwartej obwodnicy, która w sposób znaczący wpłynie na poprawę przedsięwzięć gospodarczych związanych z odciążeniem centrum Gorlic przez drogę o odpowiednim tonażu do transportu ciężkich ładunków. Marszałek wyraził pewność, że rozwiązanie to wpłynie na podniesienie rozwoju gospodarczego powiatu gorlickiego. Podkreślił, że gorlickie jest jednym z niewielu przypadków, gdzie udało się szybko przygotować, ocenić merytorycznie i strategicznie projekt i go szybko zrealizować (2008-2011). Wspomniał przy tej okazji o Leszku Zegzdzie, byłym vice marszałku województwa, za którego kadencji udało się przeprowadzić inwestycję.

Bardzo ważnym wątkiem poruszonym przez marszałka, było przedstawienie zmiany stanowiska Unii Europejskiej w sprawie przyznawania dotacji. Wartość przewidzianych środków jest większa niż do tej pory, zmienia się natomiast podejście do kryteriów oceny projektów mających szansę na dofinansowanie.

Pomoc socjalna przejawiająca się we wsparciu infrastruktury zostanie ograniczona. Największą szansę daje się teraz inwestycjom, których przeznaczenie ma znamiona innowacyjności i gospodarowania np na infrastrukturę związaną z odnawialnymi źródłami energii, innowacyjnymi technologiami, a także procesami twórczymi, których dalsza działalność będzie się rozwijać. Marszałek podał przykład pływalni, która została wybudowana ze środków Unii Europejskiej, a teraz na jej funkcjonowanie gmina musi dopłacać.

Marszałek Sorys wyjaśnił też mechanizm przeliczania przyznawanych środków. Dotacje zostały zapisane w Euro, które co tydzień są rozdysponowane. W momencie negocjowania kurs euro wahał się w granicach 4 złotych. Obecnie dzięki różnicy kursowej, na każdym euro fundusz zyskuje 60 groszy (1 euro = 4,60 zł). Pozwala to na zwiększenie szansy na dofinansowanie jeszcze kilku innych projektów.

Na zakończenie marszałek poinformował, iż spośród wielu zgłaszanych projektów znalazł się wniosek o dofinansowanie sieci kanalizacyjnej w Ropie, który został pozytywnie zaopiniowany. Podsumował, iż między województwem a samorządem istnieje pozytywna energia, która sprzyja współpracy.

Jako ostatni głos zabrał Leszek Zegzda, radny sejmiku województwa małopolskiego, który nieco spóźnił się na uroczystość, ale został przyjęty oklaskami już na powitaniu. Z refleksją wspomniał swoją rolę w przeprowadzonych inwestycjach, gdy pełnił jeszcze rolę vice marszałka województwa. Jego wystąpienie było bardzo osobiste, nacechowane emocjami i utożsamieniem się z ludźmi gorlickiej społeczności. Zegzda przywołał wiele przykładów inwestycji, które może nie uzyskiwały przychylności władz w Krakowie, ale teraz już po ich przeprowadzeniu zbierają bardzo pozytywne opinie i są przydatne z punktu widzenia lokalnych potrzeb. Jako największe wyzwanie wskazał na Kasztel w Szymbarku, o który w obecnym czasie trudno byłoby walczyć. Radny wskazał kierunek jakim będzie zmierzać pomoc ze strony Małopolskiego Regionalnego Funduszu Operacyjnego. Środki finansowe będą kierowane na kapitał ludzki, na wychowywanie człowieka, kształtowanie człowieka z wykorzystaniem tego co już zostało zbudowane. Podzielił się z zebranymi osobistymi refleksjami na temat atmosfery panującej w lokalnych społecznościach. Może zabrzmiało to jak truizm, ale nawoływał do solidarności między ludzkiej, szukania pozytywnych rozwiązań, bez podziałów i kłótni. Po raz kolejny zabrzmiało w sali stwierdzenie, że potrzebna jest pozytywna energia, która spowoduje zaspokojenie potrzeb mieszkańców.

Na zakończenie konferencji starosta Mirosław Wędrychowicz zaprosił gości do towarzyszenia delegacji w objeździe i oględzinach wybudowanych obiektów i infrastruktury. Wszyscy udali się do samochodów i wyruszyli w drogę.

Na pierwszy strzał poszło skrzyżowanie w Zagórzanach, gdzie symbolicznie uruchomiono sygnalizację świetlną. Nadjeżdżający kierowcy byli nieco zdezorientowani z powodu nowej organizacji ruchu, cóż wielu z nich przyzwyczaiło się do jeżdżenia "na pamięć", stąd tyle nieporozumień i kolizji. Następnie delegacja udała się w miejsce, gdzie Gorlice graniczą z Kobylanką. Odbyło się tu uroczyste przecięcie wstęgi na drodze, która służy już lokalnym mieszkańcom i jest początkiem Małej Obwodnicy Gorlic.

Potem drogą przez Kobylankę i Dominikowice kawalkada samochodów przemieściła się do Sękowej. Tu przy bardzo porywistym wietrze odbyło się następne otwarcie wyremontowanej drogi do Rozdziela przez Wapienne. Potem tylko krótki rzut oka na most w Rozdzielu i zakończenie uroczystości obiadem w Wapiennem.

(tes, lek)

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
Reklama
ReklamaPodziekowanie za uczestnictwo w pogrzebie śp. Marioli Zagórskiej
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12