Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili obelisk upamiętniający poległych żołnierzy

Podziel się
Oceń

Dziś (23 maja) w Gorlicach odbyła się ceremonia odsłonięcia obelisku upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora.

W czasie uroczystości miały miejsce okolicznościowe przemówienia prezydentów. Na miejscu oprócz zaproszonych gości byli również mieszkańcy Gorlic.

Prezydenci w swoich przemówieniach wygłoszonych na cmentarzu, na którym spoczywają żołnierze z armii: austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, polegli w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 r., zwracali uwagę, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Przypominali, że I wojna światowa, przyniosła wolność i niepodległość Polsce i Słowenii, ale okupiona była krwią żołnierzy obu narodowości walczących pod obcymi sztandarami.

Andrzej Duda podkreślił, że Polskę i Słowenię łączy wspólna historia. "Wolność Polski i Słowenii narodziła się z krwi naszych żołnierzy, przelewanej razem na frontach I wojny światowej" - powiedział polski prezydent. Zaakcentował jednocześnie potrzebę przechowania dla następnych pokoleń pamięci o "strasznej hekatombie", jaką była ta wojna.

"Ani Słoweńcy, ani my, Polacy, nie mieliśmy wtedy własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii, armii austro-węgierskiej" - zauważył polski prezydent.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że I wojna światowa pozwoliła obu narodom na osiągnięcie swoich wielkich celów politycznych. "My - niektórzy mówią: cudem - zdobyliśmy w wyniku I wojny światowej naszą niepodległą ojczyznę, której odrodzenie się obchodzimy w tym roku, jej stulecie. (...) I wojna światowa przyniosła w dużym stopniu także i wolność i autonomię Słowenii" - mówił Andrzej Duda. Zastrzegł jednocześnie, że osiągnięcia te miały "swoją cenę".

"Nad obrazem tej ceny stoimy w tej chwili: ta wolność narodziła się z krwi naszych żołnierzy, naszych chłopców, przelewanej razem na frontach I wojny światowej, zwłaszcza tutaj, w Europie Centralnej i Wschodniej" - dodał polski prezydent. Szczególne znaczenie, jakie - według niego - miała dla losów I wojny światowej bitwa gorlicka, sprawia, że "ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości".

Podkreślił, że cmentarze z czasów I wojny światowej rozsiane po Polsce to, poza kartami książek i nielicznymi fotografiami, najważniejsze świadectwa tego, jak tamta wojna była straszna. "Te miejsca pozwalają przechować dla następnych pokoleń pamięć o bohaterach, ale także strasznej hekatombie, jakiej ludzkość nie powinna już nigdy doświadczyć" - przekonywał Andrzej Duda.

"Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim. Chcę mocno zawołać: niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę i niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli" - zakończył polski prezydent.

Pahor przekonywał, że "pokój nie jest wartością daną, trzeba się o niego starać każdego dnia, wyrzekając się mowy nienawiści, okazując sobie nawzajem szacunek, szukając pokojowych sposobów i dróg rozwiązania wszystkich problemów tak, by nie wykluczać nikogo". Przywołał słowa byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, który podczas obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej w słoweńskiej Novej Goricy powiedział: "Pokój to nie tylko brak wojny, pokój opiera się na więzach przyjaźni, solidarności i współpracy".

"Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar Wielkiej Wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa, zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku. To były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek" - mówił słoweński prezydent.

Jak podkreślił, najwięcej słoweńskich żołnierzy nie poległo na na frontach przebiegających blisko ich rodzinnych stron, ale w dalekiej Galicji. "Kiedy rozpoczęła się Wielka Wojna nikt nie przeczuwał, że osiągnie ona rozmiary katastrofy światowej, pozostawiła po sobie pożogę, jaka wcześniej nie miała miejsca w historii ludzkości" - zaznaczył Pahor.

Podkreślił, że wojny da się uniknąć. "Przekonanie o tym ma znaczenie fundamentalne dla pokojowego rozwiązywania sporów. Pytanie o wojnę i pokój jest podstawowym pytaniem politycznym, jest również przedmiotem wyboru i decyzji" - mówił Pahor. Zaznaczył, że gdy zaczyna się wojna, nie dzieje się tak, bo jest ona nieunikniona, ale dlatego, że "ktoś, kto mógł jej zapobiec, zdecydował inaczej". "Wojny nie rozwiązują problemów. Wojny stwarzają nowe problemy" - ocenił prezydent Słowenii.

Dodał, że okres 70 lat pokoju, którym się teraz cieszymy, to najdłuższy okres pokoju w historii Europy. "To osiągnięcie, które należy uczcić. Przynosi refleksję, przynosi natchnienie, udowadnia, że pokój jest zawsze możliwy, ale nigdy oczywisty" - zaznaczył.

Pahor podziękował prezydentowi Dudzie i polskim władzom za pomoc przy budowie pomnika żołnierzy słoweńskich w Gorlicach. Podkreślił, że obecność polskiego prezydenta podczas jego odsłonięcia jest dla niego "wielkim honorem".

W trakcie uroczystości prezydenci wspólnie złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym żołnierzy słoweńskich spoczywających na gorlickim cmentarzu. Ma on formę prostego głazu z piaskowca, na którym wyryto zarys słoweńskich gór. Jest też inskrypcja w języku polskim i słoweńskim: "Pamięci Słoweńskich Żołnierzy 1914-1918 - Wdzięczna Ojczyzna, Republika Słowenii, 2018".


Przejazd kolumny prezydenckiej:



Andrzej Duda odwiedza Gorlice po raz drugi, wcześniej jako był tu jako kandydat na prezydenta. Obejrzyj galerię (LINK)

Ostatnim Prezydentem odwiedzającym nasze miasto był Bronisław Komorowski. Jak wyglądało to wydarzenie? Kliknij w link - zobacz obszerną galerię zdjęć (LINK)

wykorzystano fragment artykułu z http://www.wnp.pl


Napisz komentarz
Komentarze
Szczera 27.05.2018 16:17
To Gorliczanie powinni się czuć bezpiecznie a nie by stale byli atakowani przez meneli i nawet przez Urzędników, dożywotnio za jeden błąd.

Ona 26.05.2018 18:55
Było dwóch Prezydentów z PIS. Jeden pojechał do Gruzji, drugi pojechał do Gorlic i dwuch czuło się bardzo bezpiecznie.

Wyborca 26.05.2018 18:09
Pierwsze należy sprawdzić gdzie jest bezpiecznie a potem robić sobie tam wycieczki

www.pl 26.05.2018 17:31
Prezydent przyjechał i odjechał jak ze strefy wojny, ale jakoś nie dał radę bezpieczeństwa w Gorlicach zwiększyć.

zoo 25.05.2018 13:53
Po Niemiecku Kryg znaczy wojna więc musiał uważać bo był bardzo blisko a Gorlice też są niebezpieczne [quote name="Aneczka"]Jechał w 13 samochodach jednocześnie Lekka przesada[/quote]

Andrzej 25.05.2018 07:18
Cmentarze ważnym punktem turystyki regionu gorlickiego ? Co ty człowieku bredzisz . Przeciętny turysta nie przegląda map w poszukiwaniu jakiś miejsc z grobami ,aby tam miło spędzic czas ...Jest to hobby skromnej grupy zapaleńców i tyle ...O ważności tego wydarzenai mogą świadczyć śladowe ,albo wręcz żadne informacje w mediach ...Jedyna wzmianka o '' Adrianie '' z tego dnia to spotkanie z piłkarzykami w Juracie :lol: i nawiasem mówiąc jestem pewien że przyniesie im pecha podczas mistrzostw :D

Wyliczona 24.05.2018 21:32
Jakie 13? 17 albo 19 i to widać na zdjęciu i jedno Pogotowie, ale szkoda że nie miał jeszcze śmigłowca bo pieniądze się nie przełoży na bezpieczeństwo. [quote name="Aneczka"]Jechał w 13 samochodach jednocześnie Lekka przesada[/quote]

Aneczka 24.05.2018 12:12
Jechał w 13 samochodach jednocześnie Lekka przesada

GŁODNY 23.05.2018 17:45
Miło na sercu się robi, że Gorlice odwiedziły takie Osobistości. Miejsce i okazja bardzo wzniosła, jednak wolał bym aby ten pomnik stanął np. w Wysowej, bo w tamtej okolicy tak naprawdę spoczywają Słoweńcy w austriackich mundurach.

witold 23.05.2018 15:00
Jest mi niezmiernie wszystko jedno czy Duda był w Gorlicach czy nie był!

toupyga 23.05.2018 13:41
tak, pamięć trzeba pielęgnować, ale najpierw trzeba coś "mieć", żeby "być" - mamy udawać, ze w Gorlicach jest idealnie? takie spotkania powinny mieć zawsze część merytoryczną, bo z samego składania kwiatów pamięci i dobrobytu, ani tej turystyki nie będzie. a poza tym to samą historią się nie najemy. trzeba działać, a nie tylko się spotykać. tak, przeliczam na pieniądze. jako obywatela nie stać mnie na fundowanie głowie państwa miłych spotkań, za którymi nic nie idzie.

Jorge 23.05.2018 09:48
A czy taki był cel tej wizyty? trochę pomyśl przed napisaniem. Cmentarze wojenne to ważny punkt turystyki regionu gorlickiego, dobrze że są pielęgnowane. Nie wszystko przekłada się na pieniądze (widać w Twoim życiu tak). Liczy się także pamięć i hołd tym, którzy walczyli za wolną Ojczyznę

Andrzej 23.05.2018 08:53
Ludzie będzie podpisywał (żyrował )pożyczki :lol: !!!

toupyga 23.05.2018 08:28
czy te przemówienia zmienią naszą rzeczywistość? czy przyczynią się do usunięcia niebezpiecznych odpadów? czy pomogą przywrócić świetność Gorlicom i uczynią je bardziej dostępnymi?krótka odpowiedź przecząca: niedłuższa odpowiedź przecząca: wyrażając swe głębokie wątpliwości ośmielam się stwierdzić, że zdecydowanie nie.

marta 23.05.2018 08:08
dziendobry panie dudo

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”