To największy pod względem wartości projekt wspierający rozwój regionalny, współfinansowany ze środków pomocowych przez rząd Szwajcarii. Subregion gorlicko-nowosądecki otrzymał aż 7,5 miliona franków szwajcarskich (ok. 21 mln zł) na: rozwój lokalnej przedsiębiorczości, transfer technologii, spójny system marketingu terytorialnego (promocja lokalnych produktów i atrakcji turystycznych), a także wzmocnienie kompetencji mieszkańców poprzez szkolenia, kursy zawodowe oraz e-learning dla 800 osób.
Konferencję rozpoczął Prezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Wiesław Bury. Na wstępie przedstawił cele strategiczne projektu, które zostały sfokusowane wokół podniesienia konkurencyjności i przedsiębiorczości lokalnej w zakresie turystyki a także wsparcie rodzimych marek.
W ramach projektu około 5 milionów złotych przeznaczonych będzie na wsparcie przedsiębiorstw: doradztwo biznesowe i dotacje. Zakłada się, że dotacje otrzyma nie więcej niż 50 przedsiębiorstw, na jedno zadanie maksymalnie 150 tysięcy złotych, co stanowić będzie 60 procent kosztów kwalifikowanych projektu. Przedsiębiorca dołoży więc 100 tysięcy i wartość całego jednego dotowanego projektu wyniesie 250 tysięcy. Nabór do tych projektów zostanie rozłożony na dwie transze, pierwsza w 2012 roku, druga rok pózniej. Przedsiębiorca będzie mógł też skorzystać z usług doradczych oraz bezpłatnych szkoleń. Projekt obejmie zasięgiem przedsiębiorców zlokoalizowanych na terenie dwóch rzeczonych powiatów. Ważnym kryterium będzie też wymóg podlegania prawu pracy, z czego wynika fakt, iż pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie i dzieło, nie będą mogli skorzystać z dobrodziejstw projektu.
Co do tematów szkoleń, będą one obejmować tematykę związaną z zarządzaniem firmą a także, co jest lokalnie niedopceniane, zarządzaniem wizerunkiem firmy. Z racji, że projekt finansowany jest przez rząd Szwajcarii, w strategii szkoleń przewidziany jest transfer szwajcarskiej technologii do warunków subregionu.
Jako kolejna głos zabrała dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich, Monika Bochenek. Jej organizacja chce promować wspólny produkt turystyczny. Poprzez inwentaryzację i spis, ma powstać internetowa mapa produktów regionalnych, a wręcz cały portal turystyczny już w pierwszym kwartale 2012 roku. Wszyscy liczą na ściągnięcie większej ilości turystów min. poprzez zorganizowanie lokalnych imprez, której przykładem może być I Sądecki Jarmark Regionalny,który w ciągu dnia przyciągnął około 10 tysięcy osób. Za rok planowane są dwie takie imprezy w Krynicy-Zdroju i Muszynie.
Jako potwierdzenie aktywnej działalności Centrum Funduszy Monika Bochenek przedstawiła szereg przykładów działań, które zostały już przeprowadzone. Dotyczyły one wsparcia inwestycji przy szkołach w Nawojowej i Grybowie, zorganizowania szeregu specjalistycznych szkoleń, zakupu urządzeń wspierających badania klimatu oraz gleby, które na pewno okażą się pomocne lokalnym przedsiębiorcom z branży rolniczej.
Starosta Powiatu Gorlickiego Mirosław Wędrychowicz rozpoczął od podkreślenia spójności działania obu powiatów, w jednym kierunku przedsiębiorczości turystycznej, tak by nasze zagłębie agroturystyki ekologicznej z trzystoma certyfikowanymi gospodarstwami, nabrało dynamiki. Starosta za cel stawia rozruszanie obszarów wiejskich i promocję produktów regionalnych. Ważną inwestycją może okazać się wsparcie Centum Szkolenia Praktycznego i Ustawicznego, którego finałem w marzeniach starosty, będzie multimedialna sala w wyremontowanej hali odlewni.
Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej podkreślał, że jednym z zadań jego instytucji jest budowa Forum Współpracy Turystycznej, analiza oferty obu powiatów, określenie marek turystycznych i ich promocja oraz stworzenie właśnie portalu informacyjnego o regionie. Wymieniał „bogactwo różnorodności”, które jest skarbem obu ziem: uzdrowiska, przyroda (w tym dwa duże parki narodowe Popradzki i Magurski), warunki do aktywnego wypoczynku (szlaki turystyki górskiej, kajakowej i konnej, rowerowy, spływy łodziami, parki linowe itp.), agroturystyka (dwa produkty z certyfikatami Polskiej Organizacji Turystycznej: Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami i Dla Dzieci), Miasteczko Galicyjskie, Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy, Szlak Cmentarzy I Wojny Światowej, Kraina Miodem Płynąca, festiwale (np. Kiepurowski, Muzyki Dawnej, Ady Sari, Święto Dzieci Gór, Łemkowska Watra).
Szef MOT wspomniał też o stacjach narciarskich. – Byłem na otwarciu sezonu w Białce Tatrzańskiej i warto się tam wybrać, żeby zobaczyć, ile mamy do zrobienia. Wielkie pieniądze tam zainwestowano, to bajeczne miejsce, czapki z głów co zrobili. Ale my w niczym nie musimy być gorsi. Białka nie ma warunków do turystyki narciarskiej i innej lepszych od nas, a wręcz gorsze. Myślmy o naszych stacjach, o Siedmiu Dolinach i innych projektach. Mamy potencjał – mówił Zegzda.
Najbliższe cztery lata – zaznaczył – to będzie ogromna promocja. – Wielkie pieniądze są dla tych ziem, nie ma drugiego takiego projektu łączącego dwa powiaty. Mamy wielkie szanse i spróbujemy je wykorzystać – przekonywał Leszek Zegzda, radny wojewódzki.
Całkowity budżet projektu to ponad 21 mln zł. MARR będzie dysponował 10,6 mln zł, Powiat Nowosądecki 5,9 mln, Powiat Gorlicki 3,4 mln, a MOT 1,5 mln.
(tes)
Napisz komentarz
Komentarze