I wydział cywilny, II karny, III rodzinny i dla nieletnich miałyby być jedynie wydziałami zamiejscowymi Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Pozostałe wydziały od 1 lipca 2012 mają zostać zlikwidowane.
Co takie rozwiązanie oznaczałoby dla nas mieszkańców powiatu gorlickiego?
Degradację!
Postępującą degradację Gorlic jako ośrodka administracyjnego. Powoli i systematycznie spychani jesteśmy na margines cywilizacji.
Likwidacja gorlickiego oddziału sanepidu, likwidacja Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności,teraz praktyczna likwidacja sądu jako samodzielnej placówki może oznaczać tylko jedno; Gorlice w dłuższej perspektywie mogą stać się miastem satelickim, wpisanym w koncepcje rozwoju metropolitarnego, gdzie metropolią dla nas (małą) mógłby być Nowy Sącz czy Tarnów, a tą większą, główną Kraków.
Gorlice już teraz pozostają praktycznie odcięte od szlaków komunikacji kolejowej. Kontakt ze światem zapewniają nam prywatni przewoźnicy, których działalność i byt (a tym samym i nasz byt) uzależniony jest od koniunktury. Jej zmiana może sprawić, że zmienią oni branżę, w której obecnie działają, a tym samym Gorlice również jako cały powiat staną się oazą spokojnego bytu. Mieszkańcy będą stanowić tylko usługodawców dla odwiedzających nas (oby) turystów lepiej rozwiniętych rejonów kraju.
Oszczędności, bo one wydają się być podstawą tych działań są chyba jednak pozorne. Oczywiście ograniczenie ilości placówek terenowych może dać pewne oszczędności z tytułu kosztów działania, ale ...bo zawsze jest jakieś ale.
Koszty dotarcia do instytucji poniosą obywatele.
Jesteśmy świadkami powolnej likwidacji co ważniejszych instytucji miasta, które przecież jest miastem powiatowym. Brak Sądu Pracy, czy też Wydziału Ksiąg Wieczystych w Gorlicach może stanowić znaczące ograniczenie możliwości dochodzenia swoich praw przez obywateli, którzy są w konflikcie z pracodawcą, oraz może stanowić element hamujący choćby w przypadku budownictwa indywidualnego, czy gospodarki nieruchomościami.
Co o pomysłach Ministerstwa Sprawiedliwości sądzą samorządowcy?
Zapytany przez nas burmistrz Gorlic Witold Kochan stwierdził, że sprawa likwidacji Sądu Rejonowego w Gorlicach bardzo go zaskoczyła i zapowiedział w tej sprawie interwencję. By dokładnie poznać powody takiej decyzji ministerstwa, w najbliższych dniach postara się spotkać z ministrem Gowinem.
Rada powiatu natomiast na wczorajszej sesji wyraziła swoją opinie w specjalnym oświadczeniu, które publikujemy poniżej:
"Stanowisko Rady Powiatu Gorlickiego z dnia 22 grudnia 2011 roku dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych.
Rada Powiatu Gorlickiego wyraża jednoznacznie negatywne stanowisko wobec projektowanego zniesienia Sądu Rejonowego w Gorlicach oraz utworzenia w jego miejsce, w ramach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, zamiejscowych Wydziałów Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Gorlicach. Rada wskazuje przy tym, iż w projektowanym rozporządzeniu brak jest stanowień dotyczących funkcjonowania Wydziału Pracy i Wydziału Ksiąg Wieczystych, co oznacza ich całkowitą likwidację.
Projektowane zniesienie Sądu Rejonowego opiera się na jedynym kryterium jakim jest liczba etatów sędziowskich. Nie uwzględnia natomiast elementarnych kryteriów jakimi są: liczba wpływających do sądu spraw, skuteczność i szybkość ich rozpoznawania oraz odległość jaką Mieszkańcy będą musieli pokonywać celem uzyskania orzeczenia sądu.
Powiat Gorlicki zamieszkuje ponad 107 tys. mieszkańców w 10 gminach, w tym kilku nie posiadających bezpośredniej komunikacji publicznej z Nowym Sączem. Uwarunkowania te powodują, iż w przypadku wdrożenia projektowanego rozwiązania nastąpi znaczące ograniczenie realnej możliwości dochodzenia przed Sądem Pracy praw pracowniczych przez Mieszkańców z terenu Powiatu, jak również możliwości załatwienia w Wydziale Ksiąg Wieczystych spraw związanych ze sferą własności nieruchomości.
Na szczególną uwagę zasługuje też okoliczność, iż Sąd Rejonowy w Gorlicach jest instytucją z wieloletnią tradycją, doświadczoną kadrą sędziowską i administracyjną, realizującą efektywnie i z dobrymi wynikami swoje zadania oraz kształtującą świadomość prawną społeczeństwa.
Siedziba Sądu znajduje się w bardzo dobrze przygotowanej bazie lokalowej, wyremontowanej w ostatnim czasie przy dużym nakładzie środków budżetu państwa.
Rada Powiatu stoi na stanowisku, iż projektowane rozwiązanie organizacyjne, przy iluzorycznych efektach oszczędnościowych, przyniesie znaczące utrudnienia dla Mieszkańców, powodując jednocześnie nieuzasadnioną pauperyzację Powiatu."
(Lek)
Napisz komentarz
Komentarze