Tomasz Stasiowski: Ma Pan pomysł na poprawę sytuacji w gorlickim sporcie, który na przestrzeni ostatnich lat, można nazwać upadającym? Notabene w małych miejscowościach, podobnych do Gorlic, można stworzyć dobrą drużynę, która osiąga wyniki na poziomie europejskim, przykład Muszyna i jej drużyna siatkówki kobiet.
Maruisz Duszowicz: Ja bym tego nie określił jako upadający gorlicki sport. Sport musi być poparty finansami. Jeżeli nie ma prywatnych sponsorów to będzie bardzo ciężko utrzymać drużyny na dobrym, wysokim poziomie. Sam OSiR występuje jako naczynie połączone ze sponsorami. Na to nie ma reguły. Gorlice, wg nie tylko mojej opinii, przemysłowo upadają. Ma to też przełożenie na sport. Niestety. A sytuacja w Muszynie jest mi bardzo dobrze znana, ponieważ dwa ostatnie lata swojej kariery zawodowej, przed OSiR-em w Gorlicach, spędziłem właśnie w Muszynie. Pieniądze inwestorów prywatnych grają kluczową rolę w jakości poziomu, jaki reprezentują kluby sportowe w danym regionie. My jako OSiR, jeśli tylko będzie to podlegało pod naszą statutową działalność, będziemy się starali wspomagać gorlickie kluby sportowe. W chwili obecnej większość działalności OSiR-u skupiona jest na inwestycjach, które są prowadzone na naszych obiektach. Prac jest ogrom. Remontujemy lodowisko, halę sportową, boisko do siatkówki plażowej, kryta pływalnia wymaga delikatnego liftingu.
T.S: Jakie perspektywy czekają remontowane obiekty, bo wiadomym jest że sam obiekt na siebie nie będzie zarabiał, potrzebna jest jego promocja i aktywne wykorzystanie?
M.D :Jeśli chodzi o otwarty basen to przy nim budujemy boiska do siatkówki plażowej. Jest to związane z przyznaniem nam praw do organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich, gdzie jedną z dyscyplin jest siatkówka plażowa. Z tego miejsca chciałbym zaprosić wszystkich kibiców siatkówki plażowej do kibicowania w dniach 20-22 lipca tego roku, będą to zawody na wysokim poziomie z racji jej rangi ogólnopolskiej. Boiska do siatkówki powstaną na niezagospodarowanym placyku, zapleczu krytej pływalni i otwartego basenu, niejako na skrzyżowaniu tych dwóch obiektów. Będą to 4 pełnowymiarowe boiska, których całkowita powierzchnia będzie mogła zostać wykorzystana jako boisko do piłki nożnej plażowej, co będzie ewenementem na skalę regionu, a nawet i kraju, bo z tego co wiem takie rozwiązanie nie jest powszechne.
T.S: Czy planowane jest poszerzenie funkcjonalności stadionu OSiR poprzez na przykład położenie bieżni, która umożliwiłaby organizację ogólnopolskich zawodów lekkoatletycznych?
M.D: Za mojej kadencji nie poruszałem tego tematu, nie ma go w planie. Myślę, że wydatki, które miasto ponosi na sport są znaczne i ciężko by było udźwignąć taki ciężar finansowy. Położenie na przykład tartanu na gorlickim stadionie wiązało by się z kilku milionowym wydatkiem. Myślę, że gdyby powstało jakieś dofinansowanie z Ministerstwa Sportu lub w formie innych funduszy, to z pewnością będziemy się o to ubiegać. Ciężko jest w ogóle pozyskiwać pieniądze na duże inwestycje sportowe, jeśli nie ma wsparcia w osiągnięciach sportowców z tego terenu.
T.S: Chciałbym też poruszyć temat remontu hali sportowej. Zakładane terminy jego zakończenia już dawno minęły. Jaki jest powód opóźnienia?
M.D: Miasto zakontraktowało termomodernizację hali sportowej. Przy tej okazji zostały zmienione ciągi wentylacyjne, a ponadto hala została wyposażona w system wentylacji i klimatyzacji. Ingerencja w wewnętrzne pomieszczenia hali tak zaburzyła funkcjonalność, że musi zostać przeprowadzony gruntowny remont pomieszczeń socjalno-bytowych i szatniowych na parterze i piętrze hali. Jako Dyrektor OSiRu mogę się wypowiadać tylko za te elementy, za które jestem odpowiedzialny, czyli wykonania tego co nastąpiło po termomodernizacji. Nie chciałbym oceniać samej termomodernizacji.
T.S: Czy zostały rozwiązane błędy konstrukcyjne Hali Sportowej, które wynikły na przestrzeni znacznego okresu czasu jej istnienia? Chodzi nam tu o zbyt niskie umiejscowienie kotłowni obiektu, wielokrotnie zalewanej przez wody gruntowe?
M.D: Dlaczego projektant przyjął lokalizację central klimatyzacyjnych w piwnicach, na to pytanie nie umiem odpowiedzieć. Pytałem o to, natomiast dostałem odpowiedz, iż była to jedyna możliwa lokalizacja. Z inicjatywy OSiR w trakcie trwania remontów, zostały tam zainstalowane 4 pompy wodne, które w momencie przypływu wody włączają się automatycznie. W przypadku małej ilości wody wypompowują ją do sieci sanitarnej, przy większej poza teren hali.
T.S: Z tego co wiemy przeprowadzenie wielu prac modernizacyjnych wiązało się z ograniczeniem powierzchni użytkowej hali, do tej pory spełniającej rolę szatni dla sportowców? Czy nie było możliwości zmienić tego typu rozwiązań?
M.D: Wiele rozwiązań i decyzji zostało przeze mnie zastane w momencie przyjścia mojej osoby na stanowisko dyrektora OSiR w Gorlicach. Projekt był już zatwierdzony, mimo zgłoszeń szeregu zastrzeżeń nie miałem wpływu na bieg wielu rozwiązań niedogodności, które mogą powstać po przeprowadzeniu remontu. Projektant nie mógł zareagować lub nie chciał zareagować, nie miałem na to wpływu ponieważ OSiR nie był i nie jest zleceniodawcą tych robót.
T.S: Jaki jest przewidywalny termin ostatecznego oddania hali do użytku?
M.D: Chciałbym żeby to był koniec wakacji, a więc koniec sierpnia 2012 roku.
T.S: Czy OSiR planuje organizację imprez z okazji nowo wyremontowanej Hali?
M.D: Na jesień mamy wstępnie zarezerwowaną halę na cykl meczy realizowanych w ramach Fakro Cup. Planowane jest to na połowę września tego roku i tym wydarzeniem chcemy oficjalnie otworzyć halę. Mamy też kilka zapytań ofertowych co do innych imprez, są one na etapie negocjacji, więc nie chcę mówić tu o szczegółach.
T.S: Czy OSiR w Gorlicach ma plany co do wyciągu narciarskiego w Małastowie?
M.D: Oczywiście, chcemy wydzierżawić obiekt w Małastowie na okres wieloletni. Wykonaliśmy operat szacunkowy części majątku ruchomego, który jest na Małastowie. Razem z dzierżawą przeprowadzona zostanie sprzedaż części majątku, bo okres wieloletni spowodowałby takie zniszczenia części ruchomości, które są w Małastowie, że musimy je po prostu odsprzedać. Przetarg zostanie ogłoszony na dniach, myślę że na przyszły tydzień można się spodziewać ogłoszeń o możliwości dzierżawy, zapraszamy wszystkich chętnych do przystąpienia do tego przetargu.
T.S: Dlaczego OSiR nie może utrzymać tego obiektu?
M.D: Małastów został prześwietlony przeze mnie zaraz po objęciu stanowiska dyrektora OSiR. Jesteśmy na granicy opłacalności, co związane jest z charakterem działalności OSiR w Gorlicach. Osoba prywatna może w trochę inny sposób prowadzić wyciąg narciarski. Natomiast taki zakład jak my, a więc zakład budżetowy, musi to prowadzić w inny sposób. Nie mamy możliwości zainwestowania w Małastów. Przedstawiałem na sesji Rady Miasta temat dzierżawy Małastowa, poruszyłem tą kwestię. Część radnych była przeciwna dzierżawie wyciągu w Małastowie, uważa że wyciąg powinien nadal funkcjonować pod nadzorem miasta. Jako Dyrektor OSiR-u śledząc ostatnie 5 lat finansowych tej jednostki pod OSiR-em, uważam że powinien on zostać wydzierżawiony, jeżeli nie zostaną przeprowadzone inwestycje. Gdyby środki na inwestycje w postaci nowego wyciągu, krzesełka czy tatra pompy były w to zaangażowane, chętnie poprowadzilibyśmy jako OSiR nadal ten wyciąg.
T.S: Kiedy planuje Pan decyzję o otwarciu basenu odkrytego, którego działalność wiadomo zależy od pogody?
M.D: Basen jest już napełniony i jego otwarcie zależy od warunków pogodowych, Planujemy to na 15-16 czerwca. Liczymy na dobrą pogodę.
T.S: Jeśli chodzi o inwestycje przeprowadzane na lodowisku, jak wygląda harmonogram prac i kiedy możemy spodziewać się finału?
M.D: Planujemy to na koniec września tego roku. Lodowisku zostaną przywrócone bandy. Oprócz tego zostanie zmieniony sposób chłodzenia obiektu, jako całość będzie to dużo lepiej wyglądało. Natomiast całe zaplecze socjalne nadal pozostanie w takim stanie jak dotychczas. Na pewno poprawi się jakość korzystania z samego lodowiska natomiast ta infrastruktura paraturystyczna, parasportowa to temat przyszłości. Musi powstać gastronomia, wypożyczalnia sprzętu z prawdziwego zdarzenia, natomiast wiąże się to z przygotowaniem infrastruktury. Będziemy mieć piękne lodowisko o dużej powierzchni z bandami, co do jakości proponowanej usługi nie mam żadnej wątpliwości, że sprostamy wymogowi czasów. Gorzej z usługami dodatkowymi, o których wspomniałem. Przekazując komuś budynek po byłej maszynowni, który wymaga gruntownego remontu i aranżacji, musimy liczyć się z tym, że pociąga za sobą koszt setek tysięcy złotych. Który inwestor zdecyduje się na takie pieniądze. Trzeba by było decyzję o długoletnią dzierżawę, podejrzewam że radni miejscy nie zgodzili by się na taką formę finansowania.
T.S: Jakie są koszty utrzymania obiektów sportowych będący pod OSiR i czy mają one szansę na samoutrzymywanie się?
M.D: Jest to trudne, ponieważ decyduje o tym szereg czynników. Nie jest to czysta komercja, wyznaczana ilością sprzedanych przez nas biletów. Miasto musi finansować pewne grupy społeczne i to czyni. Na granicy samofinansowania na pewno było lodowisko co w perspektywie modernizacji myślę, że będzie zupełnie fajną finansowo inwestycją. W przypadku basenu jest to też inwestycja na zasadzie opłacalności. Media i czynnik ludzki sprawiają, że nie są to duże różnice w ogólnym rozrachunku. Nie bez znaczenia są warunki atmosferyczne co dla naszego klimatu jest sprawą losową. W samofinansowanie nie wliczam kosztów inwestycji i amortyzacji, która na tego typu obiektach jest potężna. Przeważnie samorządy starają się same udźwignąć ten ciężar kosztów, a w obecnej sytuacji ekonomicznej, mówiąc o finansowaniu pływalni, można mówić tylko o mniejszej lub większej stracie.
T.S: Ostatnie moje pytanie. Na jaki wynik stawia Pan w zbliżającym się pierwszym meczu Polaków na Euro 2012?
M.D: Chciałbym żeby było 2:1 dla naszych, to jest moje marzenie. Żebyśmy po raz pierwszy wygrali mecz otwarcia bo to będzie kwestia kluczowa jeśli chodzi o dalsze poczynania naszych reprezentantów. Z tego co pamiętam nigdy nam się to nie udało. Więc życzmy piłkarzom spełnienia marzeń milionów Polaków.
T.S: Dziękuję za rozmowę i życzmy sobie spełnianie Pana typów co do wyniku meczu Polaków z Grekami.
M.D: Dziękuję.
Napisz komentarz
Komentarze