Instrukcja Gospodarki Wodnej, którą posiada każda zapora wodna przewiduje warianty jakie muszą zostać spełnione w określonych sytuacjach w całym roku hydrologicznym. Według instrukcji odpływ ze zbiornika w takich warunkach ma odbywać się poprzez zagwarantowany odpływ stały w wysokości 2,0 m3.
Obecnie zbiornik „Klimkówka” pracuje w fazie gospodarki normalnej, ponieważ poziom wody górnej (WG) mieści się pomiędzy rzędnymi normy: 395,80 m n.p.m., a 375,10 m n.p.m. W sytuacji jednak, gdy poziom WG osiągnie 380 m n.p.m. dokonuje się odstawienia turbozespołu elektrowni wodnej i dysponuje wyrównanym odpływem w wysokości 1,0 m3/s w koryto rzeki Ropy, wszystko wbrew krążącej w mieście plotce jakoby termin ten był ustalony na 1 stycznia 2012 roku z dalszym zmniejszeniem odpływu do 0,5m3/s od 1 lutego 2012 r.
Wraz ze zmniejszeniem odpływu odłączona zostanie turbina Kaplana produkcji czeskiej o mocy 1,1 MW, która przestanie dostarczać energię.
Odpływ na poziomie 1m3/s będzie zagwarantowany niezmiennie, aż do chwili uzyskania minimalnego poziomu wody górnej ustalonej przez instrukcję na MinPP = 375,10 m n.p.m. Wówczas to dysponuje się zmianę odpływu ze zbiornika, który ma równać się dopływowi utrzymując poziom WG = 375,10 m n.p.m. Instrukcja nie pozwala na całkowite wypuszczenie wody ze zbiornika (poniżej MinPP) ze względu na ochronę życia biologicznego.
Zakładając wersję optymistyczną, ze śnieżną zimą, zapora będzie pracować z odpływem 1m3/s do marca – kwietnia, kiedy to zacznie napełniać się przyjmując wodę z roztopów i opadów deszczu. Gorzej jeśli zima nie nadejdzie, a deszczu nadal nie będzie. W tej sytuacji możemy się spodziewać, że wiosną przez Gorlice korytem rzeki Ropa popłynie strumień na kształt potoku Stróżowianka, w kranach tylko zabulgocze, a dostawę wody do miasta będzie się realizowało za pomocą beczkowozów.
Źródło: własne, zapora wodna w Klimkówce
(adr)
Napisz komentarz
Komentarze