Spotkanie to odbyło się w ramach cyklu szkoleń pt. „Edukacja konsumencka seniorów (konsumentów 60+)” finansowanego ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skierowane było do osób starszych, które ukończyły lat 60 i które ze względu na wiek i nieznajomość swoich praw, narażone są w sposób szczególny na nieuczciwe praktyki rynkowe. Firmy niekiedy wykorzystują ufność starszych osób, które przed transakcją zakupu często nie czytają umów, a potem niechętnie składają reklamacje i rzadko walczą o swoje prawa.
Czasem zgłaszają się do rzeczników konsumentów. Mówią wtedy, że np. kupili od akwizytora komplet garnków, pościel, leczniczy materac, a teraz spłacają wysokie raty, a przecież zakup miał być atrakcyjną okazją.
Szkolenie przeprowadzone w Gorlicach miało na celu pokazanie zagrożeń na jakie narażone są starsze osoby ze strony nieuczciwych przedsiębiorców, a także przybliżenie praw, jakie ma każdy konsument bez względu na wiek.
Prowadzący szkolenie prezes Stowarzyszenia Rzeczników Konsumentów Krzysztof Podgórski wyjaśniał w jaki sposób można zrezygnować z zakupów od domokrążcy, jak reklamować produkt, który się zepsuł czyli jest wadliwy oraz jak chronić się przed „naciągaczami” czy wręcz oszustami, którzy np. proponują montaż czujników czadu rzekomo zleconą przez spółdzielnię z wymogiem wpłaty zaliczki, a potem znikają.
Szkolenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony słuchaczy Uniwersytetu Złotego Wieku. Do gorlickiego hotelu Margot przybyło ponad 80 osób, które uważnie wysłuchały prelekcji. Miały także możliwość zadawania pytań.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Gorlicach Krzysztof Majcher ocenia, że szkolenie to było istotnym elementem w promocji wiedzy na temat praw przysługującym konsumentom, w szczególności osobom uczestniczącym w pokazach /prezentacjach towarów podczas pobytu w sanatorium. Znajomość przepisów prawnych i umiejętność posługiwania się nimi to jeden z istotnych elementów składających się na świadomość konsumencką, a tym samym określających pozycję konsumenta na rynku. Podstawą racjonalnych wyborów jest rzetelna informacja o cechach oferowanych towarów i usług, warunkach bezpiecznego ich używania (korzystania), a także procedurach reklamacyjnych w przypadkach ujawnienia ich niewłaściwej jakości. Na spotkaniu tym były wskazane instytucje zajmujące się ochroną konsumentów.
Gościem specjalnym spotkania był starosta Mirosław Wędrychowicz.
Przypominamy, że w Starostwie Powiatowym w Gorlicach przy ul. Bieckiej 3 przyjmuje i pomocy udziela Powiatowy Rzecznik Konsumentów Krzysztof Majcher.
Informacji można zasięgnąć także pod nr tel. +48 18 354-87-80 lub pod adresem e-mail: [email protected]
Ewa Żarnowska
www.powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze