Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nie ma zgody Zarządu Powiatu

Podziel się
Oceń

Nie akceptujemy proponowanych zmian i wyrażamy jednoznaczną wolę kontynuacji działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gorlicach. Tak zaczyna się stanowisko Zarządu Powiatu Gorlickiego wobec pisma Wojewody Małopolskiego. W piśmie z ostatnich dni swojego urzędowania były już wojewoda Stanisław Kracik zawarł propozycje zmian w aktualnej strukturze organizacyjnej systemu orzecznictwa o niepełnosprawności w województwie małopolskim. Zakłada ona, że na całą Małopolskę będzie 5 zespołów, jak to określono „w 5 powiatach stanowiących miasta akademickie”. Do tej pory było 21 zespołów powiatowych.

 

 

Zarząd Powiatu jednoznacznie opowiedział się przeciwko takim zmianom. Priorytetem dla Zarządu jest jak najpełniejsza obsługa mieszkańców powiatu w zakresie orzekania o niepełnosprawności. Zaproponowana reorganizacja może doprowadzić przede wszystkim do ograniczenia dostępu do usług orzeczniczych. To w konsekwencji ogranicza osobom niepełnosprawnym możliwość korzystania z ulg, uprawnień i świadczeń wynikających z niepełnosprawności. Jest to sprawa ważna dla ogromnej rzeszy mieszkańców powiatu gorlickiego, gdyż rocznie do PZON w Gorlicach wpływa ponad 3 tys. wniosków. Zamiast więc wychodzić naprzeciw osobom niepełnosprawnym utrudnia się dostępność do orzecznictwa.

Zdaniem wojewody zaproponowane zmiany ograniczające ilość powiatowych zespołów umożliwią finansowanie z budżetu państwa kosztów funkcjonowania zespołów. 
Równocześnie w tym samym piśmie wojewoda stwierdza „...wkładem ze strony Starostów będzie wyłącznie zapewnienie bezpłatnego użyczenia lokali na organizację posiedzeń wyjazdowych składów orzekających powiatowych zespołów oraz przyjmowanie wniosków mieszkańców powiatów, w których nie będą funkcjonowały zespoły.”  Tak więc to nie budżet państwa ale także samorząd powiatowy będzie musiał ponosić koszty: zatrudnienia 2 pracowników do przyjmowania wniosków oraz utrzymania w gotowości pomieszczeń  dla posiedzeń wyjazdowych składów orzekających. A więc teza o finansowaniu zespołów w całości z budżetu państwa nie znajduje potwierdzenia w konkretnych wyliczeniach kosztów przeniesionych na powiat.

Pismo wojewody Kracika wywołało istną burzę w samorządach powiatowych. W trybie natychmiastowym zwołany został Konwent Starostów Województwa Małopolskiego. Powiat gorlicki reprezentował na nim wicestarosta Karol Górski. Przedstawił tam stanowisko Zarządu Powiatu sprzeciwiające się proponowanym przez wojewodę zmianom. Podobne zdanie mieli także inni starostowie. 
15 grudnia Konwent Starostów rano, a następnie w południe Konwent Przewodniczących Rad Powiatów podjęły stanowiska wzywające do utrzymania obecnego stanu orzecznictwa. Stanowiska zostały przekazane wojewodzie małopolskiemu.  Konwenty zdecydowały ponadto o wystąpieniu do wojewody z wnioskiem o uruchomienie dodatkowych środków finansowych na pokrycie rzeczywistego poziomu kosztów orzekania o niepełnosprawności przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Ewa Żarnowska


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama