Co robić gdy pojawia się problem z wilgocią
Jak zlikwidować wilgoć w domu? Problem z wilgocią najczęściej pojawia się gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane. Walka z wilgocią najczęściej ma miejsce w tak zwanym starym budownictwie ze względu na słabą izolację i zawilgocenie materiałów a także w domach pasywnych, które muszą być szczelne jak termos.
Co robić by pozbyć się problemu wilgoci? Aby problem z wilgocią zażegnać na dobre należy przede wszystkim wietrzyć pomieszczenia przynajmniej przez 5 minut dziennie, każdego dnia. Kiedy zauważamy wilgoć na ścianach naszych pomieszczeń niezbędna okazuje się walka z problemem, czyli walka z wilgocią.
Grzyb na ścianie i pleśń
Paradoksalnie problemy takie jak grzyb na ścianie czy pleśń pojawiają się po przeprowadzeniu docieplenia budynku lub po generalnej wymianie stolarki okiennej. Czemu tak się dzieje? Dzięki dokonanym zmianom na światło dzienne wychodzą problemy, które do tej pory były niewidoczne. Niewystarczająca wentylacja bądź kapilarne podciąganie wody od źle zaizolowanych fundamentów powodują narastające problemy z wilgocią.
Aby w pełni poradzić sobie z problemem zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach pomocne mogą okazać się okna z mikrowentylacją. Należy także zwrócić uwagę na drożność kratek wentylacyjnych i ich ilość. Jeśli istnieje problem z drożnością wentylacji warto udać się po pomoc do eksperta, jeśli natomiast kratek wentylacyjnych jest zbyt mało, konieczna może okazać się zupełna przebudowa budynku, co skutkuje nie tylko uszczupleniem budżetu inwestora ale również wieloma formalnościami. Aby tego uniknąć wystarczy na dłużej rozszczelniać okna, systematycznie wietrzyć pomieszczenia i mierzyć poziom wilgotności powietrza.
Co jednak w przypadku jeśli zauważymy na naszej ścianie, nieestetycznie wyglądający grzyb lub pleśń? Grzyb i pleśń to efekt długo utrzymującego się zawilgocenia budynku. Aby na stałe pozbyć się problemu należy rozwiązać kwestię wentylacji. Czasem wystąpienie szkodliwego dla naszego zdrowia grzyba bądź pleśni wiąże się z brakiem izolacji w miejscu ich występowania.
Elementy wchodzące w skład domu, które nie zostały wcześniej prawidłowo zaizolowane przed działaniem czynników zewnętrznych mogą powodować skraplanie się pary wodnej, co w połączeniu ze słabą wentylacją stanowi idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Aby pozbyć się grzyba ze ściany należy: zdrapać część zanieczyszczonej powierzchni, następnie należy użyć środka grzybobójczego oraz ponownie pomalować odgrzybioną powierzchnię. Więcej o usuwaniu tego problemu przeczytacie tutaj: https://aniaradzi.pl/porady/grzyb-na-scianie-przyczyny-najlepsze-sposoby-usuwania/
Napisz komentarz
Komentarze